Reklama

Jak być bardziej efektywnym w pracy zdalnej? 5 sposobów na lepszą pracę z domu

Jak być bardziej efektywnym w pracy zdalnej? Ze względu na rosnącą popularność pracy zdalnej coraz więcej osób zadaje sobie pytania tego typu. Przestawienie się w tryb home office nie należy do najłatwiejszych. Dowiedz się, jak zwiększyć efektywność w pracy z domu i osiągać tak samo dobre wyniki jak w biurze.

mężczyzna pracujący zdalnie w swoim domu

Perfekcyjna efektywność pracy zdalnej to stosunkowo nowa umiejętność, która może być jedną z najbardziej użytecznych predyspozycji zawodowych. Coraz więcej pracodawców, zleca swoim podopiecznym pracę bez wychodzenia z domu. Oferty pracy zdalnej zdają się zdobywać szturmem wszystkie strony internetowe z ogłoszeniami. To znak, że warto zacząć naukę pracy zdalnej i stworzyć miejsce do pracy z domu, w którym możesz stać się stałym bywalcem. Według danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny – w 2020 roku co dziesiąty pracownik w Polsce wykonywał pracę zdalną. W przypadku osób zatrudnionych w IT aż 60% pracowników deklarowało, że większość swoich obowiązków wykonuje bez wychodzenia z domu. To znak, że już za parę lat oferty pracy zdalnej mogą zdominować strony internetowe z ogłoszeniami. A zatem, jak być bardziej efektywnym w pracy z domu? Poznaj kilka sposobów, które sprawią, że staniesz się ekspertem w tej dziedzinie!

Jak być bardziej efektywnym w pracy z domu? Przygotuj się do pracy

Dotychczasowa praca przyzwyczaiła Cię do wykonywania obowiązków w biurze. Obecność innych współpracowników z zespołu i atmosfera motywowały Cię do przetrwania 8 godzin w firmie i wykonywania swoich zadań jak należy. Nagle, gdy wszystko się zmieniło, firma przeszła w tryb pracy zmianowej lub całkowicie zdalnej. Z jednej strony czujesz radość, z drugiej zastanawiasz się, czy będziesz w stanie pracować tak samo wydajnie, mając łóżko i telewizor na wyciągnięcie ręki. To właśnie wtedy warto się zastanowić, jak być bardziej efektywnym w pracy zdalnej i nie narobić sobie kłopotów. Na początku warto odrobinę oszukać swój organizm. Gdy wstajesz ze świadomością, że nie musisz się spieszyć na autobus lub pociąg – ciężej przestawić ciało i umysł w tryb gotowości zawodowej. Jeśli tego nie zrobimy, cały dzień czujemy się rozleniwieni, a rozpoczęcie pracy pełną parą graniczy z cudem. Dlatego podczas przyzwyczajania się do nowych realiów, warto zadbać o zachowanie swojej porannej rutyny. Po przebudzeniu zrób sobie śniadanie, przygotuj ubrania inne niż piżama i weź poranny prysznic. Dzięki temu poczujesz się zdecydowanie lepiej, a Twoja efektywność i wydajność w pracy znacznie wzrosną. 

Efektywność w pracy zdalnej – stwórz domowe biuro

Dobór pomieszczenia i zadbanie o ergonomię pracy jest bardzo ważne. Jak być bardziej efektywnym w pracy zdalnej, gdy pracujesz w łóżku, a każda sekunda oznacza walkę z wygodnym materacem i ciepłą pościelą? Aby oszczędzić sobie tego nierównego pojedynku, warto stworzyć prowizoryczne miejsce do pracy w domu. Kąt w domu, który jest dobrze naświetlony oraz wygodne krzesło i biurko wolne od rozpraszaczy. Dzięki pozycji siedzącej i ucieczce od miejsc, w których zazwyczaj zagłębiasz się w Netflixa będziesz w stanie poprawić swoją efektywność i uwolnić myśli od całej masy domowych przyjemności.

Swoje tymczasowe biuro warto wyposażyć w niezbędne artykuły biurowe. Długopis, notatnik, zakreślacze i kubek kawy powinny zawsze być w zasięgu ręki. Na samym początku efektywność pracy zdalnej kuleje, a nawet jedna wycieczka do salonu może skończyć się na krótkim odcinku “Przyjaciół” (najwyżej dwóch). Dzięki stałemu stanowisku pracy możesz oszukać swój organizm sugerując mu, że teraz pora na pracę, a potem na odpoczynek i inne rozrywki.

Jak być bardziej efektywnym w pracy zdalnej, gdy wszystko Cię rozprasza?

Podczas pierwszych kilku dni pracy zdalnej zauważamy rzeczy, które wcześniej nie rzucały się w oczy. Pilot od telewizora, kwiaty wymagające podlania i dawno porzucony projekt stworzenia balkonowej doniczki. Jak zwiększyć efektywność pracy z domu, gdy nagle wszystko wydaje się bardziej interesującym od służbowego laptopa? Przede wszystkim należy usunąć wszelkie możliwe rozpraszacze z zasięgu wzroku. Przed rozpoczęciem pracy wyłącz telewizor i zadbaj o to, aby zapewnić sobie ciszę i spokój. 

