Jak zostać rolnikiem i zarabiać na uprawie ziemi? To bardzo ciężka praca, która wymaga poświęceń, jednak daje ogromną satysfakcję w postaci obfitych plonów i zadowolenia ludzi. W końcu to w rękach rolników jest pozyskiwanie upraw, z których tworzone są produkty spożywcze. Zazwyczaj ziemie oraz status rolnika indywidualnego są dziedziczne i przechodzą z pokolenia na pokolenie. Oczywiście ziemie można też kupić albo wydzierżawić, ale nie tak łatwo zacząć pracę w tym zawodzie, jeśli dotychczas nie miałeś z nim nic wspólnego. Zobacz, jak zostać rolnikiem w Polsce i założyć gospodarstwo rolne!
Kto może zostać rolnikiem?
Jeśli nie jesteś dzieckiem farmerów i zamierzasz dopiero rozpocząć swoją przygodę z rolnictwem, to musisz ustosunkować się do Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która dba m.in. o profesjonalizację rolnictwa i ogranicza dostęp do tego obszaru osobom „z zewnątrz”. Aby zostać rolnikiem, trzeba w takiej sytuacji spełnić wiele ważnych wymogów, które przy okazji pokazują, jak ciężka i czasochłonna potrafi być praca podczas prowadzenia działalności rolniczej.
Zgodnie z przepisami, rolnikiem indywidualnym może zostać osoba fizyczna, która:
ma kwalifikacje rolnicze,
posiada, użytkuje lub dzierżawi nieruchomości rolne o powierzchni nie mniejszej niż 1ha oraz nie większej niż 300 ha,
od minimum 5 lat mieszka na terenie gminy, w której znajduje się nieruchomość rolna,
osobiście prowadzi nieruchomości i gospodarstwo rolne oraz samodzielnie podejmuje wszelkie decyzje odnośnie prowadzenia działalności rolniczej.
Jak więc widać na podstawie powyższych warunków, trzeba się rzeczywiście postarać, aby móc trafić do tego niewielkiego, a elitarnego grona, jakim są rolnicy.
Kwalifikacje rolnicze – co to takiego?
Jak już wiadomo, kwalifikacje rolnicze są jednym z obowiązkowych dokumentów, które powinien posiadać przyszły rolnik. Taki dokument potwierdza, że dana osoba ma po prostu doświadczenie oraz odpowiednie wykształcenie, a co tym idzie również wiedzę. Czy to znaczy, że rolnik musi posiadać odpowiednie wykształcenie kierunkowe? Studia nie są kluczowe. Jest to również prawo, od którego istnieje mnóstwo odstępstw. Nie zostało prawnie wyjaśnione, jakiego rodzaju ma to być wykształcenie. Na równi traktowane jest bowiem wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, wykształcenie wyższe, wykształcenie średnie czy nawet wykształcenie podstawowe z ukończonym kursem nadającym tytuł i kwalifikacje niezbędne w zawodzie. Jeśli już długo po zakończeniu edukacji postanowiłeś odnaleźć się w zawodzie rolnika, istnieją też inne możliwości na otrzymanie kwalifikacji.
Czy można zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego?
Odpowiednie kwalifikacje rolnicze można pozyskać na kilka sposób. Najpopularniejszym z nich jest zdobycie wykształcenia rolniczego. Są różne drogi edukacji dla przyszłych rolników. Można ukończyć naukę na poziomie zasadniczym zawodowym, zasadniczym branżowym, średnim, średnim branżowym lub wyższym. Jak jednak zostać rolnikiem bez odpowiedniego wykształcenia rolniczego? Jeżeli nie masz kierunkowego wykształcenia, to możesz zostać rolnikiem, spełniając jedno z podanych niżej kryteriów:
jeżeli posiadasz wykształcenie inne niż rolnicze (podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe/branżowe) musisz posiadać przynajmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie lub ukończyć technikum o kierunku rolniczym, albo studia wyższe. Musisz również przez co najmniej 5 lat mieszkać w gminie, w której znajduje się Twoja posiadłość rolnicza;
mieć tytuł kwalifikacyjny, tytuł zawodowy lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie związanym z prowadzeniem działalności rolniczej i posiadać co mniej 3- letni staż pracy w rolnictwie;
uzyskać wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i mieć przynajmniej 3 lata doświadczenia w rolnictwie lub ukończyć podyplomowe studia na kierunku rolniczym.
