Reklama

Komu przysługuje renta rolnicza z KRUS? Sprawdź warunki

Jak uzyskać rentę rolniczą z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego? Sprawdź warunki, wymagania i sposób obliczania renty z KRUS. Wyjaśniamy również sposób otrzymania renty rolniczej z tytułu przekwalifikowania zawodowego.

renta z KRUS

Warunkiem do otrzymania renty rolniczej jest zaświadczenie, że niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w okresie podlegania rolniczemu ubezpieczeniu lub nie później niż w ciągu osiemnastu miesięcy od ustania tego ubezpieczenia. Rolnik ma prawo do renty stałej lub okresowej. Wszystko zależy od jego stanu zdrowia, który orzeka lekarz z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W artykule wyjaśniamy, komu należy się renta z KRUS z tytułu niezdolności do pracy. Czy trzeba mieć ubezpieczenie emerytalno-rentowe? Jak obliczyć rentę chorobową z Kasy i czym jest renta rolnicza szkoleniowa?

Renta z KRUS: komu przysługuje?

Według informacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jedynie ubezpieczonemu rolnikowi, który jest trwale lub okresowo całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym. Warunkiem jest to, aby całkowita niezdolność powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, lub w okresie podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach od 1983 do 1990 rok, w czasie prowadzenia gospodarstwa rolnego, lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia przed dniem 1 stycznia 1983 roku, lub nie później niż w ciągu osiemnastu miesięcy od ustania tych okresów.

Jesteś ciekaw, jak zostać rolnikiem? Mamy kilka wskazówek. Wejdź na naszego Bloga GoWork.pl, a wszystkiego się dowiesz!

Renta rolnicza a ubezpieczenie emerytalno-rentowe

Aby otrzymać rentę z KRUS z tytułu niezdolności do pracy, należy również podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej:

  • rok – jeśli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w wieku do 20 lat;
  • dwa lata – jeśli całkowita niezdolność powstała w wieku od 20 do 22 lat;
  • trzy lata – jeśli całkowita niezdolność powstała w wieku od 22 do 25 lat;
  • cztery lata – jeśli całkowita niezdolność powstała w wieku od 25 do 30 lat;
  • pięć lat – jeśli całkowita niezdolność powstała w wieku powyżej 30 lat. Ponadto wymagane pięć lat powinno przypadać w okresie ostatnich dziesięciu lat przed złożeniem wniosku o przyznanie renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.

Renta z KRUS: kiedy uznaje się całkowitą lub okresową niezdolność do pracy?

Rolnikowi, który utracił zdolność do wykonywania pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu i jeśli jego stan zdrowia nie poprawia się, przysługuje renta rolnicza z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Z kolei gdy jego stan zdrowia się polepsza i według lekarza orzecznika w krótkim czasie będzie mógł powrócić do pracy, to taka niezdolność jest jedynie okresowa. O niezdolności ubezpieczonego rolnika orzeka lekarz rzeczoznawca z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (pierwsza instancja) lub komisja lekarska KRUS (druga instancja) – w wyniku odwołania się rolnika od orzeczenia lekarza rzeczoznawcy.


Szukasz pracy w Krakowie? Aplikuj na nasze oferty praca Kraków


Ile wynosi renta rolnicza?

Aby ustalić prawo do renty z KRUS z tytułu niezdolności do pracy, przyjmuje się okresy ubezpieczenia innego niż rolnicze, bez względu na datę urodzenia. Jeśli niezdolność powstała wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, to należy mieć jakikolwiek okres ubezpieczenia przypadający na dzień wypadku lub dzień zachorowania. Renta rolnicza składa się również z części składowej i uzupełniającej. Każdej z nich ustala się wskaźnik wymiaru. Z kolei ich suma stanowi pełną wysokość renty lub emerytury rolniczej.

Renta rolnicza szkoleniowa

Obok renty z KRUS z tytułu niezdolności do pracy istnieje również renta rolnicza szkoleniowa. Jest to świadczenie, które należy się osobom podlegającym ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i spełniających warunki wymagane do uzyskania renty chorobowej z KRUS. Warunkiem jest jednak to, że w stosunku do wcześniej wymienionych rent orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na trwałą całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym i jego stan zdrowia pozostaje bez zmian.

Oceń artykuł
2.3/5 (4)