Ranking zarobków pracowników. Kto zarabia najwięcej?

Kto znalazł się w rankingu zarobków pracowników? Poznaj wyniki badań specjalistów z Businessinsider.pl. Dowiedz się, w jakiej firmie możesz liczyć na najwyższe wynagrodzenie.

ranking zarobków pracowników

Specjaliści z portalu Businessinsider.pl przebadali pięćdziesiąt osiem największych spółek giełdowych w Polsce. Z danych wynika, że w 2020 roku wydały one łącznie 70 milionów złotych na wynagrodzenia swoich pracowników. To aż o 4,3 procent więcej niż rok wcześniej. Co więcej, według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, giełdowi giganci niechętnie podnosili płace w 2020 roku. Jednak wciąż znajdują się na podium w rankingu zarobków pracowników. Dlaczego? Ponieważ wypłacają im wynagrodzenia o wiele wyższe niż średnia krajowa.


Sprawdź również ranking 50 najlepszych pracodawców w dobie COVID-19! Zobacz, jakie firmy nie przeprowadziły masowych zwolnień i nie obcięły pensji swoim pracownikom.


Ranking zarobków pracowników: płace wynoszą nawet 25 tysięcy brutto

Według analizy ekspertów z Businessinsider.pl średni koszt pracodawcy z największych spółek giełdowych wynosił 10,6 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika, co daje 8,8 tys. zł brutto na miesiąc. Dla porównania – średnia krajowa 2021 w Polsce w sektorze przedsiębiorstw wynosi 5 568,82 zł brutto miesięcznie. To jednak nie wszystko, wśród firm z rankingu zarobków pracowników istnieją też takie, które jeszcze hojniej wynagradzały swoich pracowników. Rekordowe i najwyższe od pięciu lat na rynku pracy zarobki miało aż 1 177 pracowników z CD Projekt (twórcy gry Cyberpunk 2077). Ich zarobki wynosiły około 25,7 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Ranking zarobków pracowników: firmy gier komputerowych na podium

Na drugim miejscu wśród rankingu zarobków pracowników znalazły się osoby zatrudnione w studio People Can Fly, spółki PCF Group. Firma wyprodukowała gry komputerowe takie jak Painkiller, Bulletstorm czy Outriders (premiera w kwietniu 2021 roku). Eksperci z Businessinsider.pl sprawdzili, że około trzystu pracowników tej firmy zarabiało w ubiegłym roku około 18,8 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Z kolei na trzecim miejscu jest prywatna firma energetyczna Polenergia, zarządzana przez między innymi Dominikę Kulczyk. Jest to największa niezależna polska grupa energetyczna, gdzie płace aż 172 pracowników wynosiły 17,2 tysięcy złotych brutto miesięcznie.


Szukasz pracy w Lublinie? Aplikuj na nasze oferty praca Lublin


Ranking zarobków pracowników: kto zarabia najmniej?

Specjaliści z Businessinsider.pl wyłonili również tych, którzy zajęli ostatnie miejsca wśród rankingu zarobków pracowników. Jak się okazało, dwie sieci detaliczne LPP i Dino Polska wypłacały niewiele więcej niż najniższa krajowa. – Mamy wystarczające środki, by przejść ten chwilowo trudniejszy okres. Nie ubiegamy się o żadne finansowanie, nie planujemy też emisji akcji ani obligacji. Rozmawiamy natomiast z bankami na temat faktoringu odwróconego – wyjaśnia Polskiej Agencji Prasowej Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora