Praca zdalna z dziećmi w domu nie musi być koszmarem! Jeśli obawiacie się o swoje wyniki w pracy podczas pracy zdalnej z dzieckiem w domu, sprawdźcie naszych 5 niezawodnych sposobów na to, jak sobie z tym poradzić!

Praca zdalna z dzieckiem w domu – jak się przystosować?

Jeśli jesteście rodzicami, zwłaszcza młodymi, nowe obostrzenia dotyczące pandemii koronawirusa ponownie zmusiły Was do pozostania z dzieckiem w domu. Jak pogodzić naukę malucha z naszą pracą i zachować zdrowie?

Lekko nie będzie, co udowodnił już poprzedni lockdown. Czy to jednak oznacza, że praca zdalna z dzieckiem w domu jest misją niemożliwą? Wcale nie musi tak być!

Wady i zalety pracy zdalnej można wykorzystać w taki sposób, aby praca w towarzystwie rodziny nie generowała nam dodatkowych problemów w pracy.

Wystarczy, że wykorzystacie poprzednie doświadczenia, aby tym razem lepiej zorganizować swoją przestrzeń do pracy w domu i odpowiedni plan zajęć dla Waszych najmłodszych!

Jak się do tego przygotować? Mamy dla Was garść praktycznych porad.

Praca zdalna z dziećmi w domu – każdy musi mieć swój kąt!

  1. Przygotuj miejsce do pracy dla siebie i do nauki dziecka

Wiemy, wiemy, nie każda polska rodzina posiada przestronny, dwupiętrowy dom na przedmieściach. Wiadomość o ponownym zamknięciu szkół i konieczności nauczania dzieci zdalnie, rodziców mieszkających w niewielkim lokum doprowadziła do rozpaczy. Wielu z nich narzeka, że nie wiedzą, jak rozwiązać problem braku przestrzeni. 

Obawiacie się, że wspólna praca z dzieckiem w domu szybko doprowadzi do tego, że będziecie musieli szukać nowych ofert pracy? Dlatego plan na to, jak przetrwać pracę zdalną z dzieckiem w domu, polecamy rozpocząć od przygotowania sobie własnego kąta do pracy. Tak, Wy pierwsi! W zależności od tego, jaką pracę wykonujecie, wybierzcie, czy wolicie cichy kąt bliżej balkonu z dużą ilością światła, a może biurko w salonie, skąd widać pokój dziecięcy?

Jeśli Wasz maluch już nie jest wcale taki znowu mały, wbrew pozorom nie musicie siedzieć tuż obok niego, aby pilnować efektów jego pracy. Wystarczy wcześniej porozmawiać. A tu przechodzimy do kolejnego punktu…

Rodzice mówią, jak jest, czyli dlaczego trzeba rozmawiać o pandemii podczas pracy zdalnej z dzieckiem w domu

2. Wyjaśnijcie dziecku, dlaczego jesteście zmuszeni do pozostania w domach i wskażcie, jak ważne jest, aby nie traktowało tego jak wakacji.

Rodzice małych rozrabiaków – słyszymy Was! Nie zawsze tak łatwo „porozmawiać” ze swoim dzieckiem, szczególnie otwarcie.ednak warto się za to zabrać! Nawet jeśli jeszcze nie jesteśmy zmuszeni do pracy w domu z dziećmi przedszkolnymi.

Forma rozmowy będzie zależeć oczywiście od wieku Waszych maluchów. Jak zdaniem psychologów powinniśmy wytłumaczyć im kwestie związane z pandemią i zmianą systemu nauki na zdalny?

– W sposób powiązany z tym, w jaki sposób w ogóle tłumaczymy dziecku sytuację. Jeżeli będzie ono bowiem rozumiało, że obecnie zostały wprowadzone konkretne zasady (niezależnie od tego, czy się z nimi zgadamy, czy nie), powinno zrozumieć. Informacja powinna być jednak spójna, całościowa i często wielokrotnie powtórzona – każdy rodzic małego dziecka wie bowiem, że te pytania nigdy się nie kończą. Dlatego tak ważna jest też cierpliwość. Warto o tym pamiętać – nam, dorosłym czasem wydaje się, że coś zostało już powiedziane i określone, ale dla dziecka być może nie było to do końca zrozumiałe. Istotne jest też, jak w ogóle radzimy sobie z sytuacją, bo w przypadku izolacji trzeba przecież zmienić dziecku rozrywki. Pytanie, co zaoferujemy dziecku w zamian za wyjście na ulubioną huśtawkę – podkreślała w rozmowie z PsychoMedic.pl psycholog dziecięcy Małgorzata Staszkiewicz.

Praca zdalna z dziećmi? Uprzedźcie przełożonych

3. Zaplanujcie swoją pracę pod kątem obecności dzieci w domu

Jeśli w obecnej sytuacji swoją pracę musicie wykonywać zdalnie, a do tego i Wasze dzieci będą odbywać swoje lekcje w domu, warto zaplanować swój dzień pracy nieco inaczej, niż zwykle.

