Reklama

Ile zarabia grafik komputerowy? Wymagania oraz wady i zalety zawodu

Ile dokładnie zarabia grafik komputerowy? Praca grafika komputerowego, to z pewnością jedno z tych zajęć, które jest owiane nutką tajemnicy. Nutkę tajemnicy mają też w sobie zarobki grafików komputerowych. Panuje powszechna opinia, że zawód ten może się poszczycić wysokimi wynagrodzeniami. Dowiedz się więcej!

Grafik komputerowy

Większość grafików komputerowych uwielbia pracę w zawodzie. Z pewnością duża w tym zasługa wynagrodzenia, które powszechnie uznawane jest za wysokie, ponieważ zawód ten cieszy się pewnym prestiżem społecznym. Ile jest w tym prawdy? Średnie wynagrodzenie grafika komputerowego zależne jest od wielu czynników. Jednym z nich jest doświadczenie – im większe, tym oczywiście większa wypłata. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na to, czy grafik komputerowy jest zatrudniony na etat w jednej firmie (na umowę zlecenie bądź umowę o pracę) czy jest freelancerem, który działa na zasadzie jednorazowych zleceń od wielu firm. Spróbujmy więc poszukać odpowiedzi na jedno, zasadnicze pytanie – ile zarabia grafik komputerowy? I na czym dokłądnie polega praca grafika komputerowego?

Co robi grafik komputerowy?

Praca grafika komputerowego cieszy się dużym powodzeniem. Powodem są nie tylko zarobki, ale również fakt, że efekty pracy grafików są widoczne praktycznie… wszędzie! Osoby pracujące w tym zawodzie tworzą wizualne arcydzieła, które później oglądamy na okładkach książek, czasopism, ulotkach i banerach. Grafik komputerowy jest potrzebny w każdej firmie i w każdej branży. Sklepy mięsne oraz zakłady pogrzebowe również korzystają z umiejętności grafików. Jest to zdecydowanie zawód, który znajdziemy w każdym zakątku przemysłu i w każdej branży, ponieważ graficy komputerowi tworzą także loga firm, czy instytucji. Grafika komputerowa jest dosłownie wszędzie.

Dobry grafik, potrafi zebrać informacje i przetworzyć je na wizualny obraz świata. Co ciekawe, graficy wcale nie muszą odznaczać się talentem artystycznym. Wystarczy dobry zmysł wizualny, wyczucie artystyczne oraz znajomość programów graficznych, które umożliwiają przetworzenie wizji grafika. Ważne jest także, aby osoba pracująca na tym stanowisku, miała poczucie estetyczności zleceń, które uchroni odbiorców od mruczenia pod nosem: „grafik płakał jak projektował”.

Oto kilka podstawowych zadań, z którymi może spotkać się grafik komputerowy:

  • obsługa programów graficznych,
  • tworzenie projektów graficznych reklam, okładek magazynów oraz książek,
  • projektowanie szaty graficznej stron internetowych,
  • tworzenie opakowań, banerów oraz ulotek,
  • decydowanie o układzie reklam na stronie internetowej bądź w gazecie,
  • wybieranie oraz obrabianie zdjęć wykorzystywanych we wszystkich przekazach medialnych,
  • montowanie filmów,
  • kontakt z klientem.

Średnie zarobki grafika komputerowego

Średnie wynagrodzenie grafika komputerowego nie jest wcale tak okazałe, jak mogłoby się wydawać. Wiele jednak zależy od doświadczenia, miejsca zamieszkania oraz talentu graficznego. Graficy pracujący w województwach opolskim, podkarpackim oraz świętokrzyskim średnio zarabiają najmniej. Natomiast grafik pracujący w województwie dolnośląskim lub mazowieckim, może poszczycić się najwyższymi średnimi zarobkami w Polsce, które wynoszą ponad 5 tysięcy brutto. Warto jednak pamiętać, że są to zarobki na etacie w jednej firmie oraz, że średnia ta zawiera zarówno wartości znacznie wyższe, jak i nieco niższe.

Mediana wynagrodzeń na stanowisku specjalisty od tworzenia grafik komputerowych wynosi około 5,4 tysięca brutto. Osoby z doświadczeniem mogą się spodziewać wypłaty zaczynającej się od 6,8 tysiąca brutto. Oczywiście im większa firma, tym wypłata również jest znacząco wyższa. Warto nadmienić, że podane wartości dotyczą tylko grafików zatrudnionych na etat. Freelancerzy ustalają własne stawki za godzinę pracy lub wykonanie zadania, a ich zarobki zależą od ilości zleceń w danym miesiącu.

