Reklama

Statystyk – zakres obowiązków. Czym zajmuje się statystyk ekonomista?

Statystyk to zawód ściśle związany z ekonomią. Obowiązki skupiają się wokół analizy danych statystycznych, które służą między innymi prognozowaniu. Jak wygląda dokładny zakres obowiązków statystyka? Jak zostać ekonomistą statystykiem i czy zawód ten jest opłacalny?

Statystyk - specjalista ds. statystyk podczas pracy

Każda większa firma obecna na rynku korzysta z danych statystycznych. Banki, firmy technologiczne, produkcyjne, konsultingowe, finansowe i ubezpieczeniowe – to tylko niewielki odsetek przedsiębiorstw, dla których dane statystyczne są bardzo ważnym elementem prowadzenia i planowania działalności. Statystyka kojarzy się przede wszystkim z badaniami socjologicznymi, jednak zastosowanie jest znacznie szersze. Informacje o tym, czego potrzebują klienci i na co prawdopodobnie będą mieli zapotrzebowanie to potężna broń marketingowa, która umożliwia dotarcie do nowych grup docelowych. Dobrze przeprowadzone badania statystyczne mogą znacząco wpłynąć na podniesienie zysków i wzmocnić rentowność firmy. Dodatkowo dają również możliwość podjęcia świadomych i trafnych decyzji marketingowych i PR-owych. W tym celu pracodawcy decydują się na podjęcie współpracy ze statystykiem ekonomistą. Czym dokładnie zajmuje się osoba na tym stanowisku?

Statystyk ekonomista – czym się zajmuje?

Statystyk to osoba zajmująca się analizowaniem i opracowywaniem badań statystycznych. Nie jest odpowiedzialny za zlecanie, a jedynie nadzoruje cały proces pobierania danych, a gdy ten się zakończy – statystyk przechodzi do tworzenia raportów, analiz i prognoz na podstawie wyników. Innymi słowy, prowadzi badania zjawisk masowych i interpretuje wyniki. Dodatkowo statystyk ekonomista pracuje nad udoskonaleniem bądź usprawnieniem niektórych procesów związanych z pobieraniem danych statystycznych, a czasami tworzy nowe metody.

Co więcej, statystyk działa również w obrębie nadzorowania jakości metod analizy danych oraz w zakresie narzędzi statystycznych. Dzięki przygotowanym w ten sposób analizom ekonomista na stanowisku statystyka może stworzyć prognozy bądź profile klientów, przypisując ich do danej grupy docelowej. Te dane są niezbędne dla banków, firm ubezpieczeniowych oraz finansowych. Z wiedzy statystyków korzystają również przedsiębiorstwa z innych sektorów gospodarczych, takich jak produkcja bądź dystrybucja. Dane statystyczne przydają się również w handlu.

Statystyk – zakres obowiązków

Zakres obowiązków statystyka w każdej firmie wygląda podobnie. Mimo to możemy dostrzec niewielkie różnice związane z zajmowanym stanowiskiem w hierarchii firmy, branżą oraz wielkością przedsiębiorstwa i jego budżetem przeznaczonym na ten rodzaj badań. Zazwyczaj jednak do głównych obowiązków statystyka ekonomisty należy:

  • przygotowywanie narzędzi do automatyzacji procesów analizy danych,
  • szacowanie wielkości próby,
  • opracowanie definicji badanych danych,
  • wyznaczanie nowych metod analizy zjawisk,
  • nadzór nad procesem pobierania danych statystycznych,
  • korzystanie z programów usprawniających analizy danych,
  • zarządzanie bazą danych,
  • przygotowywanie analiz i raportów końcowych,
  • opracowywanie prognoz statystycznych.

Jak zostać ekonomistą statystykiem? Wymagania

Jeśli chcesz zostać statystykiem ekonomistą, konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego ekonomicznego, matematycznego bądź z zakresu ekonometrii. Na studiach nauczysz się jak przeprowadzać badania oraz jak analizować otrzymane wyniki. Kierunki te dostępne są na większości uniwersytetów państwowych, gdzie możesz podjąć studia bezpłatne dzienne. Oprócz tego możesz skorzystać z oferty studiów niestacjonarnych, które dostępne są zarówno w szkołach państwowych, jak i szkołach prywatnych. Podjęcie studiów zaocznych daje często możliwość jednoczesnego zdobywania doświadczenia zawodowego, jednak wiąże się to z koniecznością opłaty semestralnej. Po ukończeniu studiów magisterskich możesz zdecydować się na rozpoczęcie studiów doktoranckich, co w wielu przypadkach oznacza rozpoczęcie kariery naukowej.

Oprócz wiedzy teoretycznej konieczne jest także posiadanie praktycznych kompetencji twardych. To właśnie one odpowiadają za poprawne wykonywanie obowiązków służbowych. Zatem jakie umiejętności są niezbędne w pracy statystyka?

  • Wiedza z zakresu nowoczesnych technologii analitycznych,
  • Znajomość metod analizy danych,
  • Wiedza w zakresie narzędzi statystycznych,
  • Umiejętność obsługi SAS, SQL oraz pakietu Office na wysokim poziomie,
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie C1,
  • Znajomość narzędzi służących do analizy danych.

