E-wizyta w ZUS – rewolucja w załatwianiu spraw urzędowych

Do niedawna rezerwacja wizyty w ZUS oznaczała wycieczkę do jednego z oddziałów rozlokowanych w całej Polsce. Wszystko wskazuje na to, że w listopadzie cały proces ulegnie zmianie. Według zapewnień przedstawicieli ZUS-u już niedługo będziemy mogli umówić się na wizytę elektroniczną – bez wychodzenia z domu.

Rezerwacja wizyty w ZUS online

Od 23 lipca możliwa jest rezerwacja wizyty w ZUS przez Platformę Usług Elektronicznych. Co to jest PUE? To specjalny portal uruchomiony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dzięki któremu możemy złożyć wiele wniosków bez wychodzenia z domu. W związku z rosnącym zagrożeniem zakażenia wirusem COVID-19, postanowiono uruchomić specjalną usługę elektronicznych wizyt w urzędzie. Według zapewnień urzędników, wystarczy mieć dostęp do internetu i komputer lub smartfon z obsługą wideorozmów. Jak ma wyglądać weryfikacja? Kiedy system zostanie uruchomiony w całym kraju?

Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl

ZUS – wizyta online dostępna od listopada

Z wizyty online ZUS można korzystać w kilku oddziałach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Już 4 listopada usługa zostanie udostępniona pozostałym placówkom z całej Polski. To właśnie wtedy będziemy mogli bez przeszkód zapisać się na wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych bez wychodzenia z domu. 

Można przypuszczać, że wprowadzenie takiego systemu przyspieszyła rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa. Wyprawy do urzędów, które odwiedza setki osób dziennie, stanowią zagrożenie, przed którym warto przestrzegać wszystkich seniorów i osoby przewlekle chore. Dlatego w listopadzie specjaliści od emerytur, rent, wniosków i składek będą odpowiadać na nasze pytania w trakcie rozmowy online.

Rezerwacja wizyty w ZUS – jak zapisać się na e-wizytę?

Aby dokonać rezerwacji wizyty w ZUS, trzeba wejść na stronę internetową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wybrać opcję “Umów się na e-wizytę w ZUS”. Po zarezerwowaniu terminu upewnij się, że dysponujesz smartfonem lub komputerem, który może nagrywać obraz i jest wyposażony w mikrofon. 

W trakcie e-wizyty w ZUS przyda się dokument tożsamości, który w celu weryfikacji będzie musiał zostać udostępniony urzędnikowi. ZUS zapewnia, że taka forma legitymowania jest w pełni bezpieczna i nie należy się bać wycieku danych osobowych. Według wstępnych informacji, na wizytę online będzie można się umawiać w dni robocze od godziny 9:00 do 14:30.

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora