Reklama

Pneumatyk — zakres obowiązków. Jak zostać pneumatykiem?

Pneumatyk to specjalista działający w dziedzinie inżynierii mechanicznej, która konstruuje i wykorzystuje napędy pneumatyczne oraz inne narzędzia wykorzystujące sprężone powietrze. Czym dokładnie zajmuje się pneumatyk?

Pneumatyk - układy pneumatyczne

Produkcja siłowników pneumatycznych i innych urządzeń pneumatycznych, a także ich sprzedaż to dziedzina przemysłu, która rocznie generuje milionowe zyski. Narzędzia pneumatyczne, to rzecz, z którą prawdopodobnie każdy z nas miał kontakt, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jednym z takich narzędzi może być wkrętarka. Co więcej, oferta sklepów pneumatycznych to szeroki wachlarz produktów, zarówno do użytku domowego jak i do użytku profesjonalnego. Więc jeśli sami nie mieliście okazji niczego wkręcać, przecinać i szlifować, z pewnością widzieliście, jak robi to ktoś inny podczas remontu, budowy lub w pracy mechanika. Jednak czym dokładnie jest pneumatyka? Jakie obowiązki stoją przed pneumatykiem?

Pneumatyka: co to jest?

Pneumatyką nazywamy dziedzinę automatyki mechanicznej zajmująca się wykorzystaniem energii sprężonego powietrza. Zależności te wykorzystywane są w narzędziach pneumatycznych przeznaczonych do domu oraz, częściej, do wykorzystania w zakładzie przemysłowym. Współcześnie jest to jedna z najpopularniejszych metod korzystania z mocy sprężonego powietrza.

Według definicji zamieszczonej w Słowniku Języka Polskiego PWN pneumatyka to:

dziedzina automatyki mechanicznej obejmująca elementy i układy, które są zasilane energią sprężonego powietrza i mają ruchome części mechaniczne.

Pneumatyka przemysłowa

Pneumatyka i pneumatyka przemysłowa to tak naprawdę tożsame pojęcia odnoszące się do pracy nad sprężonym powietrzem. Jednak zważywszy na drugi człon, czyli określenie „przemysłowa”  nazwa ta naprowadza nas między innymi na instalacje pneumatyczne, siłowniki pneumatyczne oraz sprężyny gazowe, czyli na narzędzia wykorzystywane przez specjalistów na hali produkcyjnej lub w zakładach przemysłowych.

Ponad 70% wszystkich firm produkujących w Europie wykorzystuje narzędzia pneumatyczne. Wynika to z faktu, że produkty te mają swoje zastosowanie w praktycznie każdej branży przemysłu. Zapotrzebowanie na tego typu urządzenia stale rośnie, dlatego pneumatyka coraz szybciej się rozwija.

Narzędzia pneumatyczne

Narzędzia wykorzystywane w pneumatyce zazwyczaj mają prosty silnik wykorzystujący mechanizm łopatkowy lub turbinowy. Niezbędnym elementem takich maszyn jest kompresor. To właśnie do zadań kompresora należy zaopatrywanie urządzenia w sprężone powietrze.

Wykorzystanie pneumatyki w konstrukcji maszyn stało się niezwykle popularne ze względu na doskonałą wydajność i moc takich urządzeń. Dodatkowo są one pozbawione iskrzenia i nie przegrzewają się, co jest niezwykle istotne np. przy montowaniu instalacji LPG.

Do najpopularniejszych zdobyczy technologii pneumatycznej zaliczamy:

  • instalacje pneumatyczne
  • sprężarki śrubowe
  • zawory pneumatyczne
  • zbiorniki ciśnieniowe
  • kompresory
  • siłowniki pneumatyczne
  • sprężaki

To tylko niektóre narzędzia wykorzystywane w przemyśle, dzięki działaniu pneumatyki. Warto też zwrócić uwagę, że do wielu z nich niezbędne są jeszcze akcesoria takie jak przewody, zawory, węże, szybkozłączki, osuszacze lub czujniki. Ponadto wiele z tych urządzeń, tak jak w przypadku sprężarek, wykorzystywanych jest w branży medycznej lub stomatologicznej.

Pneumatyk: kto to?

Pneumatyk to osoba, która zajmuje się tworzeniem lub obsługą maszyn pneumatycznych. Można powiedzieć, że pneumatyk to mechanik wyspecjalizowany w wykorzystaniu maszyn pneumatycznych o konkretnym sposobie działania (np. sprężarek). Dodatkowo zawód ten ma związek z konserwacją i naprawą narzędzi pneumatycznych. Tak naprawdę wszystkie czynności, jakie można wykonać wokół pneumatyki to zadanie dla pneumatyka. Co więcej, często to pneumatyk doradza klientom w ofercie uzyskanej od producentów oraz pomaga w montażu instalacji pneumatycznych.

Pneumatyk — zakres obowiązków

Do głównych obowiązków pneumatyka należy:

  • wykonywanie prac pneumatycznych
  • konserwacja i naprawa usterek narzędzi pneumatycznych
  • sprawdzanie jakości produktów pneumatycznych
  • obsługa urządzeń pneumatycznych (sprężarki, silniki, kompresory)
  • dostosowanie technik i maszyn do usługi
  • tworzenie dokumentacji technicznej

Wymagania na stanowisku pneumatyka

Jeśli chcesz zostać pneumatykiem to pierwszą rzeczą, jaką musisz wykonać, jest ukończenie studiów z zakresu pneumatyki, robotyki, budowy maszyn lub innych kierunków technicznych oferujących tytuł inżyniera. Już na studiach poznasz zasady rządzące światem pneumatyki oraz doświadczysz zajęć praktycznych, które skutecznie przygotują Cię do pracy w zawodzie.

Oprócz wykształcenia ważne jest także doświadczenie. Zdobędziesz je podczas praktyk zawodowych lub stażu. Warto też przygotować sobie grunt pod przyszłe zatrudnienie i zaczepić się w jednej z firm zajmujących się pneumatyką, jako asystent lub pomocnik. Taka praca to dodatkowy punkt w CV, który może zainteresować potencjalnego pracodawcę.

W tym zawodzie koniecznością jest znajomość rysunku technicznego oraz schematów pneumatycznych. Ponadto przyda się także umiejętność sprawnego korzystania z programów specjalistycznych, chociażby takich jak AutoCad.

Każdy kandydat na pneumatyka musi zaprezentować także odpowiednie kompetencje miękkie. Zaliczamy do nich spostrzegawczość, niezawodność, skrupulatność, dokładność oraz świetną organizację czasu pracy. Z racji tego, że często jest to praca na produkcji, dla wielu pracodawców konieczna jest także dyspozycyjność ze względu na system zmianowy.

Ile zarabia pneumatyk?

Zarobki pneumatyka są uzależnione od wielu kwestii. Najważniejsze z nich to wielkość zakładu, poziom doświadczenia, województwo i zajmowane stanowisko. Osoby mające na sobie większą odpowiedzialność i zarządzające grupą ludzi mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie, niż szeregowi pracownicy. Dodatkowo pneumatycy pracujący w dużych zakładach przy miastach wojewódzkich zarabiają z reguły więcej niż osoby na tym samym stanowisku, jednak będące zatrudnione w mniejszej firmie.

Średnie zarobki pneumatyka są więc bardzo różne. Czasami zaczynają się od najniższej krajowej – co jest typowe dla wielu zawodów jako stawka początkowa dla nowych pracowników. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem rośnie także pensja, która zazwyczaj zaczyna się od 4 -4,5 tys. zł brutto.

Oceń artykuł
1/5 (1)