Umowa o wolontariat to dokument obowiązkowy w przypadku dłuższej współpracy organizacji z wolontariuszem. Choć czynności wolontaryjne nie stanowią stosunku pracy, wolontariusz także ma szereg praw. Dowiedz się, jakich i pobierz wzór umowy o wolontariat.
Umowa na wolontariat jest zawierana w przypadku, gdy jedna strona jest chętna do świadczenia dobrowolnej i nieodpłatnej pracy na rzecz innych osób czy społeczności. Ochotnicy nie otrzymują w zamian wynagrodzenia ani innych korzyści w materialnej postaci. Umowa wolontariatu powinna zatem zostać sporządzona zawsze, gdy ktoś zdecyduje się na dłuższą formę takiej współpracy. Brak wynagrodzenia powinien być jasno określony tak, by w przyszłości żadna ze stron nie miała wobec drugiej roszczeń. Szczegółowe kwestie wolontariatu określa ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Spis treści
Umowa o wolontariat – co ją różni od umowy o pracę?
Jak mówi art. 42 ust. 1 ustawy o wolontariacie, czynności wykonywane przez wolontariusza odpowiadają świadczeniu pracy, ale nim nie są. Wolontariat nie tworzy stosunku pracy. Czas, na jaki umowa zostaje zawarta, nie jest traktowany jako staż pracy, a warunki umowy nie obligują do zapewnienia świadczeń pracowniczych. W przeciwieństwie do umowy o pracę, wolontariusze z zagranicy nie potrzebują pozwolenia do zawarcia umowy wolontariatu.
Taki dokument mogą sporządzić organizacje pozarządowe zajmujące się niesieniem pomocy społecznej, edukacją, ekologią czy ochroną zdrowia. Także organy administracji publicznej i mniejsze jednostki jak szkoły czy szpitale. Umowa z wolontariuszem to także dokument, jaki można spotkać w kościele. Natomiast nie może zostać zawarta umowa o wolontariat w firmie na rzecz pracy w ramach jej działalności gospodarczej.
Co powinna zawierać umowa o wolontariat?
Obowiązki wolontariusza określa umowa na wolontariat. Wymienione w niej czynności są zróżnicowane w zależności od charakteru działań danej organizacji. Umowa na wolontariat może być podjęta w formie ustnej. Obowiązek zawarcia umowy pisemnej powstaje, gdy wolontariat jest dłuższy niż 30 dni. W razie krótszej współpracy wolontariusz ma prawo oczekiwać wydania pisemnego poświadczenia o zawartym porozumieniu. Co powinna zawierać umowa wolontariatu? Muszą to być informacje o:
- obowiązkowym przeszkoleniu w zakresie BHP,
- prawach i obowiązkach wolontariusza wykonywanych z należytą starannością,
- rozliczeniu (w razie powierzenia wolontariuszowi mienia),
- dostarczeniu wolontariuszowi materiałów koniecznych do wykonywania powierzonych zadań,
- zapewnieniu środków ochrony osobistej,
- zapewnieniu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych,
- w przypadku powierzenia wolontariuszowi dostępu do informacji należy je określić,
- o przetwarzaniu wizerunku (jeśli współpraca przewiduje upublicznianie np. zdjęć ze zbiórek),
- zwrocie na żądanie wolontariuszowi kosztów poniesionych na rzecz działań wynikłych z umowy,
- poniesieniu przez organizację kosztów diet i podróży wolontariusza,
- zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, np. poprzez zapewnienie środków ochrony indywidualnej.
Umowa o wolontariat: ZUS i inne ubezpieczenia
Ani wolontariusz, ani korzystający nie są zobowiązani do opłacania składek ZUS. Jednak w sytuacji, gdy wolontariusz nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach innego tytułu, korzystający może go zgłosić do ubezpieczenia. Należy pamiętać, że nie jest to obowiązkowa praktyka. Czym innym jest natomiast ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – ubezpieczenie NNW. Jest to świadczenie z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach. Jest ono konieczne, jeśli wolontariat trwa przez okres nie dłuższy niż 30 dni.
Korzystający może także zawrzeć w umowie informacje o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Jest to forma zabezpieczenia organizacji przed szkodliwymi działaniami wolontariusza. Warto zaznaczyć, że w przypadku osób bezrobotnych podejmujących się wolontariatu zachowują one prawo do zasiłku.
Umowa o wolontariat PDF – pobierz
…………………………………….
