Reklama

Praca zdalna wpływa na wzrost dzietności! Sprawdź wyniki badań ekspertów

Z badań ekspertów wynika, że home office to nie tylko idealne rozwiązanie na zwiększenie bezpieczeństwa podczas epidemii COVID-19. Pracownicy, którzy spędzają więcej czasu w domu, chętniej podejmują decyzję o powiększeniu rodziny. Jak praca zdalna wpływa na wzrost dzietności? Sprawdźmy.

praca zdalna a poziom dzietności

Demografowie i Ekonomiści z uniwersytetu w hiszpańskiej Maladze i z Coimbra Business School w środkowej Portugalii odkryli, że praca zdalna wpływa na wzrost dzietności. Według ekspertów, osoby pracujące ze swoich domów, chętniej podejmują decyzję o kolejnym dziecku. Okazuje się również, że home office rzutuje na produktywność pracowników oraz zwiększa ich satysfakcję z wykonywanych obowiązków. W badaniu wzięły udział aż 34 państwa europejskie.

Praca zdalna a poziom dzietności

Ana Silva, członkini portugalskiej Izby Ekonomistów (OE) w rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznała, że zarówno w Hiszpanii, jak i w Portugalii jedną z pierwszych decyzji, mających na celu ograniczenie epidemii COVID-19, było skierowanie przez władze krajowe pracowników administracji rządowej i samorządowej na home office.

– Podobne decyzje podjęły firmy, a wielu przedsiębiorców do dzisiaj utrzymuje swoje załogi w ramach zdalnej pracy wykonywanej przez internet w domach. W takich warunkach należy się spodziewać przychylniejszego spojrzenia wielu osób na możliwość powiększenia swojej rodziny – wyjaśnia ekonomistka Ana Silva w rozmowie z PAP.


Jak wygląda praca zdalna z dzieckiem w domu? Znamy pięć skutecznych sposobów, jak to przetrwać! Zajrzyj na nasz Blog GoWork.pl.


Poziom dzietności w Hiszpanii i Portugalii jest niższy od średniej europejskiej

Jak czytamy w “PAP”, Hiszpania i Portugalia znajdują się poniżej poziomu 1,39 dziecka przypadającego na kobietę w wieku rozrodczym. Oznacza to, że poziom dzietności w obu krajach iberyjskich jest niższy od średniej europejskiej. Ekonomistka Ana Silva szacuje jednak, że zmiana nawyków zawodowych wywołana epidemią COVID-19 może wpłynąć na decyzję o kolejnym dziecku.

Praca zdalna a poziom dzietności większy w całej Europie

Opinię ekonomistki potwierdzają również demografowie i ekonomiści z uniwersytetu w hiszpańskiej Maladze oraz Coimbra Business School w środkowej Portugalii, którzy przeanalizowali aż 19 tys. odpowiedzi ankietowanych dotyczących planów na przyszłość podczas epidemii koronawirusa. Badanie zostało przeprowadzone w 34 państwach Unii Europejskiej, w tym Polsce.

Okazuje się, że praca i poziom dzietności mają ze sobą związek nie tylko na Półwyspie Iberyjskim, ale również w całej Europie. Jak podkreśla uczestniczka badania Carla Henriques, warunkiem realizacji takiego planu jest upowszechnienie home office i utrzymanie tej formy pracy jak najdłużej jest to możliwe.

– Telepraca może zwiększyć liczebność rodzin, a także produktywność pracowników wskutek zmniejszenia czasu na dojazdy do biura, stresu w jego wnętrzu, a także może pomóc zwiększyć satysfakcję z wykonywanych obowiązków – wyjaśnia w rozmowie z “PAP” Carla Henriques.


Szukasz pracy w Poznaniu? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Poznań

Oceń artykuł
5/5 (1)