Przede wszystkim uprzedźcie szefa o tym, że od czasu do czasu będziecie musieli na chwilę odejść od służbowego laptopa i sprawdzić, jak Wasz maluch radzi sobie w drugim pokoju.

Podczas pracy zdalnej niestety trudniej rzucić klasyczne „zaraz wracam” znad biurka do reszty zespołu, dlatego koniecznie informujcie współpracowników na bieżąco o Waszej sytuacji.

Potrzebujecie dodatkowego dnia wolnego, aby ustrukturyzować to, czym Wasze dziecko zajmuje się podczas e-lekcji? Koniecznie złóżcie w terminie wniosek o urlop na dziecko.

Zadbajcie też o swój komfort podczas pracy – jeśli np. pracę zdalną z dziećmi wykonujecie w tym samym pokoju, zaopatrzcie się w słuchawki!

Nauka Waszych dzieci jest ważna, podobnie jak przypilnowanie, czy nic im się nie dzieje. Jednak ostatnią rzeczą, jaką potrzebujecie w trakcie cięższego czasu, to stres wywołany poczuciem, że nie nadążacie z obowiązkami!

Praca w domu z dziećmi przedszkolnymi – nie bójcie się prosić o pomoc!

4. Nie musicie radzić sobie sami!

Ważne spotkanie na łączach biurowego Skype’a już za chwilę, a Wam tnie się internet i maluch zanosi się płaczem na środku pokoju? W takich warunkach trudno o skupienie i efektywność w pracy.

Dlatego jeśli pracę zdalną w domu z dziećmi młodszymi musicie przewidzieć jako rozwiązanie na dłuższy czas, koniecznie zapewnijcie sobie wsparcie.

Poproście o pomoc dziadków lub, jeśli obawiacie się o ich zdrowie, rozważcie zatrudnienie czasowej opiekunki. Młodsze maluchy trudniej spuścić z oka bez obaw o to, że przypadkowo zrobią sobie krzywdę.

Warto także ustalić przedziały czasowe opieki nad dzieckiem z partnerem/rką – może możecie się wymieniać np. co 2-3 godziny? Możliwości jest wiele, ważne, aby nie starać się być bohaterem we własnym domu. Ta strategia może szybko doprowadzić do przemęczenia i uczucia bycia przytłoczonym!

Praca zdalna z dzieckiem w domu – koszmar czy wyzwanie?

5. Nie wszystko musi być idealnie! Przygotujcie dziecku plan zajęć

Jeśli Waszym cichym planem na pracę zdalną z dziećmi było udawanie, że wszystko jest normalnie, uprzedzamy – to się źle skończy. Pandemia i związane z nią obostrzenia to sytuacja stresująca sama w sobie.

Obawiacie się o swoją i partnera pracę, zdrowie najbliższych, niepewną przyszłość… A nawet wyniki w nauce swojego dziecka. Dlatego zamiast dokładać sobie zmartwień, stawiając na perfekcjonizm, lepiej przygotować się na ewentualne trudności i stawić im czoła.

Jak już wspominaliśmy, dziecku dobrze jest wytłumaczyć, czemu będzie się uczyć w domu i dlaczego Wasza obecność w mieszkaniu w godzinach pracy nie oznacza, że jesteście w pełni do ich dyspozycji. Tu z pomocą przyjdzie z pewnością ułożenie im planu nowego „zwykłego dnia”. 

Planując dzień pracy zdalnej z dzieckiem w domu, koniecznie uwzględnijcie stałe pory posiłków, dodatkowe atrakcje w godzinach wieczornych po lekcjach i czas na poranne przebranie się.

– Ma to duże znaczenie, aktualnie dla nas wszystkich. Właściwie nie wiadomo czy obecne sytuacja to są to już wakacje, czy jakiś przedłużony weekend i dorywcza praca. Wszystko nam się obecnie miesza. Zmiana miejsc związana z różnymi życiowymi aktywnościami wcześniej ułatwiała nasz rytm. Rodzice małych dzieci zapewne doskonale wiedzą, że nawet sama droga do domu pomaga w przejściu pomiędzy dwiema zupełnie różnymi rzeczywistościami. Jest to zatem ważne dla nas dorosłych, a tym bardziej dla dzieci. Dzieci potrzebują stałości, potrzebują schematów, reguł, powtarzalności. Daje im to poczucie bezpieczeństwa, szczególnie teraz, w okresie, kiedy świat się zdestabilizował. Mierzymy się z pytaniami o przyszłość, a ostatecznie z lękiem przed śmiercią w związku z chorobą. Na pewno jest zatem wskazane, aby utrzymać jakiś schemat – piżamowe dni nie sprawdzą się na dłuższą metę – doradzała Staszkiewicz. 

Dlatego zamiast wspólnie płakać nad losem świata i naszym zmęczeniem w szlafrokach, lepiej zacznijcie dzień pracy i nauki od wspólnego, rodzinnego śniadania! Nawet namiastka normalności skutecznie zniweluje stres związany z pracą zdalną z dziećmi.