Kto otrzyma zwrot podatku od emerytury? Kiedy będą wypłaty?

Jesteś ciekaw, kto może otrzymać zwrot podatku od emerytury? Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dodatkowe środki wraz ze świadczeniem emerytalnym. Sprawdź również, kiedy otrzymasz zwrot podatku od emerytury i w jaki sposób zostanie ci to wypłacone.

Małżeństwo otrzymało zwrot podatku od emerytury

Senior, który w danym roku rozliczeniowym otrzymał chociaż jedno świadczenie emerytalne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podlega podatkowi od emerytury. Jednak jeśli jego zobowiązania są niższe od kwoty, jaką przekazał w ciągu tego czasu na rzecz fiskusa, wtedy Urząd Skarbowy wypłaca mu zwrot podatku od emerytury. Senior musi jednak spełniać kilka ważnych warunków. Co więcej, w 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie rozliczał już podatników z nadpłatą podatku.

Kto otrzyma zwrot podatku od emerytury?

Kiedy senior może otrzymać zwrot podatku z Urzędu Skarbowego? Wtedy, gdy jego miesięczny dochód to około 1000 złotych. Jest to najniższa wartość świadczenia emerytalnego, od którego należy się częściowy zwrot podatku od emerytury.

To znaczy, że jeśli roczne zarobki emeryta nie były wyższe niż 13 tysięcy złotych, to ma on prawo do częściowego zwrotu podatku. Jeśli jednak dochód w skali danego roku rozliczeniowego nie przekroczył 8 tysięcy złotych, senior może liczyć na pełny zwrot podatku od emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2021 nie rozliczy podatników z nadpłatą

Zgodnie z informacją podaną przez ekspertów z portalu Pit.pl w 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie rozliczy podatników z nadpłatą podatku, a jedynie wyśle do nich PIT-11A. Z kolei zwrot podatku z emerytury z tytułu nadpłaty zostanie wysłany do seniora bezpośrednio z Urzędu Skarbowego.

Zwrot nadpłaty podatku nastąpi w ciągu czterdziestu pięciu dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli jednak senior nie otrzymywał żadnego innego dochodu w ciągu danego roku, a jedynie pobierał świadczenie emerytalne, to nie ma obowiązku składać zeznania podatkowego (PIT-37 lub PIT-36) do urzędu.

Kiedy otrzymuje się zwrot podatku od emerytury?

Senior nie musi wypełniać dodatkowych dokumentów, aby otrzymać zwrot podatku od emerytury. Jego obowiązkiem jest jedynie spełnienie powyższych warunków.

Zwrot podatku od emerytury 2021 jest wypłacany w marcu wraz ze świadczeniem emerytalnym. Senior otrzymuje również formularz PIT-40A z dokładnym wykazem kwoty zwrotu podatku.


Szukasz pracy w Łodzi? Aplikuj na nasze oferty praca Łódź

Oceń artykuł
5/5 (1)