Borelioza, czyli choroba przenoszona przez kleszcze, potrafi być śmiertelnie groźna dla człowieka. Szacuje się, że co roku w Polsce zakażeniu mogą ulegać dziesiątki tysięcy osób. Borelioza to choroba zawodowa. Kto jest na nią szczególnie narażony? Czy w takiej sytuacji przysługuje nam odszkodowanie?

Borelioza: definicja

Borelioza to najczęściej diagnozowana choroba odkleszczowa. Przenoszona przez te pajęczaki groźna bakteria, zwana Borrelia burgdorferi, jest bezpośrednią przyczyną późniejszego występowania dolegliwości, zwanej także wymiennie chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową.

Tylko w 2019 roku w Polsce boreliozę wykryto u ponad 20 tys. osób, w tym u wielu jako chorobę zawodową. Szybkie rozpoznanie rozwijającej się choroby jest tu wyjątkowo istotne. Wielu zakażonych początkowo nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Początkowe objawy boreliozy potrafią być bowiem dosyć mylące.

Objawy boreliozy

Sztywność karku, przewlekłe zmęczenie, nudności, wymioty, upośledzenie słuchu, zaburzenia nastroju, bezsenność, ataki padaczkowe, a nawet psychoza – te wszystkie objawy boreliozy mogą występować, kiedy choroba się rozwija.

Zanim chory, a nawet lekarze, do których się zgłasza, odkryją, że przyczyną nietypowego zestawu objawów jest właśnie borelioza, może już dojść do poważnych uszkodzeń mózgu.

Na zachorowanie oczywiście najbardziej narażone są te osoby, które spędzają dużo czasu np. na terenach zalesionych, które tak upodobały sobie kleszcze. Te pajęczaki spotkać można także nawet i na miejskich trawnikach. Biorąc to pod uwagę, czy borelioza jest chorobą zawodową i jeśli tak, to jakiej grupy dotyczy?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat chorób zawodowych kliknij tutaj.

Czy borelioza to choroba zawodowa?

Choć niemal każdy może być w ciągu życia narażony na ugryzienie kleszcza, a zatem i zakażenie bakterią wywołującą boreliozę, istnieją grupy zawodowe, dla których jest ona szczególnie groźna. Borelioza jako choroba zawodowa dotyczy zwłaszcza przedstawicieli takich zawodów, jak leśnicy oraz rolnicy.

Definicja choroby zawodowej a borelioza

Za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanym „narażeniem zawodowym”.

Borelioza znajduje się w wymienionym wykazie, jak również jest uznawana przez KRUS za szczególnie niebezpieczną ze względu na brak szczepionki przeciwko chorobom odkleszczowym.


Sprawdź też: Jak zostać rolnikiem?


Czy borelioza należy do chorób zawodowych?

Jako że to właśnie rolnicy oraz leśnicy najczęściej są narażeni na ugryzienie kleszcza i zakażenie, to właśnie dla tych grup zawodowych boreliozę uznano za chorobę wywołaną „narażeniem zawodowym”.

Orzeczenie o chorobie zawodowej – jak je uzyskać?

Co robić w sytuacji, kiedy jesteśmy przedstawicielami któregoś z tych zawodów i zaczynamy podejrzewać u siebie boreliozę? Konieczne będzie zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Kolejnym krokiem będzie tu wszczęcie postępowania przez inspektora, który powinien skierować rolnika lub leśnika do jednostki orzeczniczej na badania. Badanie to będzie także podstawą do uzyskania orzeczenia rozpoznaniu boreliozy jako choroby zawodowej, lub braku podstaw do jej rozpoznania.

Następnie to Państwowy Inspektor Sanitarny wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej, o ile zostanie ona wcześniej rozpoznana. Decyzja ta może upoważnić nas m.in. do ubiegania się o odszkodowanie dla chorych na boreliozę.

Choroba zawodowa – borelioza: odszkodowanie

Ile wynosi odszkodowanie za boreliozę i jak się o nie ubiegać? Podstawą będzie tu fakt posiadania decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej, a także to, czy dany pracownik podlega ubezpieczeniu społecznemu.

Rolnicy ubezpieczeni w KRUS w przypadku stwierdzenia boreliozy mogą ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego, lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, spowodowanego przez chorobę zawodową.

Borelioza – ZUS i KRUS

W tym celu należy wnioskować do KRUS lub ZUS, aby ustalili oni zaistnienie owego uszczerbku na zdrowiu i oszacowali wysokość należnego nam odszkodowania.

Wyjątkowo istotne będzie na tym etapie także przedstawienie zgromadzonej dokumentacji medycznej, dotyczącej przebiegu boreliozy jako choroby zawodowej, rozstroju zdrowia i ewentualnych uszkodzeń organów, takich jak:

  • stawów (ortopeda),
  • zaburzenia czucia i drętwienie kończyn, bóle (neurolog),
  • zaburzenia widzenia (okulista),
  • zaburzenia słuchu (laryngolog, audiogram),
  • zaburzenia pamięci, psychiczne, takie jak depresja, zaburzenia lękowe (psycholog lub psychiatra),
  • zaburzenia układu odporności (immunolog).

Ile wynosi odszkodowanie za boreliozę?

Wysokość odszkodowania dla chorych na boreliozę zależeć będzie od indywidualnego stanu zdrowia, a zatem zakresu potwierdzonego rozstroju zdrowia. Jednak niektórym chorym udało się wywalczyć rekordowe sumy rzędu nawet 80 tys. zł.

Borelioza a renta – na jakich zasadach przysługuje?

Pacjenci, u których stwierdzona zostanie choroba zawodowa w postaci boreliozy, mają również prawo ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jak wygląda taki proces?

Pierwszym krokiem jest spełnienie określonych przez ZUS warunków. Aby móc ubiegać się o rentę chorobową, należy:

  • być objętym ubezpieczeniem wypadkowym,
  • być niezdolnym do pracy,
  • niezdolność ta została spowodowana chorobą zawodową – w tym przypadku boreliozą.

Renta dla chorych na boreliozę – wymagane dokumenty

Jeśli owe warunki do otrzymania renty za chorobę zawodową – boreliozę zostaną przez nas spełnione, możemy już składać do ZUS-u odpowiednią dokumentację:

  • wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku,
  • decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej, wydaną przez Państwowy Inspektoriat Sanitarny,
  • wywiad zawodowy, jeżeli nadal pracujecie i jesteście ubezpieczeni,
  • informację dotyczącą okresów składkowych i nieskładkowych,
  • dokumenty, które potwierdzają okresy, m.in.: pracy, działalności gospodarczej, zasiłku chorobowego,
  • dokumenty, które potwierdzają wysokość Waszego wynagrodzenia.

Komplet dokumentów możecie złożyć zarówno osobiście jak i drogą pocztową, ale nie później, niż na 30 dni przed ustaniem prawa do pobierania zasiłków chorobowych lub świadczeń rehabilitacyjnych.


Szukasz pracy w Łodzi? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Komu nie przysługuje renta po boreliozie?

Pamiętać powinniście także o tym, że nie każdemu choremu będzie przysługiwać renta z tytułu boreliozy. Na takie świadczenie nie mogą liczyć osoby, które:

  • umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa naruszyły przepisy o ochronie życia i zdrowia, i udowodniono im, że to była jedyna przyczyna powstania choroby,
  • przyczyniły się w znacznym stopniu do spowodowania choroby.

Dlatego tak ważne jest, aby już na samym początku leczenia kompletować jego dokumentację – w tym zwłaszcza opinie lekarzy dotyczące zakresu rozstroju zdrowia.

Oceń artykuł
0/5 (0)