Reklama

Projektanci mody — zakres obowiązków. Na czym polega praca projektanta mody?

Projektanci mody to osoby uzdolnione artystycznie, które odnalazły w sobie pasję do projektowania. Niejednokrotnie tworzą one modowe dzieła sztuki. Jednak czy praca projektanta polega tylko na high fashion?

Projektanci mody - projektant mody szykujący szkic nowej kolekcji

Projektant mody może prowadzić własną markę (własną działalność gospodarczą), być zatrudnionym w domu mody lub pracować dla firmy odzieżowej. Każda z tych dróg ma swoje wady i zalety, jednak uznaje się, że dla projektanta jako artysty najlepszym wyborem jest stworzenie śladu w świecie mody pod postacią własnej marki. Pierwsze kroki w branży mody nie są łatwe, jednak jeśli ktoś jest utalentowany, kreatywny, a przy tym pracowity ma szansę na rozwinięcie światowej kariery. Na czym polega praca projektanta? Czy łatwo zostać projektantem mody?

Projektanci mody: na czym polega praca projektanta mody?

Praca projektanta mody, w najprostszym tłumaczeniu, polega na projektowaniu odzieży. Jednak nie jest to jedyna rzecz, jaką zajmuje się projektant mody. W zależności od miejsca zatrudnienia ich ubrania trafiają albo do sieciówek, albo do ekskluzywnych butików, w których zakupy robią największe gwiazdy. Kolekcje projektantów mogą być użytkowe lub artystyczne. Te drugie postrzegane są bardziej w kategoriach dzieła sztuki i zazwyczaj nie nadają się do noszenia poza wybiegiem.

Synonimami dla określenia „projektant mody” są kreator mody i krawiec. Wynika to z faktu, że projektant posiada wiedzę i umiejętności z zakresu krawiectwa. Zazwyczaj to właśnie on tworzy pierwszy egzemplarz zaprojektowanego ubrania. Praca w modzie i tworzenie kolekcji wymaga od projektantów ciągłego rozwoju i poszukiwania inspiracji. Projekty nie mogą się powtarzać, a każdy sezon prezentuje inne trendy. Jego ubrania muszą być oryginalne i świeże. Szczególnie jeśli prowadzi on dom mody. W przypadku projektowania dla firm odzieżowych często projekty muszą być dostosowane do trendów kultury popularnej, co niestety znacznie ogranicza kreatywność projektantów mody.

Projektanci mody: zakres obowiązków

Zakres obowiązków projektantów mody nieco różni się od siebie w zależności od tego, gdzie dany projektant pracuje. Jeśli jesteś zatrudniony w firmie odzieżowej, tworzysz według odgórnie przyjętych kryteriów sukienki i spodnie, które później znajdziemy w sieciówkach. Natomiast jeśli pracujesz dla domu mody lub na własne nazwisko wtedy projektujesz kreacje, wybierasz wzory i kroje według własnych upodobań. Mimo wszystko niezależnie od sposobu pracy można wyodrębnić kilka podstawowych obowiązków, które dzierży na swoich barkach większość osób pracujących w tej branży:

  • projektowanie odzieży — inwencja własna lub pod określone wymagania
  • wybieranie tkanin
  • tworzenie rysunkowych wersji projektu
  • szycie
  • organizowanie pokazów mody, na których prezentowane są jego kolekcje
  • badanie trendów i konkurencji
  • współpraca z agencjami modelek

Polscy projektanci mody

Polska moda staje się coraz bardziej kreatywna i niezależna od trendów panujących na zachodzie. To właśnie z tego powodu światowe gwiazdy z ochotą sięgają po kolejne projekty naszych rodzimych projektantów mody. Przybliża to polską modę do zapisania się na kartach historii mody. Szczególnie że rodzima moda już dawno przestała tworzyć tylko wieczorowe syknie. Teraz to także streetwear dostępny dla szerokiej gamy odbiorców. Wyrobienie nazwiska z branży jest niezwykle trudne, a jednocześnie niesłychanie ważne. To właśnie dzięki temu Twoje kolekcje mają szansę stać się sukcesem w świecie mody. Oto kilka projektantów mody, których nazwiska królują na polskim rynku:

  • Gosia Baczyńska
  • Maciej Zień
  • Łukasz Jemioł
  • Magda Butrym
  • Robert Kupisz
  • Mariusz Przybylski
  • Tomasz Ossoliński

