Osoby, które kochają modę, mogą zostać wyłącznie krawcową lub wybrać ścieżkę kariery projektanta. Jednak czy jest to takie proste, jak się wydaje? Okazuje się, że nie każdy sprawdzi się w tym zawodzie. Sprawdzamy, jak zostać projektantem mody.

Oglądając pokazy mody lub przeglądając pierwsze strony popularnych czasopism można odnieść mylne wrażenie, że praca projektanta musi być spełnieniem marzeń każdego modowego fanatyka i jest niezwykle przyjemna, wyciszająca. W rzeczywistości całość wygląda nieco inaczej, gdyż projektant mody to zawód dla osób kreatywnych, uzdolnionych artystycznie i potrafiących przewidzieć następne trendy. Wyczucia stylu trudno się nauczyć, a do kreacji innowacyjnych projektów potrzebna jest niezwykła wyobraźnia. Jak zostać projektantem mody? Ile można zarobić w tym zawodzie w Polsce i za granicą? Zobacz, którędy wiedzie droga do sławy i jakie umiejętności należy posiadać, by podbić światowe wybiegi!

Kim jest projektant mody?

Projektant mody to tak naprawdę artysta, krawiec, stylista, szewc i usługodawca w jednym. Jego praca polega na tworzeniu kolekcji oraz projektowaniu ubrań i dodatków odzieżowych i artystycznych (nakrycia głowy, torebki, obuwie, biżuteria). Wymyślanie kreacji wymaga od wizjonera umiejętności plastycznych, bogatej wyobraźni i kreatywności. Istotny w tym zawodzie jest również rozwinięty zmysł artystyczny i umiejętności krawieckie.

Na początku, zadaniem projektanta jest stworzenie rysunku jednego projektu lub nawet całej kolekcji. Może to wykonać ręcznie na papierze lub za pomocą specjalistycznych programów komputerowych. Następnie projektant musi dobrać odpowiednie tkaniny do każdego ubrania. Często takie osoby współpracują z producentami tkanin, którzy w niektórych przypadkach produkują nawet tkaniny na indywidualne zamówienie. W końcu projektant nadzoruje przygotowanie szablonów technicznych, na podstawie których zostanie uruchomiona produkcja odzieży czy też innych dodatków.

Podczas tworzenia odzieży użytkowej, projektant mody powinien poznać aktualne trendy i wykazać się znajomością rynku. Dzięki temu zyska pewność, że jego ubrania z całej kolekcji zostaną sprzedane do firmy odzieżowej, a następnie licznie wykupione przez konsumentów.

Projektant współpracuje też z wieloma osobami – z innymi projektantami, z agencjami modelek. Bierze udział w przygotowaniu pokazu dla domu mody, w którym pracuje. Pojawia się na różnego rodzaju konkursach modowych, targach czy znanych pokazach jak np. Fashion Week.

Gdzie może pracować? Projektant mody ma do wyboru pracę we własnym atelier lub prywatnym mieszkaniu, może też rozpocząć pracę w firmie odzieżowej, ale w takim przypadku musi pamiętać, że jego artystyczne wizje będą oceniane przez innych projektantów i może zderzyć się z twardą rynkową rzeczywistością.

Kto może zostać projektantem mody?

Co jest najważniejsze w tym zawodzie i jak zostać sławnym projektantem mody? Liczy się talent oraz wrodzone wyczucie stylu, kolorów i formy. Miłośnik kreowania ubioru musi potrafić wykorzystać swoją inspirację i przelać ją na projekt. Przyda się w tym przypadku umiejętność rysowania bądź obsługiwania zaawansowanych programów komputerowych.

Jak widać, w tej pracy obowiązkowe są uzdolnienia twórcze, kreatywność, wyobraźnia. Tylko tyle i aż tyle. Dodatkowo projektant musi mieć zdolność przewidywania trendów i być o krok przed konkurencją- tak uważają znani projektanci mody. Wraz ze wzrostem rozpoznawalności przyda się znajomość języków obcych, aby dzięki temu rozwijać markę i brylować na światowych salonach.

Oprócz tego dobry wizjoner powinien być też po części psychologiem i umieć słuchać potrzeb klienta (w przypadku pracy dla firmy odzieżowej). Dodatkowymi umiejętnościami, które przydadzą się w tym zawodzie są: praca w zespole (z innymi projektantami, modelkami), cierpliwość i umiejętność koncentracji, dokładność, dobra organizacja czasu pracy, przedsiębiorczość.

Jakie są przeciwwskazania w tym zawodzie?

