Projektant mody to zawód dla osób kreatywnych i uzdolnionych artystycznie. Wyczucia stylu trudno się nauczyć, a do kreacji innowacyjnych projektów potrzebna jest wyobraźnia. Jak zostać projektantem mody? Zobacz, którędy wiedzie droga do sławy i jakie umiejętności należy posiadać, by podbić światowe wybiegi!

Projektant mody – marzenie warte spełnienia?

Jak zostać projektantem mody? To pytanie zadają sobie młodzi ludzie, którzy planują związać swoją przyszłość z zawodem krawca lub projektanta odzieży. Chcesz, aby to właśnie twoje kolekcje zagościły na łamach „Vogue”? Zobacz, na czym polega praca w branży modowej i spełnij swoje marzenia!

Projektant mody: definicja

Projektant mody to zawód artystyczny, polegający na tworzeniu kolekcji oraz projektowaniu ubrań i dodatków odzieżowych. Wymyślanie kreacji wymaga od wizjonera umiejętności plastycznych, bogatej wyobraźni i kreatywności. Istotny w tym zawodzie jest również rozwinięty zmysł artystyczny i umiejętności krawieckie. 

Jak zostać sławnym projektantem mody?

Jeśli chcemy, by nasze nazwisko było znane na całym świecie, a nasze kolekcje nosiły największe gwiazdy, naszą karierę musimy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania. Najsławniejsza projektantka mody Coco Chanel swoim nietuzinkowym podejściem i innowacyjnymi pomysłami sprawiła, że jej marka do dziś bije rekordy sprzedaży. Pierwsze kroki zawsze są trudne, ale w końcu do odważnych świat należy. Od czego powinniśmy zacząć? Dobrym pomysłem jest zapisanie się na kurs krawiecki z projektowania odzieży. Możemy również podjąć naukę na uczelniach wyższych, jednak tutaj kształcenie trwa zdecydowanie dłużej.

Studia: projektowanie mody

Wiele prywatnych uczelni oferuje studia projektowania mody. Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi proponuje specjalizację w tym zakresie i studia I i II stopnia na kierunku: projektowania ubioru. Uniwersytet Warszawski posiada również własne koło związane z modą , gdzie możemy podzielić się własnymi doświadczeniami oraz śledzić najnowsze trendy. „Koło Naukowe Dziennikarstwa i PR Mody” organizuje również konferencje, warsztaty i spotkania ze znanymi ludźmi świata mody. Kierunkowe wykształcenie wpływa na zarobki projektanta mody. Forum o pracy zawiera wiele cennych informacji dotyczących pracy w branży fashion: zapraszamy do odwiedzenia tego wątku i wzięcia udziału w dyskusji.

Ile zarabia projektant mody?

Zastanawiasz się, ile zarabia projektant mody? Na wynagrodzenie największy wpływ ma rozpoznawalność marki, którą stworzył. Znane nazwisko i powszechność projektów mogą zapewnić wysokie zarobki, ponad 25% designerów zarabia średnio 7500 zł brutto miesięcznie. Jak założyć firmę odzieżową i sprzedawać swoje kolekcje? Na początku kariery należy uzbroić się w cierpliwość i wykazać determinacją, aby małymi kroczkami zbliżyć się do czołówki najlepszych polskich projektantów. Nietuzinkowe kreacje i świeże spojrzenie na branżę modową mogą przynieść satysfakcjonującą pensję i rozpoznawalność w świecie fashion.

Projektant mody: umiejętności

Co jest najważniejsze w tym zawodzie i jak zostać sławnym projektantem mody? Liczy się talent oraz wrodzone wyczucie stylu, kolorów i formy. Miłośnik kreowania ubioru musi potrafić wykorzystać swoją inspirację i przelać ją na projekt. Tylko tyle i aż tyle. Musi mieć zdolność przewidywania trendów i być o krok przed konkurencją- tak uważają znani projektanci mody. Oprócz tego dobry wizjoner powinien być też po części psychologiem i umieć słuchać potrzeb klienta.

Jak projektować ubrania?

Jak tworzyć dobre projekty i czym się inspirować? Rozejrzyj się i doceń otaczający cię świat. Sławni projektanci mody od lat czerpią inspirację z natury. Coraz więcej wizjonerów sięga do sztuki ludowej i przemyca charakterystyczne dla danej kultury elementy ubioru do swoich kreacji. Powrót do korzeni i wykorzystanie klasycznych wzorów i krojów również może zapewnić sukces danej kolekcji.

Projektant mody – praca 

Tylko osoby mające dużą determinację do realizacji celów odnajdą się w zawodzie projektanta mody. Praca dla znanych salonów mody oraz butików wymaga odpowiedniego przygotowania, aby rozpocząć pracę na własny rachunek, potrzebna jest duża znajomość rynku mody oraz ciągłe rozwijanie się. Zdolności marketingowe oraz cechy przedsiębiorcy są bardzo ważne w przypadku promocji własnej marki.

Droga do sukcesu na pewno nie jest łatwa, ale jeśli projektowanie ubrań, krawiectwo jest naszą pasją, warto przekształcić ją w zawód i sposób na życie. Rozwijanie własnego talentu na pewno nam się opłaci!