Przekwalifikowanie to zdolność reagowania na potrzeby prywatne i rynkowe. Czasy, kiedy pracownik tkwił w jednej firmie przez całą karierę zawodową, minęły. Duże znaczenie na rynku pracy  ma elastyczność, ale przede wszystkim otwartość na zdobywanie nowych umiejętności. Sprawdź, jak się przekwalifikować.

Dlaczego pracownicy decydują się na przekwalifikowanie zawodowe?

 Jeśli jesteś osobą, która potrzebuje nieustannie się rozwijać i nie potrafisz stać w miejscu to przekwalifikowanie, modyfikacja stanowiska lub obowiązków, okazuje się koniecznym krokiem. Może kiedyś wydawało Ci się, że praca w wymarzonej dziedzinie nigdy Ci się nie znudzi, ale rzeczywistość zweryfikowała twoje oczekiwania i wyobrażenia.  Niezależnie od tego, jak długo pracujesz w danym zawodzie, jeśli Twoja praca jest niezwykle stresująca, obciąża Cię psychicznie lub żyjesz w nieustannym wyścigu szczurów, jesteś narażony na wypalenie zawodowe. Jeżeli nie czujesz się spełniony w swojej pracy, to warto wyciągnąć wnioski i ruszyć dalej. Zmiany są potrzebne w życiu. 

Kiedy najlepiej zmienić kwalifikacje zawodowe?

Nigdy nie jest za późno na podjęcie nowych wyzwań zawodowych i przekwalifikowanie zawodowe. W dzisiejszych czasach rzucenie etatu w korporacji i wyjazd w Bieszczady czy założenie własnej działalności np. kulinarnej już nikogo nie dziwi. Zdobywanie nowych kwalifikacji poprzez kursy zawodowe i nieustanny rozwój są cenione u każdego pracownika. Dofinansowanie na przekwalifikowanie zawodowe można uzyskać np. z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Jak się przekwalifikować?

Zastanawiasz się jak się przekwalifikować? Na początku zastanów się, co chciałbyś robić i przemyśl, jakie są twoje potrzeby i oczekiwania względem zatrudnienia. Wskazane jest, aby wybrać kilka ścieżek kariery i nie skupiać się tylko na jednym stanowisku. Jeżeli znasz osobę, która ma ciekawą posadę, to porozmawiaj z nią i poproś o pomoc. Doświadczony specjalista na pewno doradzi ci, od czego warto zacząć taką zmianę i wskażę ci drogę, którą warto podążać, by zyskać niezbędne umiejętności. Jeżeli zdobycie nowych kwalifikacji to dla ciebie za mało i chcesz całkowicie zmienić branże, to warto zastanowić się, jak się przebranżowić.

Przekwalifikowanie zawodowe – kursy

Na szybkie przekwalifikowanie się pozwolą Ci studia podyplomowe lub szkoła policealna, jeśli masz wykształcenie średnie. To, w czym się wyspecjalizowałeś jeszcze kilka lat temu, może przestać odpowiadać aktualnym zapotrzebowaniom na rynku. Warto mieć otwarty umysł i być gotowym na ewentualne zmiany. 

Czas na przekwalifikowanie? 6 oznak, że pora na zmianę kwalifikacji

Masz dosyć pytań o to, czy znalazłeś już zatrudnienie? Od wielu miesięcy, a może to już rok czy półtora, jesteś osobą bezrobotną, jednak przeglądając oferty pracy, ciągle uparcie szukasz zatrudnienia zgodnego z Twoim kierunkiem studiów? Zareaguj na czerwone światło na drodze. Może Twoje wykształcenie nie odpowiada aktualnym ofertom? Albo brak ci zapału do pracy na obecnym stanowisku? Powodów do zmiany kwalifikacji zawodowych może być wiele. Przygotowaliśmy 6 najczęstszych oznak, które wskazują, że pora się przekwalifikować.

  • Brak ofert – Jeżeli nie możesz znaleźć interesującej posady, to rozważ przeprowadzkę do większego miasta i tam poszukaj pracy, a jeżeli nie możesz sobie pozwolić na wyjazd, pomyśl, co pomoże Ci zdobyć pożądany zawód.
  • Nuda – Czujesz, że branża, w której pracowałeś przez lata, zaczęła Cię nudzić, a może nawet irytować? Osiągnąłeś w niej już wszystko, co zaplanowałeś? Nuda jest męcząca dlatego pora na zmiany!
  • Odkrycie swojej pasji – Po kilku a może nawet kilkunastu latach pracy odkryłeś swoją pasję? Poświęcasz jej coraz więcej czasu i coraz bardziej odczuwasz potrzebę zmiany zawodu? Dotychczasowa praca zaczęła Ci przeszkadzać? Nie czekaj! Wiele osób decyduje się na przekwalifikowanie zawodowe po 40-tce i spełnia swoje marzenia! Nie wyrzucaj sobie, że zmarnowałeś lata na poświęcenie się danej branży. 
  • Wypalenie zawodowe – Nie lekceważ złego samopoczucia, jeśli przyczyną jest Twoja praca. Wiesz, że zmiana firmy niczego nie polepszy? Koniecznie rozważ wizytę u psychologa i zastanów się nad modyfikacją planów zawodowych.
  • Problemy ze zdrowiem – Czujesz, że praca fizyczna wykańcza Twój kręgosłup? Nie możesz cały dzień tkwić w pozycji siedzącej lub stojącej? Nie czekaj, aż będzie gorzej. Twoje zdrowie jest najważniejsze, żadne pieniądze nie są warte jego utraty, dlatego konieczne jest przekwalifikowanie zawodowe. ZUS może przyznać ci rentę szkoleniową, abyś jak najszybciej zaczął zdobywać nowe umiejętności. Pomyśl o zawodzie, który będzie mniej obciążający dla organizmu. Wiedząc, co jest Twoją słabością, szukaj pracy, która będzie dla Ciebie bezpieczna.
  • Zmiany w firmie – firma, w której jesteś zatrudniony, szuka pracowników na nowe, interesujące Cię stanowisko? Chętnie skorzystałbyś z rekrutacji wewnętrznej, ale brakuje Ci odpowiednich kompetencji? Zdecyduj się na przekwalifikowanie zawodowe. Dofinansowanie na potrzebne kursy możesz zdobyć w swoim zakładzie pracy.

Odważ się na przekwalifikowanie zawodowe

 Nie bój się zmiany, jeśli uważasz, że dzięki temu staniesz się szczęśliwym człowiekiem, lepszym pracownikiem lub zaczniesz więcej zarabiać. Dotychczasowych umiejętności nikt Ci nie odbierze, a przekwalifikowanie  i nowe kompetencje na pewno się przydadzą i mogą zaowocować sukcesem zawodowym.

Znasz to z własnego doświadczenia? Wesprzyj niezdecydowanych i daj znać w komentarzu!

Oceń artykuł
0/5 (0)