Reklama

Protetyk – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

 

Protetyk to zawód, który polega na tworzeniu protez zgodnych z zaleceniami lekarza. Dzięki temu osoby, które zmagają się z różnymi niepełnosprawnościami bądź ubytkami np. w uzębieniu, mogą powrócić do pełnej sprawności. Na czym dokładnie polega praca protetyka? Jak znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie i ile można zarobić?

Protetyk
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_94365977_protetyk-naprawiaj%C4%85cy-sztuczn%C4%85-nog%C4%99.html

Protetyk – kim jest?

Człowiek, który zajmuje się wykonywaniem protez, zgodnych z zaleceniami lekarza.

Protetyk – czym się zajmuje?

Osoba pracująca na stanowisku protetyka zajmuje się tworzeniem protez. W zależności od specjalizacji może wykonywać m.in. protezy zębowe lub aparaty słuchowe. Z tego względu dokładny zakres obowiązków protetyka zależy od tego, co jest przedmiotem jego pracy. Podczas realizacji zleceń wykorzystuje on specjalistyczne narzędzia oraz odpowiednie materiały. Protezy tworzy na podstawie wytycznych uzyskanych od lekarza.

Protetyk – wymagania na stanowisku

Protetyk, bez względu na specjalizację, powinien wyróżniać się precyzyjnością, rzetelnością oraz zaangażowaniem. W jego pracy niezbędna jest umiejętność posługiwania się odpowiednimi przyrządami.

Protetyk – ile zarabia?

Wynagrodzenie protetyka zależne jest m.in. od jego specjalizacji. Na zarobki tego pracownika wpływa również miejsce pracy.

Protetyk – jak nim zostać?

Warunki niezbędne do pracy na stanowisku protetyka zależą od tego, jaka specjalizacja interesuje danego kandydata. Przykładowo, do wykonywania protez zębowych potrzebne jest ukończenie specjalizacji protetyka dentystyczna na wydziale stomatologicznym uczelni medycznej.

Praca na stanowisku protetyka jest dostępna w wielu miastach Polski, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Białystok, Szczecin.

Oceń artykuł
3/5 (2)