Reklama

Ajent – zakres obowiązków. Kim jest i czym się zajmuje?

Ajent nie jest pracownikiem etatowym, ma dużą swobodę w prowadzeniu biznesu, jednak ma także pewne obowiązki. Musi się maksymalnie angażować we współpracę z inną firmą, szczególnie w kwestii jej reprezentacji, kreowania wizerunku. Sprawdź, kim jest ajent i jakie ma obowiązki.

Ajent - zakres obowiązków - kasjer w sklepie

Nie każdy jest stworzony do pracy na etacie. Wiele osób broni się przed tym, mając w sobie potrzebę dużej niezależności. Prowadzenie biznesu jednak nie należy do łatwych czynności i wymaga dużego zaangażowania. Oprócz tego każdy biznes wiąże się także z początkową inwestycją rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rozwiązaniem dla osób, które uważają, że etat nie jest dla nich, chcą się rozwijać we własnym biznesie, lecz jednocześnie potrzebują pomocy w jego rozkręceniu, jest ajencja. Kim jest ajent? Jaki ma zakres obowiązków?

Ajent – kto to?

Ajent to osoba, która łączy w sobie zadania zarówno biznesmena, pracodawcy, jak i samego pracownika. Z założenia jego działalność opiera się na wynajmowaniu przestrzeni usługowej lub handlowej innej firmy do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W praktyce ajent otrzymuje od firmy, z którą współpracuje szereg cennych wskazówek, szkolenia i poznaje kryteria prowadzenia działalności. Dostaje całe zaplecze wiedzy i narzędzi potrzebnych do prowadzenia i założenia własnej firmy i reprezentowania głównej sieci w należyty sposób. W interesie firmy jest wyposażenie lokalu i przygotowanie go do prowadzenia działalności przez ajenta. W zamian ajent musi dbać o swój rozwój, swojego biznesu i angażować się pogłębianie sukcesu firmy, z jaką współpracuje.

Ajent: zakres obowiązków

Głównym zadaniem ajenta jest to, by dobrze prowadzić placówkę, którą dzierżawi. Musi dbać o otrzymany sprzęt, wykorzystywać wiedzę, jaką pozyskał w ramach przygotowania do ajencji w celu poprawy prosperowania działalności. Ajent kontaktuje się z dostawcami, dba o dochody sklepu (czy innej placówki, jaką prowadzi), realizuje plany sprzedażowe, jakie narzuca mu firma. Jego praca w rzeczywistości przypomina zadania pełnione przez kierownika, jak i właściciela biznesu. Sam kompletuje zespół pracowników, zatrudnia ludzi, przeprowadza rozmowy rekrutacyjne. Zajmuje się także wypłatą wynagrodzeń, organizuje księgowość, nadzoruje pracę personelu.

Ajent jest znacznie obciążony procedurami firmy, z którą współpracuje, ponieważ tak naprawdę to ją reprezentuje, dlatego, nawet jeśli nie ma na to ochoty, musi dbać o zachowanie standardów najwyższej jakości. Jego działania powinny być zgodne ze strategią marketingową firmy. Dba o jakość obsługi klienta, koncentrując się na jednoczesnym dbaniu o wizerunek firmy. Zarządza dokumentacją, wprowadza z góry narzucone standardy, motywuje zespół i dba o organizację pracy poszczególnych osób, przydzielając im zadania. Mimo swobody, jaką ajent otrzymuje w związku z prowadzeniem działalności, musi się on dzielić zyskiem z firmą, podlega kontroli i odgórnym procedurom.

Ajenta często myli się z agentem. Praca agenta jest jednak inna, polega na pośrednictwie w zawieraniu umów w imieniu zleceniodawcy. Agent zarabia na prowizji. Kolejnym zagadnieniem bliskim ajencji, jest franczyza. Ta forma współpracy nadaje franczyzobiorcy większą niezależność, jednak wiąże się to i z większym ryzykiem. Franczyza wiąże się z większą inwestycją w biznes, np. wkładem własnym. Jednak w obu przypadkach kandydaci otrzymują pełne zaplecze wiedzy do prowadzenia działalności.

Jak zostać ajentem?

Wymagania wobec ajentów nie są szczególnie duże. Tak naprawdę większość osób, które chciałyby być “same sobie szefem” mogą poszukać sieci chętnej na współpracę. Każda z nich stawia przed kandydatem inne wymagania. Często można się spotkać z oczekiwaniami przynajmniej w zakresie średniego wykształcenia. Rzadko jednak jest to warunek konieczny. Mile widziane jest doświadczenie w handlu, a już w szczególności, jeśli osoba zajmowała się wcześniej zarządzaniem zespołem, pełniła stanowisko kierownika sklepu, czy innej osoby przydzielającej zadania, która jednocześnie miała wgląd do finansów placówki.