Ile zarabia grafik komputerowy: 2023 rok

Ile zarabia grafik komputerowy w 2023 roku? Wynagrodzenie osoby pracującej na etacie w średnim przedsiębiorstwie wynosi około 5,5 tysiąca brutto, co po odprowadzeniu podatków daje około 4 tysięcy netto. Na wyższe średnie wypłaty może liczyć doświadczony specjalista grafik komputerowy. Zarobki osoby z wieloletnim doświadczeniem sięgają ponad 6-7 tysięcy brutto. Początkujący grafik komputerowy zarabia mniej, jednak ma w perspektywnie niedugiego czasu szanse na znaczne zwiększenie swoich dochodów.

Pensja grafika komputerowego zatrudnionego na etat znacząco różni się od pensji „wolnego strzelca” prowadzącego własną działalność gospodarczą. W większości wypadków freelancerzy zarabiają więcej niż graficy pracujący w oparciu o umowę zlecenie bądź umowę o pracę. Ich zarobki są uzależnione od liczby zleceń, jednak jeśli grafik jako firma się rozwija, można liczyć na stały dochód.

Doświadczenie a zarobki grafika komputerowego

Zarobki grafika komputerowego są ściśle związane z doświadczeniem jakie posiada. Im dłuższy staż pracy, tym większe wynagrodzenie. Jest to związane z rozpowszechnioną w branży grafików komputerowych opinią, że osoba z większym doświadczeniem, musiała wykonać więcej zleceń graficznych, dlatego uznaje się, że ma większe zdolności od pracownika, który dopiero skończył studia.

Jednakże warto zauważyć, że w grupie młodocianych grafików, można odnaleźć prawdziwe diamenty, które wynoszą zwykłe zlecenia graficzne na najwyższy poziom. Dlatego, szukając grafika komputerowego, warto kierować się pracami zaprezentowanymi w portfolio, zamiast stażem pracy. Niestety, rynek pracy jest nieubłagany i na ten moment, decydującym czynnikiem wpływającym na wysokość pensji jest w dużej mierze doświadczenie zawodowe.

Zarobki grafika z małym doświadczeniem

Osoba, która dopiero ukończyła studia graficzne lub samouk rozpoczynający przygodę z zawodem mogą spodziewać się najniższej pensji. Wynika to z faktu, że portfolio takich osób jest jeszcze niewielkie. Pracodawca musi ponieść także dodatkowe koszty wynikające z wdrożenia młodych pracowników w graficzną rzeczywistość. Często same programy graficzne to za mało, dlatego zanim firma przekona się o umiejętnościach nowego grafika, jego pensja może wynosić około 3,8 tysięcabrutto.

Ile zarabia grafik komputerowy z doświadczeniem 5-10 lat?

Wynagrodzenie dla osoby, która przepracowała w branży ponad 5 lat jest nieznacznie wyższe niż pensja początkującego grafika. Specjalista, który ma na swoim koncie od 5 do 10 lat doświadczenia zawodowego, może liczyć na zarobki o około 1800 zł większe. Dodatkowo często wypłacane są dodatkowe świadczenia pieniężne, takie jak premie lub bonusy.

Zarobki grafików z dłuższym doświadczeniem

Na największe wypłaty mogą liczyć graficy, którzy przepracowali ponad 10 lat w branży. Starszy specjalista grafik komputerowy może spodziewać się, że jego wynagrodzenie będzie oscylowało wokół 6 tysięcy brutto. Natomiast ekspert w swojej dziedzinie, który zajmuje wysokie stanowisko jako dyrektor artystyczny, inkasuje pensję zaczynającą się od 7 tysięcy brutto.

Ile zarabia grafik komputerowy – podział na stanowiska

Można też spróbować scharakteryzować zarobki na poszczególnych stanowiskach, które zajmuje grafik komputerowy w firmie. Poniżej przedstawiamy listę stanowisk oraz średnie wynagrodzenie:

  • Web designer – osoby pracujące jako web designerzy, to graficy odpowiedzialni za wygląd stron internetowych. Wysokość ich zarobków to około 5,5 tysiąca brutto.
  • Senior graphic designer – senior graphic designer, to stanowisko istniejące zazwyczaj w dużych agencjach reklamowych. Jest to grafik współpracujący z dyrektorem artystycznym podczas projektowania i wykonywania materiałów reklamowych. Może on zainkasować wypłatę zaczynającą się od 7 tysięcy brutto.
  • Junior graphic designer – jest to stanowisko początkowe dla wielu młodych grafików. Zazwyczaj praca polega na wsparciu starszych współpracowników z zespołu, lub wykonywaniu prostych zleceń, takich jak projekty opakowań bądź ulotki. Średnie zarobki to około 3 tysięcy brutto.
  • Creative graphic designer – zadania grafika kreatywnego oprócz wykonania wizualizacji graficznych, obejmują także projektowanie gadżetów, stanowiska na targi oraz współpracę przy tworzeniu koncepcji kreatywnych. Pensja zaczyna się od 6,5 tysiąca brutto.