(data, miejscowość)
Umowa o wolontariat – wzór
Zawarta w dniu ………………………………………. w …………………….. pomiędzy……………………………………………..reprezentowanym przez…………………….
………………………………………………………………zwanym w dalszej części Korzystającym,
a Panią/Panem …………………………………………
legitymującym się dowodem osobistym nr ……………………………., zamieszkałą/łym pod adresem …………………………………………………………………..zwanym w dalszej części Wolontariuszem.
Treść umowy:
§1
Korzystający powierza Wolontariuszowi, a ten zobowiązuje się do wykonania następujących czynności osobiście i ze starannością:
……………………………………………..
……………………………………………..
……………………………………………..
§2
Czynności określone w § 1 będą wykonywane w okresie od …………… do …………
§3
Czynności określone w § 1 mają charakter bezpłatny i Wolontariusz nie otrzyma za nie wynagrodzenia ani innych korzyści materialnych.
§4
Korzystający zobowiązuje się do zwrotu Wolontariuszowi kosztów podróży
służbowych i diet, które miały miejsce w czasie i na rzecz pełnienia czynności wolontarystycznych.
§5
Zwrot wydatków określonych w § 4 nastąpi w terminie 7 dni po otrzymaniu od Wolontariusza dowodu stosownego rozliczenia i dowodów poniesionych kosztów.
§7
Wolontariusz zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy informacji uzyskanych na rzecz wykonywania obowiązków wolontarystycznych, w szczególności związanych z
……………………………………………………………………………………………………………………..
§8
Korzystający poinformował wolontariusza o zasadach bezpiecznego i higienicznego wykonywania świadczeń wolontariuszy i zobowiązuje się do zapewnienia mu warunków niezbędnych do wykonywania powierzonych obowiązków w zgodzie z wyż. wym. zasadami.
§9
Korzystający zobowiązuje się do zapewnienia Wolontariuszowi niezbędnych do wykonywania obowiązków środków ochrony indywidualnej.
§10
Strony zgodnie ustalają możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy za
……………………………………………wypowiedzeniem.
§11
W sprawach nieuregulowanych umową zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.
§12
Zmiany w warunkach umowy muszą być wniesione w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
§13
Spory wynikłe z niniejszej umowy będzie rozstrzygać właściwy sąd powszechny.
§14
Wolontariusz w razie wypadku w czasie pełnienia obowiązków wolontarystycznych ma prawo do odszkodowania z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.
§15
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla
każdej ze stron.
…………………………………….
(Korzystający)
…………………………………….
(Wolontariusz)
Teoretycznie wolontariuszem może być każda osoba, która chce nieodpłatnie nieść pomoc. Sprawa się komplikuje w przypadku osób niepełnoletnich. Wolontariusze poniżej 18 roku życia potrzebują pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Poniżej wzór zgody na pozwolenie na wolontariat.
…………………………………….
(data, miejscowość)
Zgoda rodziców/prawnych opiekunów na udział dziecka w wolontariacie
Wyrażam zgodę na udział dziecka……………………………..……………………..urodzonego dnia………………….na udział w wolontariacie……………………….………………………………………………………………………………………………………………..
Oświadczam, że ja niżej podpisana/y………………………………jestem rodzicem/opiekunem prawnym dziecka……………………………………………. i zapoznałam/em się z warunkami wolontariatu określonymi w………………………………………………….……………………….
…….…………………………………….
(podpis rodzica/opiekuna prawnego)
Choć wolontariat jest szlachetną formą niesienia pomocy, tak jak większość kwestii jest regulowany prawnie. Warunki umowy o wolontariat nie muszą być ściśle takie same. Wszystko zależy od ustaleń porozumienia.
Znajdź wymarzone stanowisko pracy w stolicy. Sprawdź jaka praca w Warszawie jest dostępna w GoWork.pl
Karino, popełniłaś błąd, który może wprowadzać w błąd i narazić na konsekwencje prawne osoby, organizacje i przedsiębiorców, którzy chcą współpracować z wolontariuszami, a nie znają ustawy.
Według obowiązującego prawa należy ubezpieczyć wolontariusza od NNW, jeśli okres współpracy (trwania umowy) jest NIE dłuższy niż 30 dni. Napisałaś odwrotnie. W przypadku umów o wolontariat trwających dłużej niż 30 dni obowiązek pokrycia kosztów likwidacji szkód jak również odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas świadczenia pracy przez wolontariusza przechodzi na skarb państwa.