W pierwszym przypadku należy otrzymać stosowne potwierdzenie, który może być ubezpieczenie w KRUS opłacane przez wskazany okres, zaświadczenie od wójta o prowadzeniu działalności rolniczej w danej gminie lub zatrudnienie w gospodarstwie lub spółdzielni rolniczej. Opisane zasady pokazują, jak zostać rolnikiem w indywidualnym gospodarstwie rolnym i zacząć spełniać swoje plany zawodowe. Jeżeli pasjonuje Cię praca na wsi, niekoniecznie w zawodzie rolnika, to sprawdź, na czym polega agroturystyka i jak założyć taką działalność. W takiej sytuacji malownicza okolica to podstawa!
Kto może kupić ziemię rolną?
Jeśli jesteś już rolnikiem, to nie musisz martwić się, czy możesz kupić ziemię. Prawo nie zakłada tutaj żadnych przeszkód z wyjątkiem ograniczenia do 300 ha posiadanej ziemi rolnej przez jednego rolnika. Jeśli jednak dopiero zamierzasz ubiegać się o taki status, sytuacja się komplikuje i zależy, od kogo planujesz zakupić ziemię oraz o jakim obszarze.
w przypadku działki o powierzchni nieprzekraczającej 1 ha kupić ją może każdy, przy czym należy pamiętać, że pierwszeństwo w zakupie ma Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,
jeśli kupujesz działkę od krewnego, to maksymalna dopuszczalna wielkość wynosi 300 ha. Nie trzeba się również martwić o zainteresowanie ze strony KOWR.
w sytuacji kiedy sprzedającym nie jest Twoim krewnym, a powierzchnia działki jest większa niż dopuszczalny 1 ha, do zawarcia transakcji niezbędna będzie zgoda dyrektora KOWR, która jest udzielana administracyjnie.
Co powinien zawierać wniosek, by uzyskać zgodę KOWR na zakup działki?
Aby uzyskać zgodę na zawarcie transakcji, należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek. Może to zrobić każda ze stron, jednak podania będą się od siebie różnić. Co powinien zawierać wniosek?
dane każdej ze stron (kupujący i sprzedający),
szczegółowy opis nieruchomości rolnej (wraz z wypisem z ewidencji gruntów i budynków oraz odpisem z księgi wieczystej lub chociaż jej numerem),
cel, w jakim działka jest nabywana (potwierdzenie przez kupującego, że nabywa działkę, aby prowadzić działalność rolniczą – KOWR ma prawo to nadzorować w przyszłości),
dodatkowo sprzedający musi udowodnić, że nie miał możliwości sprzedania działki rolnikowi oraz że nie dojdzie do nadmiernych koncentracji gruntów rolnych,
dodatkowo kupujący musi potwierdzić swoje kwalifikacje rolnicze oraz zobowiązać się, że przez najbliższe 5 lat będzie zamieszkiwał na terenie gminy oraz że samodzielnie będzie zajmował się nieruchomością.
Istnieje jednak bardzo dużo kolejnych odstępstw prawnych, które sprawiają, że otrzymanie pozwolenia na sprzedaż bądź zakup wcale nie jest taki prosty i jeszcze bardziej się wydłuża.
