Reklama

Tancerz — zakres obowiązków. Jak zostać tancerzem?

Tancerz. Zakres obowiązków tancerza… No właśnie, jak określić obowiązki zawodowego tancerza? Chyba można to zrobić jednym słowem, pod którym kryje się pełno znaczeń. Zakres obowiązków tancerza opiera się na… tańczeniu! Czy ten zawód to tylko tyle, czy aż tyle?

Tancerz - tancerz i tancerka podczas tańca towarzyskiego na czarnym tle

Tancerz to zawód artystyczny. Wynika więc z talentu, który później szlifuje się ciężką pracą. Jednak jak to bywa z każdą pracą kreatywną, u osób postronnych panuje przekonanie, że „nie jest to normalna praca”. Na szczęście takie stwierdzenia padają coraz rzadziej, a praca w zawodach artystycznych, w tym praca tancerza i tancerki, zyskują coraz większe uznanie społeczne. Nie ukrywajmy, już kilka lat temu „Taniec z Gwiazdami” zrobił swoje, a Polacy oszaleli na punkcie tańca i masowo zaczęli zapisywać siebie i swoje dzieci do szkół tańca. Jednak czy zawód ten jest opłacalny? Jak wygląda droga zawodowa tancerza oraz praca w kulturze? I najważniejsze — czy każdy może być tancerzem?

Tancerz: opis zawodu

Tancerz tańczy. Czy to wszystko? Tak naprawdę na scenie widzimy tylko wierzchołek góry lodowej pracy tancerza. Mimo że wydaje nam się, że zawodowy tancerz musi tylko nauczyć się układu i go zatańczyć, to jednak rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jest całe mnóstwo stylów tanecznych i to właśnie od tego, który styl wybrałeś, zależy Twoja kariera zawodowa. Można spróbować pokusić się o ogólny opis stanowiska tancerza. Praca ta polega na publicznych występach artystycznych związanych z tańcem. Często taniec ten jest na głównym planie tak jak w przypadku baletu lub konkursów tanecznych, a czasem jest dodatkiem do innych występów artystycznych takich jak koncert. Często też tancerze pracują jako instruktorzy tańca lub jako choreografowie.

Warto wspomnieć, że często tancerze, nieważne jakiej specjalizacji, pracują po 10 godzin dziennie. Szczególnie jeśli przygotowują się do występów. Dodatkowo w tym zawodzie liczy się niewiarygodna sprawność fizyczna połączona z wrażliwością artystyczną. Mozolne próby choreograficzne i ćwiczenia fizyczne przynoszą efekt, który oglądamy z podziwem na scenie.

Zakres obowiązków tancerza

Tak naprawdę obowiązki tancerza zależą ściśle od jego specjalizacji. Może to być ballet, taniec towarzyski, taniec nowoczesny lub ludowy. Tak naprawdę to tylko niektóre z możliwości, jakie stoją przed tancerzami. Wybór kierunku rozwoju tanecznego zależy od tego, w którym gatunku tanecznym tancerka bądź tancerz czują się najbardziej spełnieni. W grę wchodzi również poczucie spełnienia i wyrażenia artystycznego. To, w którą stronę potoczy się życie zawodowe tancerza, kształtuje się już od najmłodszych lat. Oglądając filmy o tej tematyce, możemy zauważyć, że talent, pasja i pewnego rodzaju identyfikacja kształtuje się już u małego dziecka, które tańczy do swoich ulubionych piosenek.

Do głównych obowiązków tancerzy, niezależnie od specjalizacji, możemy zaliczyć:

  • audiowizualne wystąpienia publiczne prezentujące choreografię,
  • ścisła współpraca z innymi osobami biorącymi udział w wystąpieniu
  • stworzenie postaci aktorskiej związanej z daną choreografią — tancerze często wykorzystują elementy pantomimy,
  • utrzymanie wysokiej kondycji fizycznej,
  • praca z fizjoterapeutami w celu zminimalizowania możliwości kontuzji.

Jak zostać zawodowym tancerzem?

Aby zostać zawodowym tancerzem lub tancerką niezwykle istotny jest… talent! Pewne zdolności dostrzegalne są już w dzieciństwie, więc w dużej części przypadków kariera tancerza jest naturalną konsekwencją młodzieńczej pasji. Zaczyna się od zajęć tanecznych — najpopularniejsze gatunki to taniec towarzyski oraz hip-hop. Często po kilku latach treningów osoby te wyrastają na świadomych tancerzy, którzy decydują czy pozostaną w dobrze znanej specjalizacji, czy jednak spróbują zmienić środowisko. Dość popularne są także szkoły baletowe, które kształcą przyszłe gwiazdy sztuk baletowych, teatralnych i operowych. Dodatkowo poznasz w nich genezę i historię poszczególnych nurtów tanecznych i rozwiniesz swoje artystyczne zdolności. Niestety zazwyczaj takie zajęcia są dostępne tylko w większych miastach. Możesz też udać się do prywatnych szkół tanecznych lub skorzystać z szerokiej oferty kursów tanecznych.

Jednak jak dostać się na scenę? Niestety życie to nie film i raczej nie zdarzają się sytuacje, w których tancerka zostaje odkryta przez światowej sławy managera, tańcząc w deszczu po zawodzie miłosnym. Chociaż chcielibyśmy, żeby takie historie zdarzały się jak najczęściej. Aby dostać się na scenę, musisz zapisać się do wybranej grupy tanecznej lub brać udział w castingach i przesłuchaniach. Jeśli masz wrodzony talent i skłonności do ciężkiej pracy, z pewnością nie będziesz miał problemu ze znalezieniem angażu.

Tancerz: wymagania

Tak naprawdę jedynym wymaganiem, aby zostać zawodowym tancerzem, jest posiadanie talentu i zapału do pracy. Mężczyzna, który decyduje się na karierę tancerza, musi stanowczo stwierdzić, że teraz scena to jego życie, a po pewnym czasie także źródło utrzymania. Jeszcze kilka lat temu dla wielu panów taniec np. baletowy był powodem do wstydu. Obecnie wszystkie tego rodzaju uprzedzenia poszły w niepamięć a tancerze i tancerki cieszą się takim samym uznaniem społecznym. Przedstawiamy krótką listę wymagań, które należy spełnić, aby próbować swoich sił w tym zawodzie:

  • talent
  • umiejętność ciężkiej pracy
  • zapał do samodoskonalenia
  • wrażliwość i zmysł artystyczny

Ile zarabia tancerz?

To pytanie chyba nigdy nie doczeka się jednoznacznej odpowiedzi. Zarobki tancerza zależą od tylu czynników, że nie da się przedstawić dokładnych wyliczeń. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju tańca, przynależności do grupy artystycznej lub solowej kariery. Portal Pensjometr.pl przedstawił wyliczenie, z którego wynika, że średnie zarobki tancerza teatralnego wahają się w granicach najniższej krajowej do około 6 tysięcy brutto. Dodatkowo liczy się także doświadczenie zawodowe i to czy tancerz występuje na deskach teatru, czy może występuje podczas popowych koncertów. Dodatkowo doliczyć można także pensje za naukę w szkołach tańca lub dodatkową pracę choreograficzną. Warto pamiętać, że największe talenty mają szansę na zrobienie międzynarodowej kariery, co wiąże się także z korzyściami finansowymi.

 

 

Oceń artykuł
5/5 (1)