Ile zarabia grafik freelancer?

Freelancer, to biznesowy „wolny strzelec”. Grafik, który pracuje na własny rachunek. W oparciu o zapotrzebowanie rynku, zajmuje się każdą dziedziną grafiki komputerowej, która jest wymagana przez klienta. Jego czas pracy jest elastyczny, ponieważ sam jest sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Projektuje strony internetowe dla dużych firm z wielkich miast bądź szyldy dla małych, rodzinnych przedsiębiorstw. Do niego należy decyzja, które zlecenia chce wykonać.

To, ile zarabia grafik komputerowy będący na własnej działalności zależy w dużej mierze od niego samego. Zazwyczaj przyjmowanym rozliczeniem jest stawka godzinowa, zdarzają się jednak także określone kwoty za zadaniowy tryb pracy. Ciężko jednak określić dokładny zakres wynagrodzenia, ponieważ może ono wahać się od 3 tysięcy brutto do nawet 12 tysięcy brutto.

Ile kosztuje godzina pracy grafika komputerowego?

Stawki godzinowe za pracę grafika komputerowego są zazwyczaj narzucone przez firmę – jeśli chodzi o współpracę stałą, lub przez samego grafika – jeśli chodzi o współpracę jednorazową. Zazwyczaj, podczas starania się o zlecenie, freelancerzy pytani są, przez potencjalnych zleceniodawców, o wysokość ich stawki godzinowej i wybierają tego, który mieści się w firmowym budżecie. Przyjmuje się, że koszt jednej godziny pracy grafika komputerowego to średnio 150zł, natomiast przy stałej współpracy to około 90zł. Oczywiście podane kwoty różnią się w zależności od wielkości miasta, konkurencji na rynku pracy oraz umiejętności i doświadczenia grafika.

Ile zarabia grafik komputerowy za granicą?

Niestety, jak to często bywa, wielu specjalistów w dziedzinie grafiki komputerowej wyjechało poszukiwać pracy za granicą. Ma to związek, z niskimi wynagrodzeniami w stosunku do nakładu pracy oraz umiejętności, którymi władają pracownicy graficzni. Zagraniczne zarobki, w przeliczeniu, znacznie przewyższają średnie zarobki na tym stanowisku proponowane przez polskich pracodawców. Coraz więcej młodych ludzi poszukuje także pracy zdalnej w zachodnich firmach, dzięki czemu, nie muszą zmieniać miejsca zamieszkania.

Najwięcej grafików pracuje dla naszych zachodnich sąsiadów. Zarobki w Niemczech wynoszą w przeliczeniu około 15 tysięcy brutto. Jeszcze przed Brexitem wielu rodaków pracowało w angielskich agencjach reklamowych, w których pensje zaczynały się w przeliczeniu od 10 tysięcy brutto. Obecnie rynek graficzny, coraz częściej zerka również w stronę ofert pracy z USA. Średnie roczne wynagrodzenie pracowników w Dolinie Krzemowej, to około 45 – 57 tysięcy dolarów rocznie.

Grafik komputerowy – wymagania

Praca grafika komputerowego wymaga ciągłego doszkalania. Co chwilę pojawiają się nowe programy graficzne praz nowe trendy w dziedzinie projektowania graficznego. Mimo, że większość grafików nie posiada wykształcenia wyższego kierunkowego, to jednak jest ono dodatkowym atutem, szczególnie jeśli interesuje nas rozwój zawodowy, a w przyszłości chcemy starać się o awans. Przedstawiamy kilka wymagań, które powinien spełnić każdy kandydat na stanowisko grafika komputerowego:

  • wyższe wykształcenie – jak wspominaliśmy wcześniej, nie jest wymogiem koniecznym jednak jest sporym plusem,
  • umiejętność obsługi programów graficznych, takich jak Adobe photoshop, Adobe illustrator, Adobe indesign oraz Corel draw,
  • zmysł estetyczny,
  • odporność na stres,
  • kreatywne myślenie,
  • język angielski – częste kontakty z zagranicznymi klientami,
  • dobra organizacja czasu pracy,
  • komunikatywność,
  • wysoka inteligencja emocjonalna, która pozwoli zrozumieć wizję pracodawcy.

