Zmiany w ZUS: duże ułatwienie dla przedsiębiorców

Jak zapowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w przeciągu najbliższych trzech lat planuje on wziąć na siebie większość rozliczeń przedsiębiorców. Jaki jest tego cel? Skąd wziął się pomysł? Zmiany w ZUS będą ogromne!

zmiany w zus

Zmiany w ZUS nie tylko odciążą przedsiębiorców, ale również przyspieszą wydawanie świadczeń dla pracowników takich jak zasiłki, emerytury czy renty. Transformacja ma wejść w życie już na początku przyszłego roku. Plan rozwojowy ZUS ma również na celu ograniczyć pojawianie się błędów w firmach zatrudniających dużą liczbę pracowników. Sprawdź, co się zmieni!

Zmiany w ZUS: plan rozwojowy na 2021-2023 rok

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w swoim planie rozwojowym na lata 2021-2023 planuje ograniczyć liczbę błędów i kontroli w np. większych korporacjach, a także przyspieszyć procedurę przyznawania emerytur i innych świadczeń. Nastąpi to poprzez między innymi wzięcie na siebie ciężaru obliczania i rozliczania składek w poszczególnych przedsiębiorstwach.

Jak czytamy na stronie Biznesinfo.pl, szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska oświadczyła, że przygotowując plan przebudowy instytucji, wzorowano się na uproszczonych procedurach zeznań podatkowych, które polegają na zatwierdzeniu dokumentu przygotowanego wcześniej przez urząd. Natomiast w przypadku składek właściciela firm, mają oni co miesiąc przekazywać deklarację rozliczeniową (ZUS DRA), którą najczęściej wypełniają ich księgowe lub biura rachunkowe. Po zmianach w ZUS, za uzupełnione dokumenty ma on odpowiadać samodzielnie.

Ile wynoszą składki ZUS dla przedsiębiorcy w 2020 roku? Sprawdź to w naszym poradniku!

Zmiany w ZUS dla przedsiębiorców: skąd wziął się pomysł?

Głównym celem zmian w ZUS jest odciążenie przedsiębiorców. Najprawdopodobniej od przyszłego roku firmy będą mogły skontrolować deklarację przygotowaną przez ZUS, a nie, tak jak to było dotychczas, kiedy to zakład sam weryfikował dokumenty przedkładane przez przedsiębiorców.

Prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS w rozmowie z portalem Money.pl przyznała, że ze zmian skorzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale również przyszli emeryci. Dlaczego? Ponieważ nowy system ma przyspieszyć przyznawanie świadczeń dla pracowników korzystających z zasiłków, emerytur czy rent.

Zmiany w ZUS dla przedsiębiorców: od kiedy?

ZUS już na początku 2021 roku podejmie kroki ku stworzeniu wirtualnego biura rachunkowego. To znaczy, że od stycznia przyszłego roku uzyska on dostęp do danych pracowników, którzy pracują na podstawie umowy o dzieło. Jak informuje portal Biznesinfo.pl: na tę chwilę posiada on tylko i wyłącznie dane zatrudnionych na umowie o pracę i zlecenie.

Obecnie nie jest znana dokładna data zgłaszania kontraktów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy więc obserwować zmiany w ZUS  i sprawdzać, czy na stronie internetowej ZUS.pl nie pojawił się nowy wirtualny formularz do wypełnienia.

Szukasz dobrze płatnej pracy? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!

Oceń artykuł
5/5 (1)