W przypadku pracy projektanta mody istnieje kilka bardzo poważnych przeciwwskazań, które niemal natychmiast dyskwalifikują kandydata i nie mówimy tu o takich oczywistych, jak brak zdolności plastycznych czy manualnych. Są to m.in.:

  • problemy ze wzrokiem (nierozróżnianie barw, brak widzenia stereoskopowego – przestrzennego),
  • problemy ze zręcznością (trudności w prawidłowym funkcjonowaniu rąk i palców),
  • problemy ze zmysłem dotyku (trudności w rozróżnianiu tkanin i ich gramatury),
  • problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową (trudności podczas samodzielnego wykonywania modeli i szycia na maszynie).

Jak zostać sławnym projektantem mody?

Jeśli chcemy, by nasze nazwisko było znane na całym świecie, a nasze kolekcje nosiły największe gwiazdy, naszą karierę musimy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania. Najsławniejsza projektantka mody Coco Chanel swoim nietuzinkowym podejściem i innowacyjnymi pomysłami sprawiła, że jej marka do dziś bije rekordy sprzedaży. Pierwsze kroki zawsze są trudne, ale w końcu do odważnych świat należy.

Od czego powinniśmy zacząć? Dobrym pomysłem jest zapisanie się na kurs krawiecki z projektowania odzieży. Możemy również podjąć naukę na uczelniach wyższych, jednak tutaj kształcenie trwa zdecydowanie dłużej.

Projektant mody – wykształcenie

W pracy projektanta nie jest ważne wyższe wykształcenie, bowiem znani są projektanci, którzy ukończyli jedynie technikum czy szkołę zawodową. Może być jednak przydatne, dlatego też wiele prywatnych uczelni oferuje studia projektowania mody. Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi proponuje specjalizację w tym zakresie i studia na kierunku projektowanie ubioru. Wiele osób decyduje się również na edukację poza granicami naszego kraju.

Kierunkowe wykształcenie wpływa na zarobki projektanta mody. Forum o pracy zawiera wiele cennych informacji dotyczących pracy w branży fashion: zapraszamy do odwiedzenia tego wątku i wzięcia udziału w dyskusji.

Ile zarabia projektant mody?

Zastanawiasz się, ile wynoszą zarobki projektantów mody? Na wynagrodzenie największy wpływ ma rozpoznawalność marki, którą stworzył. Znane nazwisko i powszechność projektów mogą zapewnić wysokie zarobki w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie.

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnia pensja projektanta mody wynosi 7 190 zł brutto, a spora część designerów zarabia powyżej 8 960 zł brutto miesięcznie.

Jak założyć firmę odzieżową i sprzedawać swoje kolekcje? Na początku kariery należy uzbroić się w cierpliwość i wykazać determinacją, aby małymi kroczkami zbliżyć się do czołówki najlepszych polskich projektantów. Nietuzinkowe kreacje i świeże spojrzenie na branżę modową mogą przynieść satysfakcjonującą pensję i rozpoznawalność w świecie fashion.

Jak projektować ubrania?

Jak tworzyć dobre oraz drogie projekty i czym się inspirować? Rozejrzyj się i doceń otaczający Cię świat. Sławni projektanci mody od lat czerpią inspirację z natury. Coraz więcej wizjonerów sięga do sztuki ludowej i przemyca charakterystyczne dla danej kultury elementy ubioru do swoich kreacji. Powrót do korzeni i wykorzystanie klasycznych wzorów i krojów również może zapewnić sukces danej kolekcji, a co za tym idzie rozpoznawalne nazwisko i wysokie zarobki.

Projektant mody – praca 

Tylko osoby mające dużą determinację do realizacji celów odnajdą się w zawodzie projektanta mody. Praca dla znanych salonów mody oraz butików wymaga odpowiedniego przygotowania, aby rozpocząć pracę na własny rachunek, potrzebna jest duża znajomość rynku mody oraz ciągłe rozwijanie się. Zdolności marketingowe oraz cechy przedsiębiorcy są bardzo ważne w przypadku promocji własnej marki.

Ze względu na to, że w tej branży ważniejszy jest talent i wyczucie stylu niż wykształcenie, zawód projektanta mody będzie odpowiednim rozwiązaniem również dla osób, które chcą się przebranżowić. Różne kursy, czy kształcenie w ramach szkoły policealnej sprawią, że można zweryfikować swoje zdolności pod kątem rozwoju w sektorze fashion. Kolejny krok zależy już od indywidualnej motywacji. Najwytrwalsi będą się rozwijać – stworzą interesujące portfolio, czy opanują języki obce, by wyjść z ofertą również dla klientów zagranicznych.

Droga do sukcesu na pewno nie jest łatwa, ale jeśli projektowanie ubrań, krawiectwo jest naszą pasją, warto przekształcić ją w zawód i sposób na życie. Rozwijanie własnego talentu na pewno nam się opłaci!

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_96031216_widok-z-g%C3%B3ry-na-projektanta-mody-w-pracy-kobiece-r%C4%99ce-rysunek-szkic-ubrania-w-jej-kreatywnym.html?vti=o2auocxu2upyjajhy4-1-86

Oceń artykuł
4.4/5 (7)