Reklama

Spadek inflacji w lutym! Co to oznacza?

Inflacja w Polsce gna już od wielu miesięcy. Jednak w lutym tego roku można zaobserwować lekki spadek wskaźnika inflacji. Co to oznacza? Czy jako konsumenci odczujemy te zmiany? W naszych portfelach znowu zapanuje spokój i harmonia?

Inflacja luty 2022 - znak drogowy z napisem inflation ahead na tle nieba

Wskaźnik inflacji w Polsce osiągnął zawrotny wynik w styczniu 2022 roku, gdy dotarł do punktu 9,4%. Jednak jak twierdzą specjaliści z mBanku, marzec przywita nas kolejnym wzrostem inflacji, który może przekroczyć nawet 10%. Czy zatem warto cieszyć się z lutowego spadku? Oczywiście! Każde, nawet chwilowe zahamowanie wzrostu inflacji, daje nadzieje na rychły spadek wskaźnika, a co za tym idzie, normalizowania cen. Chwilowy spadek cen żywości oraz paliwa spowodowany wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej, pozwolił na złapanie lekkiego, finansowego oddechu, który przyda się przed kolejnymi miesiącami. Ile wynosi inflacja w Polsce w lutym 2022?

Inflacja w lutym 2022 w Europie

Inflacja jeszcze nie osiągnęła szczytu, który jest prognozowany na 2023 rok. Na ten moment obserwujemy spadek inflacyjny w Polsce, jednak w strefie euro, jest to miesiąc, w którym wzrost do 5,8% uznawany jest za największy punkt inflacji konsumenckiej w ostatnich 20 latach w strefie euro. W styczniu odczyty zamykały się w 5,1 % co daje wzrost wskaźnika inflacji o 0,7% w ciągu miesiąca. Dzieje się tak za sprawą rosnących w szalonym tempie cen energii oraz surowców. Nie widać również optymistycznych prognoz na kolejne miesiące. Z powodu konfliktu zbrojnego Rosji na Ukrainie sytuacja inflacyjna w Europie jest w tym momencie nie do przewidzenia oraz najprawdopodobniej nie do opanowania. W lutym 2022 najwyższą inflację w Europie odnotowano na Litwie. Wskaźnik inflacji wynosi tam zawrotne 13,9%. Czy podobna sytuacja może spotkać Polskę?

Inflacja w Polsce w lutym 2022

Od lutego 2022 weszły w życie wszystkie zapisy tarczy antyinflacyjnej, do których zalicza się m.in. zerowy VAT na artykuły spożywcze. Z tego powodu obserwujemy spadek wskaźnika inflacji w stosunku do stycznia 2022. W lutym inflacja spadła do 8,5% – tak wynika z danych przedstawionych przez GUS, stworzonych na podstawie zaktualizowanego koszyka inflacyjnego. Nie zmienia to jednak faktu, że w 2022 roku przywitały nas prognozy przewidujący wzrost cen żywności najwyższych od ponad 20 lat. Dodatkowo agresja Rosji na Ukrainę spowodowała kolejny wzrost cen energii oraz żywności. Bardzo prawdopodobne jest, że w marcu 2022 roku inflacja w naszym kraju sięgnie 10%. Kolejny szczyt przewidywany na połowę tego roku lub pierwszy kwartał 2023 roku może przekroczyć 10%.

 

Oceń artykuł
3/5 (2)