Reklama

Meteorolog – zakres obowiązków. Czym się zajmuje?

Meteorolog ma rozbudowany zakres obowiązków, które są niezbędne do analizy zjawisk atmosferycznych. Praca meteorologa ma znaczenie nie tylko dla ludzi, którzy planują urlop, lecz przede wszystkim dla wielu sekcji gospodarki. Sprawdź, kim jest meteorolog i jak nim zostać. 

Meteorolog - zakres obowiązków - kobieta i mężczyzna przeprowadzający badania hydrologiczne na polu

Codziennie śledzimy prognozę pogody w telewizji. Za specjalistę w tej dziedzinie uważamy zatem tak zwaną pogodynkę. W rzeczywistości jednak osoby prezentujące pogodę zajmują się głównie przekazywaniem informacji na jej temat. Na co dzień zbieraniem pomiarów i ich analizą oraz opracowywaniem prognoz zajmują się inni specjaliści. Jednym z nich jest meteorolog. Czym się dokładnie zajmuje i na czym polega jego zawód?

Kto to jest meteorolog?

Meteorolog to zawód, który jest nauczany w szkołach policealnych. Bywa nazywany także synoptykiem lub obserwatorem meteorologicznym. Praca meteorologa polega na prowadzeniu obserwacji meteorologicznych. Specjalista instaluje aparaturę do pomiaru zjawisk meteorologicznych, dba o to, by działała poprawnie i zbiera dane, które udaje się za jej pomocą pozyskać. Współpraca meteorologa z innymi specjalistami od pogody i jej zjawisk owocuje sporządzeniem prognozy pogody. Warto jednak zaznaczyć, że prognozowanie nie polega wyłącznie na przekazie informacji o pogodzie za pośrednictwem mediów tradycyjnych do ludzi. Pogoda ma bardzo istotne znaczenie także w wielu branżach. Dlatego też praca meteorologa jest istotna dla lotnictwa, żeglugi, czy rolnictwa. Od pogody w dużej mierze zależy bezpieczeństwo lotów, plany w sprawie pracy na morzu. Rolnicy za to znając prognozy opracowywane przez m.in. meteorologa, wiedzą jak odpowiednio przygotować plony do tego, by zapewnić im komfortowe warunki nawet mimo niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Meteorolog – zakres obowiązków. Czym się zajmuje?

Jak wskazuje Informacja o zawodzie Technik meteorolog opracowana w ramach projektu Rozwijanie, uzupełnianie i aktualizacja informacji o zawodach oraz jej upowszechnianie za pomocą nowoczesnych narzędzi komunikacji – Infodoradca+, meteorolog m.in.:

  • ocenia położenie chmur,
  • zwiastuje opady deszczu, zmiany pogodowe,
  • dokonuje bezpośredniej obserwacji zjawisk niezależnie od zdjęć satelitarnych,
  • określa natężenie zjawisk atmosferycznych,
  • opracowuje zebrane dane i dokonuje ich oceny,
  • obsługuje specjalistyczne oprogramowanie komputerowe,
  • tworzy dokumentację pomiarową,
  • na bieżąco kontaktuje się z punktami obserwacyjnym w celu zapewnienia lepszej analizy zjawisk,
  • kontaktuje się ze służbami hydrologiczno-meteorologicznymi,
  • nadaje ostrzeżenia w sprawie zjawisk atmosferycznych,
  • dokonuje pomiaru zanieczyszczenia powietrza,
  • bierze udział w opracowaniu map synoptycznych.

Ile zarabia meteorolog?

Według danych ujętych na stronie twojezarobki.com meteorolodzy zarabiają od ponad 2800 zł do ponad 7200 zł miesięcznie. Są to dane na rok 2022. Oczywiście niższe zarobki dotyczą osób, które jeszcze nie mają doświadczenia, bo niedawno zakończyły edukację.

Na czym polega praca meteorologa? Jak wygląda?

Meteorolog bierze udział w tworzeniu tak zwanych ogródków meteorologicznych. Są to miejsca, w których umieszcza się specjalistyczny sprzęt do wykonywania pomiarów. Meteorolog odbiera więc z tych urządzeń dane, odczytuje je, poddaje analizie. Jego praca wiąże się więc zarówno z pracami biurowymi, jak i miejscami pracy terenowej. Meteorolog wykonuje swoje obowiązki w zarówno w specjalnie przygotowanych ogródkach meteorologicznych, jak i samej stacji meteorologicznej, a konkretnie jej pomieszczenia wewnętrznych, gdzie pracuje z urządzeniami pomiarowymi. Ze względu na charakter pracy ma możliwość częstego wychodzenia na zewnątrz, przez co nie brakuje mu dostępu do świeżego powietrza. Jego praca często polega na długotrwałych obserwacjach i regularności związanej ze sprawdzaniem pomiarów w dokładnym odstępie czasu.

