Reklama

Opłaty za media: milionowe długi Polaków! Tak źle jeszcze nie było

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do zwiększenia długów wszystkich Polaków! Z danych Krajowego Rejestru Długów wynikło, że zaległa kwota była w 2020 roku aż o 100 milionów większa, niż w okresie przed COVID-19. To wszystko przez opłaty za media. Kto był wówczas najbardziej zadłużony?

Pusty słoik z monetami przewrócony na stole
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_68522137_zdj%C4%99cie-studyjne-australijskiej-waluty.html

[News archiwalny: stan na 09.2020 r.]

KRD to to biuro informacji gospodarczej, zajmujące się przechowywaniem i udostępnianiem danych na temat sytuacji finansowej Polaków. KRD dostarcza nam wielu cennych informacji, m.in. na temat zadłużeń. Według danych Krajowego Rejestru Długów, aż 409 tysięcy osób ma ogromne zaległości z opłatą czynszu, prądu, wody, gazu, wywozu śmieci, telewizji i telefonu! Średnie zadłużenie wzrosło o ponad 300 złotych i sięga nawet do 3500 złotych. Analitycy z KRD komunikują, że obecna kwota rekordowych opłat za media podniosła się o 100 milionów złotych w porównaniu do danych sprzed pandemii koronawirusa. Co wpłynęło na dług Polaków? Kto z nas jest najbardziej zadłużony?

Uwaga! W 2021 roku czeka na wzrost podatków i opłat za np. abonament RTV czy podatek cyfrowy. Chcesz wiedzieć, ile będziesz musiał za to zapłacić? Sprawdź to na naszym Poradniku!

Opłaty za media – ile wynosi dług?

Według danych Krajowego Rejestru Długów, łączne zaległości Polek i Polaków za prąd, czynsz, wodę oraz telefon wzrosły aż do 1,56 miliarda złotych!

Dług za telefon, telewizję i Internet sięga obecnie do 1,05 miliarda złotych (w porównaniu do danych z lutego – 967 miliona złotych – jest to przerażający wynik!). Natomiast dług za czynsz i media wynosi ponad 505 miliona złotych – jak podaje KRD – to wzrost aż o 17 milionów złotych!

Co ciekawe, wraz z rekordowymi opłatami za media, spadła liczba dłużników. Przed pandemią było ich 77 tysięcy osób, a obecnie jest ponad 15 tysięcy mniej.

Opłaty za media – co wpłynęło na dług Polaków?

– Jednym z powodów rekordowego zadłużenia Polaków jest to, że chcąc obniżyć koszty swojego życia w związku z kryzysem gospodarczym w kraju, postanowili wypowiedzieć umowy abonamentowe za telefon. Niestety zapomnieli jednak o zapisach dotyczących not obciążeniowych za otrzymany w ramach umowy sprzęt, który niezwłocznie trzeba opłacić. Dlatego dług opłaty za media w 2020 roku tak wzrósł – wyjaśnia Jakub Kostecki, prezes Kaczmarski Inkasso, firmy będącej partnerem Krajowego Rejestru Długów.

Długi Polaków – kto jest najbardziej zadłużony?

Serwis TVN24.pl podaje, że rekordziści za nieuregulowane opłaty za media to para z powiatu pruszkowskiego w województwie mazowieckim, której dług za mieszkanie wynosi obecnie milion złotych.

W Krajowym Rejestrze Długów czytamy, że to właśnie osoby z miasta (86 proc.) najczęściej nie wnoszą opłat za czynsz i media. Natomiast mieszkańcy wsi stanowią resztę polskich dłużników w wysokości 14 proc.

Co ciekawe, do najbardziej zadłużonych Polaków należą mężczyźni (232 tysięcy), których dług opłat za media wynosi prawie 845 mln złotych. Zaraz za nimi są kobiety (177 tysięcy) z długiem w wysokości 134 mln złotych.

Niestety na kolejne lata planowane są dalsze podwyżki cen za media. Rosnąca inflacja także nie sprzyja Polakom w dysponowaniu budżetem.

Chcesz zarabiać więcej? Sprawdź nasze oferty pracy na stronie GoWork.pl!

 

Oceń artykuł
3.7/5 (3)