Reklama

Co grozi za fałszowanie faktur?

Czy wiesz, że za fałszowanie faktur można trafić do więzienia nawet na 25 lat? Sprawdź przepisy Kodeksu karnego, które surowo traktują każdego przestępcę, dopuszczającego się podrabiania dokumentów związanych z podatkiem VAT.

fałszowanie faktur

Przestępstwa skarbowe związane z fałszowaniem faktur VAT to najliczniejsza grupa zachowań podatników, za które grożą im ogromne konsekwencje. Kodeks karny szczegółowo reguluje każdą formę wykroczeń związanych z podrabianiem faktur, aby skutecznie walczyć z wyłudzaniem podatku VAT, który już od dłuższego czasu osiąga największą skalę oszustw wśród podatników.

Sprawdźmy więc, co grozi za fałszowanie faktur. Kto może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karno-skarbowej?

Fałszowanie faktur to najliczniejsza grupa zachowań podatników

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zobowiązany jest rejestrowania, ujawniania i przechowywania dokumentów obrazujących przeprowadzone transakcje gospodarcze. Jeśli coś zostanie utajone, grożą mu ogromne kary za podrabianie faktur, takie jak pozbawienie wolności do 25 lat.

Jak zauważają eksperci, podatek VAT jest szczególnie podatny na różne wyłudzenia i nieprawidłowości ze strony podatników. Jednocześnie jest to wykroczenie, które stanowi najliczniejszą grupę zachowań zabronionych. Jest on więc szczególnym źródłem zainteresowań fiskusa, który wymierza wysokie konsekwencje za fałszowanie faktur.


Zastanawiasz się, co to jest faktura zaliczkowa lub faktura proforma? Sprawdź to w naszym Poradniku!


Kto może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karno-skarbowej?

Przedsiębiorca, który może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karno-skarbowej:

  • nie wystawia faktur lub odmawia jej wydania,
  • nie wydaje rachunku,
  • fałszuje faktury,
  • nie przechowuje wystawionej lub otrzymanej faktury czy rachunku,
  • sprzedaje towar z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wydaje pobranego z niej dokumentu (czyli paragonu fiskalnego, który stwierdza dokonanie sprzedaży).

Za każdy z poszczególnych wykroczeń należą się różne sankcje. Wszystko zależy od tego, jakich czynów dopuścił się przedsiębiorca, aby ominąć przepisy prawa. Najsurowiej traktuje się osobę, która fałszuje fakturę i się nią posługuje.

Podrabianie faktur: konsekwencje

1 marca 2017 roku do Kodeksu karnego wprowadzono szczególne typy przestępstw przeciwko wiarygodności faktur. Znajdziemy je w następujących przepisach:

  • art. 270a k.k. “fałszowanie faktury i używanie jej za autentyczną”,
  • art. 271a k.k. “podawanie nieprawdy w fakturze”.

Każda z wymienionych tam form wykroczeń uznawana jest za umyślną. Ponadto uważa się, że przestępstwo opisane w art. 270a § 1 k.k., które dotyczy fałszowania faktury i posługiwania się nią, może popełnić każdy, bez względu na to, czy ma uprawnienia do jej wystawiania.

Jaka kara za fałszowanie faktur?

Zgodnie z art. 270a k.k. “fałszowanie faktury i używanie jej za autentyczną” podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli jednak sprawca podrabia faktury, których łączna wartość jest większa niż pięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, albo z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Według art. 270a k.k. § 3 w wypadku mniejszej wagi, powyżej określony sprawca podlega karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2.

Jaka jest kara za podawanie nieprawdy w fakturze zgodnie z art. 271a k.k.? Przestępcy z tego tytułu grozi pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W przypadku mniejszej wagi, sprawcy grozi pozbawienie wolności do lat 3.

Kara za podrabianie faktur: nawet do 25 lat więzienia

Zgodnie z art. 277a Kodeksu karnego, kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 270a k.k. albo 271a k.k. z kwotą należności przekraczającą 10 mln zł, grozi mu kara pozbawienia wolności do 25 lat. W przypadku mniejszej wagi wykroczenia związanego z fałszowaniem faktur, sprawcy grozi pozbawienie wolności do lat 5.


Szukasz pracy w Gdańsku? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Gdańsk

Oceń artykuł
5/5 (1)