Takie pytanie zadają sobie młodzi ludzie, którzy planują związać swoją przyszłość z zawodem krawca lub projektanta odzieży. Marzenia o tym, by nasze kolekcje zagościły na łamach „Vogue” z pewnością nie są łatwe do realizacji, ale nie jest to też niemożliwe!

Marzenia o sławie

Jeśli chcemy, by nasze nazwisko było znane na całym świecie, a nasze kolekcje nosiły największe gwiazdy, naszą karierę musimy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania. Pierwsze kroki zawsze są trudne, ale w końcu do odważnych świat należy. Od czego powinniśmy zacząć? Dobrym pomysłem jest zapisanie się na kurs krawiecki z projektowaniem odzieży. Możemy również podjąć naukę na uczelniach wyższych, jednak tutaj kształcenie trwa zdecydowanie dłużej. Uniwersytet Warszawski posiada również własne koło związane z modą , gdzie możemy podzielić się własnymi doświadczeniami oraz śledzić najnowsze trendy. „Koło Naukowe Dziennikarstwa i PR Mody” organizuje również konferencje, warsztaty i spotkania ze znanymi ludźmi świata mody.

Co jest najważniejsze w zawodzie projektanta mody? Bez wątpienia jest to talent.Wrodzone poczucie i wyczucie stylu, kolorów i formy. Projektant musi potrafić wykorzystać inspirację i przelać ją na projekt. Tylko tyle i aż tyle. Musi mieć zdolność przewidywania trendów i być o krok przed modą. tak uważają znani już projektanci. Oprócz tego dobry projektant powinien być też po części psychologiem – czyli musi umieć słuchać potrzeb klienta. Jak tworzyć dobre projekty i czym się inspirować? 

Tylko osoby mające dużą determinację do realizacji celów odnajdą się w zawodzie projektanta. Jeśli chcemy pracować dla znanych salonów mody, butików czy rozpocząć pracę na własny rachunek potrzebna jest duża znajomość rynku mody oraz ciągłe rozwijanie się. Zdolności marketingowe oraz cechy przedsiębiorcy są również ważne w przypadku promocji własnej marki. Droga do sukcesu na pewno nie jest łatwa, ale jeśli projektowanie ubrań, krawiectwo jest naszą pasją, warto przekształcić ją w zawód i sposób na życie. Rozwijanie własnego talentu na pewno nam się opłaci!