Reklama

Ranking zarobków 2024 – które zawody gwarantują najwyższe wynagrodzenie?

Kto znalazł się w rankingu zarobków pracowników? Poznaj wyniki badań specjalistów z Businessinsider.pl. Dowiedz się, w jakiej firmie możesz liczyć na najwyższe wynagrodzenie.

najlepiej-płatne-zawody-2024
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_10695797_money-dollars.html

Specjaliści z portalu Businessinsider.pl przebadali pięćdziesiąt osiem największych spółek giełdowych w Polsce. Z danych wynika, że w 2020 roku wydały one łącznie 70 milionów złotych na wynagrodzenia swoich pracowników. To aż o 4,3 procent więcej niż rok wcześniej. Co więcej, według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, giełdowi giganci niechętnie podnosili płace w 2020 roku. Jednak wciąż znajdują się na podium w rankingu zarobków pracowników. Dlaczego? Ponieważ wypłacają im wynagrodzenia o wiele wyższe niż średnia krajowa.


Sprawdź również ranking 50 najlepszych pracodawców w dobie COVID-19! Zobacz, jakie firmy nie przeprowadziły masowych zwolnień i nie obcięły pensji swoim pracownikom.


Ranking zarobków pracowników: płace wynoszą nawet 25 tysięcy brutto

Według analizy ekspertów z Businessinsider.pl średni koszt pracodawcy z największych spółek giełdowych wynosił 10,6 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika, co daje 8,8 tys. zł brutto na miesiąc. Dla porównania – średnia krajowa 2021 w Polsce w sektorze przedsiębiorstw wynosi 5 568,82 zł brutto miesięcznie. To jednak nie wszystko, wśród firm z rankingu zarobków pracowników istnieją też takie, które jeszcze hojniej wynagradzały swoich pracowników. Rekordowe i najwyższe od pięciu lat na rynku pracy zarobki miało aż 1 177 pracowników z CD Projekt (twórcy gry Cyberpunk 2077). Ich zarobki wynosiły około 25,7 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Ranking zarobków pracowników: firmy gier komputerowych na podium

Na drugim miejscu wśród rankingu zarobków pracowników znalazły się osoby zatrudnione w studio People Can Fly, spółki PCF Group. Firma wyprodukowała gry komputerowe takie jak Painkiller, Bulletstorm czy Outriders (premiera w kwietniu 2021 roku). Eksperci z Businessinsider.pl sprawdzili, że około trzystu pracowników tej firmy zarabiało w ubiegłym roku około 18,8 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Z kolei na trzecim miejscu jest prywatna firma energetyczna Polenergia, zarządzana przez między innymi Dominikę Kulczyk. Jest to największa niezależna polska grupa energetyczna, gdzie płace aż 172 pracowników wynosiły 17,2 tysięcy złotych brutto miesięcznie.


Szukasz pracy w Lublinie? Aplikuj na nasze oferty praca Lublin


Ranking zarobków pracowników: kto zarabia najmniej?

Specjaliści z Businessinsider.pl wyłonili również tych, którzy zajęli ostatnie miejsca wśród rankingu zarobków pracowników. Jak się okazało, dwie sieci detaliczne LPP i Dino Polska wypłacały niewiele więcej niż najniższa krajowa. – Mamy wystarczające środki, by przejść ten chwilowo trudniejszy okres. Nie ubiegamy się o żadne finansowanie, nie planujemy też emisji akcji ani obligacji. Rozmawiamy natomiast z bankami na temat faktoringu odwróconego – wyjaśnia Polskiej Agencji Prasowej Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP.

Najlepiej płatne zawody w Polsce w 2024 roku – kto zarabia najwięcej?

W 2024 roku wśród najlepiej płatnych zawodów w Polsce dominują profesje związane z IT, medycyną oraz inżynierią. Specjaliści IT, w tym programiści oraz analitycy danych, odnotowują wynagrodzenia na poziomie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Podobnie lekarze specjaliści oraz inżynierowie zajmują czołowe pozycje w rankingach płac.

Wysokość wynagrodzeń w tych branżach wynika z rosnącego zapotrzebowania na specjalistów oraz dynamicznego rozwoju technologii. Równocześnie wykształcenie w tych dziedzinach staje się kluczowe dla uzyskania wysokopłatnych stanowisk.

Jak branże różnią się w zarobkach – analiza wynagrodzeń w Polsce i na świecie

Analizując zarobki w Polsce w porównaniu do innych krajów, widać wyraźne różnice w wynagrodzeniach. Branże takie jak IT, medycyna czy finanse oferują konkurencyjne wynagrodzenia, jednak nadal odstają od średnich w krajach zachodnich. Różnice te wynikają nie tylko z lokalnych uwarunkowań gospodarczych, ale również z polityki płacowej i dostępności wykwalifikowanych pracowników.

Polska stara się zbliżyć do standardów europejskich, jednak osiągnięcie tego celu wymagać będzie dalszych inwestycji w edukację oraz rozwój technologii. Branże, które najlepiej płacą, najczęściej oferują również najlepsze możliwości rozwoju zawodowego.

Oceń artykuł
0/5 (0)