Nie jest to praca dla osób, które posiadają lęk wysokości, ponieważ zdarza się, że specjalista musi dotrzeć do aparatury umieszczonej wysoko. Wiąże się to więc z pewnym ryzykiem, ponieważ często musi korzystać z drabiny lub pokonywać wysokie schody. Meteorolog wykorzystuje w swojej pracy szereg urządzeń niezbędnych do analizy pogody. To między innymi narzędzia do mierzenia usłonecznienia, ciśnienia atmosferycznego, to także termometry, aparatura do mierzenia poziomu wód, śniegowskazy, narzędzia do mierzenia wilgotności, czy komputer z niezbędnym do dokonywania pomiarów oprogramowaniem.

Meteorolog to zawód dla osób, które nie mają wielkiej potrzeby pracy w grupach. Zwykle wykonuje swoje zadania samodzielnie. Musi jednak pracować niezależnie od tego, jakie są warunki pogodowe. Praca meteorologa wymaga także obserwacji całodobowych, dlatego musi być na posterunku także w nocy. Niestety nie może także liczyć na wolne dni w święta, czy niedziele. Zawsze ktoś musi być w stacji i kontrolować zjawiska na bieżąco. Praca meteorologa zwykle polega na pełnieniu 12-godzinnych dyżurów. W tej pracy bardzo ważne jest przestrzeganie procedur, ponieważ uszkodzenie sprzętu wiąże się z dużymi kosztami.

Meteorolog zwykle przemieszcza się w odzieży ochronnej, choć jego praca na ogół nie jest szczególnie niebezpieczna. W dużej mierze ryzyko zawodowe jest uzależnione od tego, gdzie dokładnie znajduje się stacja meteorologiczna. W miejscach narażonych na burze możliwe są uderzenia piorunów, a jeśli stacja znajduje się wysoko, na przykład w górach istnieje ryzyko upadków.

Jak zostać meteorologiem?

Aby zostać meteorologiem, należy zrealizować wykształcenie średnie. Takie można zdobyć, udając się do technikum, czy szkoły policealnej. Preferowane jednak jest wykształcenie wyższe w zakresie studiów pierwszego lub drugiego stopnia. Ciężko jest znaleźć kierunek studiów, który przygotowuje dokładnie do pracy na stanowisku meteorologa. Studenci mogą udać się na studia związane z geografią i wybrać specjalności z hydrologii, czy meteorologii. Dobrym wyborem mogą być Studia na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunku geodezja i kartografia – studia wojskowe. Są to studia jednolite, które trwają 5 lat. Na kierunku możliwy jest wybór jednej z trzech specjalności: geoinformatyka, meteorologia, rozpoznanie obrazowe. Kształcić się można także w czasie szkoleń w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Meteorolog może znaleźć zatrudnienie przede wszystkim na stacjach meteorologicznych. Czekają na niego obserwatoria meteorologiczne, lotnicze biura meteorologiczne, stacje hydrologiczno-meteorologicznych, czy wiele innych firm, placówek, instytucji, dla których pogoda ma znaczenie strategiczne.

Czego wymaga zawód meteorologa?

Meteorolog musi mieć przede wszystkim dobrą pamięć, ponieważ jak już wyżej wspomniano, ta praca wiąże się przestrzeganiem pewnego harmonogramu. Pomiary muszą być wykonywane w dokładnych odstępach czasu. W wykonywaniu powierzonych obowiązków przydatna jest także umiejętność szybkiego przestawiania się na inne zadania. Praca meteorologa rzeczywiście bywa monotonna, lecz jednocześnie nie jest jednolita. Podobnie jak lekarz musi sobie radzić z szybkim podejmowaniem decyzji, jeśli zdarzy się sytuacja kryzysowa. Konieczna jest także umiejętność logicznego myślenia i samokontrola. Ze względu na indywidualny charakter pracy meteorologa, musi być osobą samodzielną, wytrwałą i cierpliwą oraz mieć zdolność samoorganizacji pracy. Ponadto powinien być przygotowany zarówno do pracy monotonnej, jak i zmiennej. Ważne jest także zdrowie fizyczne, dobry wzrok, słuch. Stacje meteorologiczne często znajdują się na trudnych terenach, dlatego liczy się też sprawność fizyczna, sprawne mięśnie i układ kostno-stawowy.

Przeglądając oferty pracy, można spostrzec, że pracodawcy wymagają od meteorologów także prawa jazdy, znajomości programów Microsoft Office, a nawet znajomość języka angielskiego. Oczywiście kluczowa jest umiejętność pracy wśród urządzeń technicznych, nie tylko tych do dokonywania pomiarów, lecz na przykład w kosiarki. Od kandydatów oczekuje się również umiejętności czytania mapy i braku lęku przed wysokością.

Oceń artykuł
0/5 (0)