Grafik komputerowy: praca – zalety i wady

Grafikami komputerowymi zostają zazwyczaj osoby, dla których codzienna praca w tym zawodzie definiuje się pod hasłem „hobby”. Dla większości, możliwość zarabiana na czymś, co jest pasją, to największy plus zawodu grafika komputerowego. Dodatkowo często elastyczny czas pracy bądź możliwość pracy zdalnej, to zalety, które z pewnością trudno przebić. Jednak choć praca jako grafik komputerowy wydaje się usłana różami, to jednak posiada ona również kilka wad, na które należy zwrócić uwagę.

Zalety:

  • Brak rutyny – na grafika komputerowego codziennie czekają nowe wyzwania. Ciągle zmieniające się zlecenia to przepis na brak nudy w pracy zawodowej.
  • Pasja – dla wielu grafików praca zawodowa jest ściśle związana z ich pasją, którą rozszerzają również na czas wolny.
  • Możliwość pracy zdalnej – często w ofertach pracy dla grafików można odszukać hasło pracy zdalnej lub hybrydowej. Dla dużej grupy jest to niewątpliwa zaleta tego stanowiska.
  • Kreatywne „wyżycie się” – zboczeniem zawodowym grafików komputerowych jest odszukiwanie w świecie rzeczywistym uproszczonych logotypów. Dobry grafik potrafi ze wszystkiego zrobić wizualną laurkę, dlatego praca w zawodzie daje często możliwość wprowadzenia wizji artystycznych i estetycznych w czyn. Oczywiście zależy to w dużej mierze od pracodawcy.
  • Satysfakcja zawodowa – efekty pracy grafika komputerowego są widoczne niemal od razu. Dodatkowo ma on realny wpływ na wygląd świata poza firmą, poprzez projektowanie banerów, szyldów lub plakatów.

Wady:

  • Niska pensja – dla początkującego grafika dużą wadą może wydawać się niska pensja. Często zarobki nie są adekwatne do umiejętności jakimi władają graficy oraz nakład pracy. Dodatkowo duża rozbieżność z wynagrodzeniami zza granicy, nie wpływa dobrze na morale branży graficznej.
  • „Zaprzedanie” ideałów artystycznych – graficy, którzy nie spotkali na swojej drodze pracodawcy, który odda im artystyczną pałeczkę nad projektem, często są zmuszeni zrezygnować ze swoich wizji kreatywnych i podążać według dokładnych instrukcji klienta.
  • Ryzyko plagiatu bądź kradzieży własności intelektualnej – wielu grafików pada ofiarami złodziei własności intelektualnej. Korzystanie z logo bez wiedzy i zgody autora jest karalne. Niestety takich przypadków jest wiele, również wśród celebrytów i influencerów.

Oferty pracy: grafik komputerowy

Szukając ofert pracy na stanowisko grafika komputerowego warto przeszukać serwisy internetowe specjalizujące się w publikacji ogłoszeń o pracę. Zazwyczaj mają one możliwość ustawienia filtrów, które pomogą w wyszukaniu ofert najbardziej pasujących do naszego doświadczenia oraz wymogów finansowych.

Dodatkowo, jeśli mamy upatrzona konkretną firmę, której kultura i idea pracy najbardziej nam odpowiada, warto wysłać bezpośrednie zgłoszenie, nawet gdy nie została ogłoszona rekrutacja na interesujące nas stanowisko. Być może, CV będzie na tyle interesujące dla pracodawcy, że postanowi podjąć rozmowę rekrutacyjną lub zaproponuje podobne stanowisko.

Cv i list motywacyjny – grafik komputerowy

Przygotowując CV do pracy grafika, warto sprawić, aby było ono hołdem dla umiejętności kandydata. Chyba nie ma nic gorszego niż grafik z nieprofesjonalnym i nieestetycznym CV. Skoro obracamy się w branży bazującej na umiejętności tworzenia pięknych opraw dla treści, warto zadbać, żeby ten dokument, również wpasowywał się w tę filozofię.

Dodatkowo, koniecznie trzeba przygotować list motywacyjny, w którym dokładnie opiszemy nasze doświadczenie z poprzednich prac. Dobrze napisany list motywacyjny może pomóc wgrać wyścig o posadę z pozostałymi kandydatami i zbudować pierwsze – oczywiście dobre – wrażenie w oczach pracodawcy.

Oceń artykuł
2.6/5 (14)