Zagraniczni projektanci mody

Mimo że nasi projektanci rozwijają się i powoli wchodzą na zewnętrzne rynki, to jednak mają przed sobą jeszcze trochę pracy jeśli chcą osiągnąć międzynarodowy sukces na miarę zagranicznych projektantów mody. Ich ubrania noszone są na całym świecie, a kolekcje wyprzedają się w ekspresowym tempie mimo bardzo wysokich cen. Oto kilka najpopularniejszych zagranicznych projektantów mody:

  • Marc Jacobs — amerykański projektant, jego projekty specjalizują się w luksusowych, eleganckich projektach skupionych na detalach. Przy współpracy dla marki Perry Ellis zapoczątkował styl grunge.
  • Vera Wang — chińska projektantka, która tworzy suknie ślubne. Projektuje również wieczorowe suknie, które zachwycają świat na czerwonym dywanie.
  • Karl Lagerfeld — niemiecki projektant, jego charakterystyczny wizerunek stał się pozycją obowiązkową w jego projektach.
  • Ralph Lauren — amerykański projektant (urodził się w Nowym Jorku), odpowiedzialny jest za wypromowanie stylu „country”w luksusowej wersji na całym świecie.
  • Giorgio Armani -włoski projektant, przygodę z modą rozpoczął w męskich garniturach. Projektant stworzył kilka kreacji dla ikony mody, jaką niewątpliwie jest Lady Gaga.

Warto wspomnieć także o Pradzie. Ten włoski dom mody założony przez Mario Prada podbił świat swoimi skórzanymi torebkami. Jego pierwsza kolekcja ubrań zaprezentowana na Paris Fashion Week okazała się wielkim sukcesem. Tak samo jak w przypadku domu mody Gucci. Został on założony przez projektanta Guccio Gucci, który zachwycił elity swoją dbałością o formę. Nie zapominajmy także o marce Chanel, która jest symbolem kobiecej siły i niezależności. Ten dom mody projektuje ubrania i dodatki dla kobiet sukcesu. Jest także jeden z największych domów mody na świecie Dior. Założył go francuski projektant Christian Dior. Specjalizuje się w dodatkach takich jak torebki. Projektant zmarł na atak serca podczas gry w karty.

Jak zostać projektantem mody?

Aby zostać projektantem mody, niezbędny jest talent i wyobraźnia. Jest to zawód typowo artystyczny, dlatego zmysł estetyczny jest niezwykle ważny. Dodatkowo musisz wykazywać zdolności manualne, ponieważ dobry projektant mody jest także krawieckim rzemieślnikiem.

Przyda się także pasja. Świat mody powinien być Twoim drugiem domem. Tworzenie kolekcji to także ciężka praca, dlatego konieczny jest zestaw kompetencji miękkich, takich jak skoncentrowanie na celu, zdolności przywódcze i skupienie na szczegółach.

Dodatkowo niezbędne jest posiadanie wykształcenia kierunkowego. W Polsce wiodącą uczelnią kształtującą największe modowe nazwiska jest Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. Podczas zajęć nauczysz się praktycznej i teoretycznej strony zawodu oraz poznasz historię mody. Masz także szansę na stworzenie swoich pierwszych projektów oraz zdobycie pierwszych zleceń i kontaktów. Jeśli masz możliwość, warto podjąć naukę w zagranicznych szkołach. Oto 3 najlepsze uczelnie dla projektantów mody:

1. Central Saint Martins (Londyn)
2. Royal College of Art (Londyn)
3. Parsons, The New School for Desing (Nowy Jork)

Oczywiście zdarza się, ze sukces osiągają osoby, które nie posiadają takiego wykształcenia. Zalicza się do nich Christian Dior, który rzucił szkołę, aby w pełni poświęcić się tworzeniu własnej marki.

Ile zarabia projektant mody?

To jeden z tych zawodów, w których ciężko wyodrębnić średnie zarobki. Jest zbyt dużo czynników regulujących wysokość wynagrodzenia. Mimo to portalowi Wynagrodzenia.pl udało się zebrać dane, które pokazują medianę zarobków projektantów mody zatrudnionych przez firmy odzieżowe. Wynosi ona 6430 zł brutto.

Natomiast jeśli pracujesz dla domu mody lub prowadzisz własny butik, możesz liczyć na zarobki nawet kilka razy większe. Niestety nie są one zazwyczaj regularne, ponieważ w dużej mierze uzależnione są od sezonów oraz wypuszczonych kolekcji.

Oceń artykuł
5/5 (1)