Najniższa krajowa netto w Polskim Ładzie – zarobki „na rękę” będą jeszcze wyższe?

Pensja minimalna w 2022 roku w Polskim Ładzie może być wyższa, niż zakładano. Zgodnie z propozycją Rady Ministrów najniższa krajowa ma wzrosnąć o 200 złotych brutto. Okazuje się jednak, że zmiany podatkowe w Polskim Ładzie będą miały pozytywny wpływ na wypłatę “do ręki”. Co się zmieni?

stos monet oznaczający podwyżkę płacy minimalnej w Polskim Ładzie

Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie mają pozytywnie wpłynąć na zarobki pracowników osiągających najniższą krajową. Jeżeli propozycja Rady Ministrów zostanie zaakceptowana, w przyszłym roku pensja minimalna zostanie podniesiona do 3000 złotych brutto. To jednak nie koniec zmian. Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 000 złotych, ma wpłynąć na realne zarobki jeszcze bardziej. Ile wyniesie najniższa krajowa netto w Polskim Ładzie?

Szukasz pracy? Praca w Katowicach jest na wyciągnięcie ręki! 

Najniższa krajowa netto w Polskim Ładzie w górę

Jak już wspomnieliśmy, najniższa krajowa w 2022 roku może wynieść 3000 złotych brutto. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa, która w przyszłym roku powinna wynosić 19,60 zł. Jeżeli propozycja Rady Ministrów zostanie zaakceptowana przez stronę pracowniczą, moglibyśmy mówić o najniższej krajowej netto w wysokości 2203 złotych. Potwierdzeniem tych informacji jest przedstawiony niżej fragment treści rozporządzenia RM:

Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 3000 zł. Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 19,60 zł.

Co ciekawe, już niedługo może wejść w życie również inny ważny projekt. Mowa oczywiście o Polskim Ładzie, który ma podnieść zarobki najmniej zarabiających, jednocześnie podnosząc podatki dla najlepiej zarabiających. Jeżeli założenia projektu nie ulegną zmianie, najniższa krajowa netto wzrośnie z 2203 złotych do około 2360 zł

Polski Ład a najniższa krajowa netto 2022 – dlaczego wzrośnie?

Dlaczego najniższa krajowa na rękę w 2022 będzie wyższa? Polski Ład ma wprowadzić znacznie wyższą kwotę od podatku. To znaczy, że osoby zarabiające pensję minimalną mogą zostać zwolnione z opłacania podatku dochodowego, a ich realne wynagrodzenie wzrośnie o ponad 150 złotych.

Oceń artykuł
0/5 (0)