Nawet jeśli kandydat na ajenta nie ma dużego doświadczenia, nie musi się martwić o swój start współpracy z siecią. Firmy, które oferują tę formę współpracy, zwykle organizują dla swoich ajentów szkolenia, kursy trwające nawet kilka tygodni. W ich czasie kandydaci poznają zagadnienia z zakresu prowadzenia działalności, finansów, marketingu polityki odgórnej firmy. Niektóre firmy przed podjęciem współpracy organizują dla swoich kandydatów także praktyki.

Ajent – wymagania

Trzeba pamiętać, że ajent mimo wszystko prowadzi własną działalność gospodarczą i jest odpowiedzialny za efekty jej prosperowania. Dlatego bardzo przydatne są kryteria, które powinny cechować każdego biznesmena. Mowa o takich cechach charakteru jak przedsiębiorczość, samodzielność, ambicja. Jednak z drugiej strony ajent jest uzależniony od firmy, z którą współpracuje, a więc musi także cechować go zdolność do przestrzegania z góry narzuconych reguł i zasad. Jako przedsiębiorca, który musi panować nad wszystkim, co dzieje się w jego lokalu, musi także być osobą odporną na stres. To bardzo ważne, ponieważ wykonywanie przelewów, synchronizacja dostaw i organizacja pracowników, to zagadnienia, które potrafią przysporzyć wiele problemów. Z tego względu kluczowa jest również zdolność do odnajdywania rozwiązań w problemowych sytuacjach.

Główne wymagania, jakie firmy przytaczają w swoich ofertach współpracy to: gotowość do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i jej założenia, chęć prowadzenia biznesu i osiągnięcia niezależności finansowej, pozytywne nastawienie i umiejętność budowania relacji biznesowych zarówno z kontrahentami, jak i z klientem. Wiele firm oferuje ajencję, są to głównie kioski, salony z odzieżą używaną, sklepy spożywcze, sklepy odzieżowe i stacje paliw. Myśląc o zostaniu ajentem, warto zapoznać się z wieloma ofertami i wybrać tę najkorzystniejszą.

Ajent. Zarobki ze współpracy

Zarobki ajentów nie są stałe, w dużej mierze są uzależnione od efektów pracy ajenta. Niektóre firmy oferują tzw. dochód gwarantowany, np. w wysokości 7 tys. zł, jednak jego uzyskanie również jest uzależnione od wielu czynników. Warto pamiętać o tym, że ajent to przedsiębiorca i nie wszystkie pieniądze, jakie uda mu się wypracować w ramach działalności trafiają do jego własnej kieszeni. Musi opłacić rachunki, wynagrodzenia pracowników i wiele innych kwestii związanych z prowadzeniem firmy. Na zarobki ajenta mocno wpływa wiele czynników, w szczególności lokalizacja. Przykładowo ajent sklepu, który zajmuje się sprzedażą blisko dworca kolejowego, zarobi znacznie więcej, niż ajent, który ma sklep zlokalizowany pod miastem, blisko konkurencji. Więc podsumowując, wynagrodzenie ajenta uzależnione jest od zysków, jakie wygeneruje swoją pracą i kosztów, jakie w związku z działalnością poniesie.

Czy warto zostać ajentem?

Każda osoba, która nie chce pracować na etacie, jednocześnie nie mając wystarczająco środków na rozkręcenie biznesu i która potrzebuje wsparcia merytorycznego, może upatrywać w ajencji szansy na swój rozwój. Rzeczywiście taka forma współpracy ma wiele zalet, lecz nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim to dobry sposób na zdobycie pierwszego doświadczenia w prowadzeniu biznesu. Po przygodzie z ajencją osoba bogata w nową wiedzę i doświadczenie może założyć własną działalność już niezależnie od innych firm.

Ajencja ma też zaletę w postaci reprezentacji znanej marki. Ajent nie musi więc od podstaw przekonywać do siebie klientów. Łatwiej jest więc ruszyć z własną działalnością. Jednak nie do końca własną, gdyż nie zawsze można realizować wszystkie swoje pomysły. Ajent ma ograniczoną swobodę w tym zakresie. Ponadto praca ajenta nie odbywa się w normowanych godzinach pracy, przez co musi często zabierać swoje obowiązki do domu i tak naprawdę nie ma zbyt wiele czasu na odpoczynek.

Zatem znając wady i zalety ajencji, każdy kandydat na ajenta musi przeanalizować, na czym dokładnie mu zależy i czy wady, bądź zalety przeważają nad drugimi i samodzielnie zdecydować, czy ta forma współpracy spełnia jego oczekiwania.

Oceń artykuł
0/5 (0)