W miarę możliwości stwórz tymczasowe biuro, w którym możesz się odciąć od innych części mieszkania. Cichy zakątek bez dostępu do telewizji i innych rozpraszaczy pozwoli Ci skupić się na wykonywanej pracy jeszcze bardziej niż w biurze. Brak innych osób w zasięgu wzroku daje Ci szansę na wykorzystanie potencjału własnego mieszkania. Dzięki pracy z domu i unikaniu biurowego hałasu możesz osiągnąć zdecydowanie lepsze wyniki niż kiedykolwiek.

Efektywność w pracy z domu – komunikacja to podstawa

Mimo niewątpliwych zalet praca zdalna nie ułatwia nam komunikacji z przełożonymi i kolegami z zespołu. Wiele osób ceni sobie możliwość bezpośredniego kontaktu z innymi osobami w biurze. Obecność w firmie pozwala na pokazanie się z dobrej strony i ułatwia przełożonym ocenę Twojego zaangażowania. Na szczęście dzięki rozwojowi firmowych komunikatorów, bez przeszkód możesz porozumiewać się z pozostałymi członkami zespołu. Wiele darmowych programów oferuje udostępnianie plików, wideokonferencje, chat roomy, tworzenie prezentacji i przedstawianie statystyk na wykresach. Dzięki popularności pracy zdalnej możemy przekazywać informacje tak sprawnie, jak w biurze. 

Jeśli staniesz się ekspertem od komunikacji zdalnej, możesz zyskać wiele w oczach przełożonych, którzy teraz nie mogą obserwować poczynań innych osób. Zawsze staraj się odpisywać na wiadomości od razu po ich odczytaniu. Aktywny pracownik, który nawet na odległość jest w stanie utrzymać efektywność w pracy z domu, zyska przewagę nad innymi w wyścigu po awanse i premie pracownicze.

Jak być bardziej efektywnym w pracy zdalnej? Zaplanuj przerwy

Wiele osób pracujących zdalnie zapomina o przydzielaniu sobie przerw w zgodzie z harmonogramem firmy. To, że pracujesz zdalnie, nie oznacza, że nie masz prawa do chwili odpoczynku od komputera i służbowego telefonu. Kręgosłup i oczy męczą się tak samo – niezależnie od tego, gdzie wykonujesz swoje obowiązki. Dlatego stwórz swój domowy grafik i podziel 8 godzin pracy na przynajmniej 3 przerwy po 10 minut. Złapanie oddechu i rozprostowanie kości sprawią, że efektywność pracy zdalnej nie osłabnie wraz z upływającymi godzinami.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie kilku chwil do napicia się wody i lekkiej rozgrzewki w formie przysiadów lub skłonów tułowia. Monotonna praca i zawieszanie się w jednej pozycji przed komputerem są najczęstszym czynnikiem, który sprawia, że popełniamy więcej błędów i nie jesteśmy w stanie zapamiętać najbardziej podstawowych informacji. 

Efektywność w pracy z domu a bałagan w domowym biurze

Kiedy pracujesz stacjonarnie, najprawdopodobniej starasz się pozostawić po sobie porządek. Niestety często popełniamy błąd i zapominamy o tym, pracując z domu. Lepsza efektywność pracy zdalnej zależy też od tego, czy możesz pracować bez konieczności przekopywania się przez stertę ubrań. Czyste stanowisko pracy bardziej odwzorowuje warunki panujące w biurze, dlatego dużo łatwiej poczuć się jak w pracy. 

Każdy dzień wykonywania obowiązków powinniśmy zakończyć uporządkowaniem kubków po kawie lub herbacie i przygotowaniem domowego biura do porannego “przyjścia do pracy”. Rozpoczęcie dnia w czystym i uporządkowanym miejscu może wpłynąć na poprawę samopoczucia i osiąganie lepszych efektów.

Efektywność w pracy zdalnej a życie prywatne

Życie prywatne i zawodowe często spotykają się ze sobą. Zwłaszcza gdy pracujesz z domu. Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć efektywność pracy zdalnej – nie zapominaj, że godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy pozostają bez zmian. Posiadanie służbowego laptopa i telefonu w swoim domu nie oznacza, że musisz wykonywać swoje obowiązki po godzinach pracy (chyba że charakter Twojej pracy tego wymaga). Efektywność w pracy z domu nie oznacza, że cały czas wolny musisz poświęcać obowiązkom zawodowym.

Pamiętajmy o zachowaniu granicy między życiem zawodowym a prywatnym. Nawet gdy praca wdarła się do naszych mieszkań. W innym przypadku możesz wypalić się zawodowo i mieć problemy z kontynuowaniem rozwoju zawodowego w pełnym wymiarze.

Sprawdź też: Jak się rozbudzić na home office?

Oceń artykuł
5/5 (3)