Reklama

Spłaszczenie siatki wynagrodzeń – nowa najniższa krajowa uderzy w pracodawców? Możemy zapomnieć o podwyżkach?

Spłaszczanie wynagrodzeń może być efektem nowej stawki pensji minimalnej. Według badań Randstad pracodawcy mogą zamrozić podwyżki dla lepiej zarabiających i zrezygnować z wielu ważnych inwestycji. Kto straci, a kto zyska po podwyżce najniższej krajowej do 2800 zł brutto? 

pracownica obliczająca spłaszczenie wynagrodzeń

Wiele wskazuje na to, że nie wszyscy zyskają na podwyżce pensji minimalnej do 2800 złotych brutto. Czym jest spłaszczenie wynagrodzeń, o którym wspomnieliśmy w tytule? Wyższa płaca minimalna 2021 będzie dodatkowym obciążeniem finansowym dla wielu pracodawców. Według ekspertów taka sytuacja może powodować, że podwyżki dla doświadczonych i lepiej zarabiających pracowników zostaną zamrożone, lub całkowicie pominięte. W związku z tym będziemy mogli zaobserwować spłaszczenie siatki płac, czyli mniejsze różnice w zarobkach zatrudnionych na różnych stanowiskach. Kto na tym straci? Czy pracodawcy naprawdę planują zamrozić podwyżki? Wyniki badań mówią same za siebie.

Szukasz pracy? Sprawdź zakładkę “praca w Białymstoku” na GoWork.pl 

Spłaszczanie wynagrodzeń – wyższa pensja to większe wydatki

Wyższa płaca minimalna w 2021 roku to niewątpliwie dobra wiadomość dla osób, które do tej pory zarabiały najniższą krajową. W ich przypadku podwyżka wynagrodzenia (jeśli nie są uczestnikami PPK) to dodatkowe 1700 złotych w ciągu całego roku. Niestety wstępne obliczenia wskazują, że zmiany uderzą w i tak już osłabione budżety przedsiębiorców. To z kolei może wprowadzić częściowe spłaszczenie siatki płac.

Do tej pory, pracodawca zatrudniający kogoś na pełny etat i za najniższą krajową – musiał pokrywać koszty zatrudnienia w wysokości około 3130 złotych. Po podwyżkach kwota, o której mówimy, urośnie do prawie 3400 złotych. Kto straci na podniesieniu najniższej krajowej? Prawdopodobnie pracodawcy, lepiej zarabiający pracownicy i konsumenci. Dlaczego?

Spłaszczanie siatki płac – pensja minimalna oznacza brak podwyżek?

Według badań firmy Randstad, aż 36% przedsiębiorców przewiduje zamrożenie inwestycji, a 45% spodziewa się konieczności podniesienia cen usług i produktów. W kontekście podwyżki pensji minimalnej warto zwrócić uwagę na spłaszczenie wynagrodzeń. Wyniki badań wskazują, że aż 46% pracodawców przewiduje zamrożenie podwyżek dla lepiej zarabiających pracowników. Warto dodać, że w stosunku do 2019 roku to wzrost rzędu 17%. Wtedy zaledwie 29% przedsiębiorców zakładało, że podwyżki najlepiej zarabiających zostaną odwołane. 

Nawet jeśli założymy, że nie będzie w danej firmie zwolnień z powodu podniesienia kwoty minimalnego wynagrodzenia, to z uwagi na ograniczone budżety, pracodawcy nie będą mogli sobie pozwolić na podniesienie w równym stopniu wynagrodzeń wszystkich pracowników. Można się więc spodziewać, że najniższe płace będą „gonić” te z wyższych grup, co w efekcie będzie prowadzić do spłaszczania struktury wynagrodzeń – wyjaśniła Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan na łamach portalu Money.pl

Oceń artykuł
4/5 (4)