Reklama

Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć? Jak dodać ulgę do rozliczenia?

Ulga termomodernizacyjna to specjalny bonus dla osób, które zadbały o poprawę systemu termalnego w domu. Z ulgi można skorzystać, np. instalując panele słoneczne, nowe piece grzewcze lub mechanizmy wentylacyjne. Ile pieniędzy można odliczyć w 2021 roku? Co obejmuje ulga termomodernizacyjna?

ulga termomodernizacyjna 2021

Podczas rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych można skorzystać z szeregu ulg. Jedną z nich jest ulga termomodernizacyjna, która obowiązuje dopiero od 1 stycznia 2019 roku. Warto się nią zainteresować, zwłaszcza gdy jesteś właścicielem bądź współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Dlaczego? Maksymalna kwota ulgi dla współmałżonków to nawet 100 tysięcy złotych. W ten sposób można poprawić swoją sytuację finansową po wybudowaniu nowego domu lub wprowadzeniu nowych rozwiązań grzewczych. Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną? Komu przysługują takie ulgi podatkowe 2021? Sprawdź!

Szukasz pracy? Praca w Częstochowie czeka, aż ją odkryjesz!

Ulga termomodernizacyjna – kto może z niej skorzystać?

Stosunkowo niedawno wprowadzona ulga termomodernizacyjna, polega na odliczeniu od podstawy podatkowej wydatków na prace termomodernizacyjne w budynku jednorodzinnym, którego podatnik jest właścicielem bądź współwłaścicielem. Mogą z niej skorzystać osoby, które rozliczają się według skali podatkowej (17% i 32%), według podatku liniowego (19%) i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Do kiedy PIT z ulgą termomodernizacyjną za 2020 rok może być rozliczony? Warto dopilnować ostatecznego terminu, czyli 30 kwietnia 2021 roku. 

Ważne! Ulga termomodernizacyjna na nowe domy przysługuje dopiero po ich ukończeniu. Jak podaje resort finansów – nie można wykorzystywać ulgi na budynki jednorodzinne będące w trakcie budowy. 

Ulga termomodernizacyjna – co obejmuje?

Wiemy już, co to jest ulga termomodernizacyjna. Czym są owe przedsięwzięcia modernizacyjne, które możemy odliczyć od podatku? W tym przypadku należy skupić się na rozbiciu pojęcia na dwie części. Modernizacja elementów domu to po prostu ich unowocześnienie, bądź trwałe ulepszenie. Obecnie pod hasłem unowocześnienia rozwiązań grzewczych w domu (termo), należy rozumieć zmniejszenie negatywnego wpływu na ziemski klimat. Czym jest przedsięwzięcie modernizacyjne kwalifikujące do otrzymania ulgi?

  1. To ulepszenie i unowocześnienie domu, dzięki któremu zmniejszy się zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną w celu ogrzewania domu i wody.
  2. Wykonanie specjalnego przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła zamiast lokalnego źródła ciepła. W ten sposób powinno nastąpić zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych.
  3. Częściowa lub całkowita przemiana źródeł energii domowej na źródła odnawialne, lub zastosowanie sprawnej kogeneracji (jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej).
  4. Dokonanie ulepszenia instalacji, dzięki któremu następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych. 

Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć? Przykłady

Wiele prac przydomowych to czynności, za które przysługuje ulga termomodernizacyjna. Fotowoltaika to najbardziej znany, jednak jeden z bardzo wielu sposobów na dodatkowe odliczenie od podatku. Całkowity wykaz wydatków podlegających odliczeniu znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. poz. 2489). Co można odliczyć w uldze termomodernizacyjnej? Przykłady niektórych wydatków:

  • zakup materiałów budowlanych wchodzących w skład systemów dociepleń i zabezpieczenia przeciwko wilgoci w domu;
  • instalacja zbiornika na gaz lub olej;
  • instalacja węzła cieplnego ze sprawnym programatorem temperatury;
  • materiały budowlane wykorzystane do instalacji ogrzewania elektrycznego;
  • pompa ciepła, kolektor słoneczny, ogniwo fotowoltaiczne (wraz z osprzętem);
  • wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej albo gazowej;
  • wykonanie analizy termograficznej domu jednorodzinnego;
  • wymiana stolarki zewnętrznej, czyli np. okien, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych;
  • wykonanie demontażu źródła ciepła na paliwo stałe;
  • wykonanie nowej instalacji wewnętrznej, czyli np. ogrzewania lub systemu odpowiadającego za ciepłą wodę;

Przypominamy, że pełny wykaz usług i materiałów, za które przysługuje ulga termomodernizacyjna, widnieje w wyżej opisanym rozporządzeniu. Jakie dodatkowe warunki trzeba spełnić, aby odliczyć termomodernizację?

Ulga termomodernizacyjna – wykaz warunków do spełnienia

Wykorzystanie usług lub materiałów opisanych w poprzednim akapicie to nie wszystko. Aby faktycznie otrzymać ulgę termomodernizacyjną w 2021 roku, trzeba spełnić kilka następujących warunków:

  • usługi i materiały muszą być wymienione w treści rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku (Dz. U. poz. 2489);
  • wniosek o ulgę termomodernizacyjną musi dotyczyć przedsięwzięć, które zostały zakończone w ciągu 3 kolejnych lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym wnioskujący poniósł pierwszy wydatek);
  • materiały bądź usługi zostały udokumentowane fakturami przez osobę, która płaci podatek od towarów i usług (nie może korzystać ze zwolnienia z tego podatku);
  • usługi lub materiały nie były finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w całości bądź części) lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie;
  • nie zostały wliczone do kosztów uzyskania przychodu, odliczone od przychodu lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Ulga termomodernizacyjna za 2020 rok – ile można odliczyć z podatku za fotowoltaikę?

Odliczenie ulgi termomodernizacyjnej w 2021 roku jest ograniczone pewnym limitem. Jeden właściciel może odliczyć koszty na kwotę maksymalnie 53 000 złotych. Co, jeśli rozliczasz PIT wspólnie z małżonkiem? Warto dodać, że w przypadku faktur wystawionych na współmałżonków (a nie na jedną osobę) – każde z nich może odliczyć maksymalnie 53 tysiące od swojego PIT-u. To daje łączną kwotę 106 000 złotych. 

Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną w rozliczeniu PIT?

Ulgę termomodernizacyjną rozlicza się korzystając z platformy e-Urząd, która niejako wchłonęła usługę Twój e-PIT. Warto wiedzieć, że ulga za poprawę warunków termicznych domu nie zostanie nałożona automatycznie. Aby ją otrzymać, trzeba podczas sprawdzania PIT-u wejść w zakładkę “dodaj/zmień ulgi”. Po wybraniu ulgi termomodernizacyjnej system poprosi o wypełnienie formularza PIT/O.

Kwotę odliczenia można rozłożyć na kilka lat. Ulga termomodernizacyjna w PIT może być odliczana nie dłużej niż przez 6 następnych lat, licząc od zakończenia roku podatkowego, podczas którego poniesiono pierwszy wydatek.

Oceń artykuł
4.3/5 (6)