Jeśli zależy Ci na samodzielnym stanowisku, musisz także zainwestować swój czas w zdobywanie doświadczenia zawodowego. Gdzie w takim razie możesz podjąć zatrudnienie na stanowisku młodszego statystyka bądź asystenta statystyka? Pracę znajdziesz w bankach, instytucjach finansowych, ośrodkach badania opinii publicznej, ośrodkach analizy danych statystycznych, centrach badawczych, w ośrodkach administracji publicznej np. GUS oraz firmach konsultingowych. To najlepsze miejsca dające możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy i doświadczenia. W późniejszych etapach kariery, gdy już zapoznasz się ze specyfiką zawodu, możesz poszukać zatrudnienia w innych podmiotach działających w różnych branżach np. w obszarze badań klinicznych.

Statystyk – kompetencje miękkie

Warto zaznaczyć, że zawód statystyka wymaga także posiadania predyspozycji, czyli szereg kompetencji miękkich, które znacznie wpływają nie tylko na przyjemność z pracy, ale również na łatwość przyswajania wiedzy bądź relacje z innymi osobami w zespole. Jakie są oczekiwania wobec kandydatów starających się o posadę statystyka?

  • Zdolności analityczne,
  • Umiejętność logicznego myślenia,
  • Matematyczne spojrzenie na świat,
  • Analityczny umysł,
  • Skrupulatność,
  • Spostrzegawczość,
  • Łatwość w rozwiązywaniu problemów,
  • Ciekawość branży analitycznej,
  • Dokładność,
  • Wysokie zdolności komunikacyjne.

Warto także, aby statystyk miał zdolności przywódcze, które mogą przydać się w następnych etapach kariery. Dzięki temu możesz z czasem awansować na team leadera zespołu analitycznego lub kierownika działu.

Ile zarabia ekonomista?

To ile zarabia statystyk, zależy od wielu czynników. Pod uwagę należy brać nie tylko wykształcenie i doświadczenie zawodowe, ale również wielkość firmy, zakres obowiązków oraz branżę. Duże znaczenie ma także województwo i lokalizacja firmy. Najlepiej płatne posady są w województwie mazowieckim, na czele ze stolicą, oraz w województwie wielkopolskim, w którym Poznań jest największym miastem. To właśnie duże miasta mają najwięcej ofert pracy dla ekonomistów oraz oferują najwyższe zarobki.

Możemy jednak postarać się o wyodrębnienie średnich zarobków, które tylko po części odpowiedzą na pytanie „ile zarabia statystyk?”. Osoba na tym stanowisku, średnio otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 5,5 tys. brutto. Istnieją jednak dane podające informacje, z których wynika, że znaczna większość specjalistów ds. statystyki zarabia ponad 7 tys. brutto.

Zarobki w tym zawodzie są sprawa bardzo indywidualną i często konkretne kwoty padają dopiero na po rozmowie kwalifikacyjnej i decyzji pracodawcy.

Wady i zalety pracy statystyka

Praca statystyka to przede wszystkim praca biurowa związana z siedzeniem przy komputerze. Dla jednych jest to synonim wygodnego i stabilnego zatrudnienia, dla innych wiąże się z nudą i monotonnością. Zawód specjalisty ds. statystyk ma swoje wady i zalety, które zależą w szczególności od nastawienia kandydata.

Możemy jednak przyjąć ogólne kryteria, które pomogą nam zastanowić się nad plusami i minusami pracy jako statystyk.

Wady:

  • długotrwała praca przy komputerze w sztucznym świetle,
  • konieczność utrzymania wysokiego poziomu skupienia przez cały czas pracy,
  • praca w stresie,
  • obowiązki wymagające skrupulatności i dokładności,
  • duża możliwość popełnienia błędu.

Zalety:

  • atrakcyjne wynagrodzenie,
  • praca często w nowoczesnych biurach,
  • zestaw benefitów pracowniczych,
  • możliwość pracy zarówno na polskim rynku, jak i w zasięgu międzynarodowym,
  • prestiż stanowiska,
  • perspektywy rozwoju zawodowego,
  • Dostrzegalne efekty pracy.

CV i list motywacyjny statystyka – na co zwrócić uwagę?

W świecie dużych firm i korporacji kluczowe znaczenie podczas całościowej realizacji procesu rekrutacji mają dokumenty aplikacyjne takie jak CV i list motywacyjny. Dobrze przygotowane dokumenty, to Twoja szansa na zdobycie uwagi rekrutera i zapisanie się w jego pamięci, co znacząco wpływa na zwiększenie szans uzyskania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Pisząc swoje profesjonalne CV statystyka, zwróć uwagę, aby zawierało wszystkie formalnie wymagane elementy takie jak wykształcenie, doświadczenie i umiejętności specjalistyczne. To właśnie te trzy rzeczy najbardziej interesują Twojego potencjalnego pracodawcę. Postaraj się więc, aby te elementy były wyeksponowane na samej górze CV i poświęć im najwięcej uwagi oraz miejsca na kartce. Możesz także dodać podsumowanie zawodowe, które świetnie sprawdzi się jako element przyciągający uwagę osoby z działu HR.

W Liście motywacyjnym skup się na swoich dotychczasowych osiągnięciach oraz postaraj się rozwinąć temat swoich najbardziej przydatnych umiejętności. Nie zapomnij także nawiązać do kompetencji miękkich, które dodatkowo ugruntują Twój obraz jako idealnego kandydata.

Oceń artykuł
1/5 (1)