Jak zostać rolnikiem? – KRUS
Chcesz odprowadzać niższe składki ubezpieczenia społecznego? Więc sprawdź, jak zostać rolnikiem! KRUS to zakład ubezpieczeniowy dla osób posiadających status rolnika, który uprawnia do wielu ulg. Jedną z nich jest brak składki zdrowotnej dla rolników, których pole ma mniej niż 6 ha przeliczeniowych. Wielu przedsiębiorców kusi wizja niższych składek i chcieliby zapisać się do KRUSu. Jak to zrobić i szybko zostać rolnikiem? Musieliby zlikwidować swoją firmę, zakupić ziemię i uprawiać ją przez co najmniej 3 lata. Następnie będą mogli otworzyć spółkę i zapisać się do KRUSu, należy jednak pamiętać, że podatek dochodowy z założonej działalności nie może przekraczać 3 200 złotych.
Jak zostać rolnikiem ryczałtowym?
Rolnik ryczałtowy dostarcza na rynek konsumencki produkty rolne, które pochodzą z jego własnej działalności rolniczej. Dzięki temu jest zwolniony z podatku i nie musi się zarejestrować jako czynny podatnik VAT w urzędzie skarbowym oraz wystawiać faktur za prowadzone czynności. Jak zostać rolnikiem ryczałtowym? Zgodnie z przepisami ten status może otrzymać każdy rolnik, który jest dostawcą swoich produktów rolnych, pochodzących z jego własnej działalności rolniczej.
Jak zostać młodym rolnikiem?
Młode osoby, które decydują się na pracę na roli, mogą liczyć na wsparcie z wielu dostępnych funduszy. Jak zostać młodym rolnikiem i skorzystać z pomocy? Premia wynosi nawet 150 tysięcy złotych! Kto może starać się o dofinansowanie? Młody rolnik, który ubiega się o wsparcie, musi spełniać następujące warunki:
posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe;
ma gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 ha;
od co najmniej dwóch lat przed złożeniem wniosku prowadził działalność gospodarczą;
ma nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia wniosku;
sporządził biznesplan dotyczący rozwoju swojego gospodarstwa;
wartość ekonomiczna jego gospodarstwa to od 13 tyś. do 150 tyś. euro.
Jeśli mieszkasz poza granicami miasta, warto również sprawdzić, jaki biznes można otworzyć na wsi.
Na czym polega praca rolnika?
Zasady dotyczące tego, jak zostać rolnikiem w Polsce określa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Każdy, kto pragnie pracować w tym zawodzie, powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak odpowiedzialne jest to stanowisko. Praca na roli wymaga wielu wyrzeczeń, porannego wstawania, pracy w wysokich temperaturach i określonego stylu życia. Trzeba również wziąć pod uwagę możliwość zachorowania na zawodowe choroby, jak np. borelioza. Nowoczesny rolnik powinien być również przedsiębiorczy, by odpowiednio zarządzać swoim gospodarstwem, jak również otwarty na coraz to nowsze udogodnienia w codziennej pracy. Mowa tu oczywiście o urządzeniach i narzędziach, dzięki którym obowiązki są przyjemniejsze i krótsze.
Komentarze
Kasia
Praca rolnika jest bardzo ciężka, a jeśli jest to rolnik który ma swoje gospodarstwo to jest to praca na całą dobę. Bardzo długo się zastanawiałam czy to jest dla mnie, moi rodzice byli rolnikami więc miałam sporo ziemi. Okazało się później że dodatkowo musze mieć odpowiednie kwalifikacje. Miała odpuścić sprawę ale koleżanka poleciła mi WSKZ. Uczelnia miała kierunek dla rolników w formie studiów online. Zaryzykowała, zapisałam się na studia i teraz po roku mogę powiedzieć, że było warto 🙂
piotr
to kurs po ktorym nie dopuszczaja do egzaminu panstwowego, bylo ontej dziwnej szkole w uwaga tvn
Mawick
Witam, o ile sie NIE Mylee to staz 3-5letni jest niekonieczny jesli nowy nabywca podpisze deklaracje I dostarczy ja do KOWR ze NIE sprzeda nieruchomosci przez nastepne 5 lat.