Fotoreporter — zakres obowiązków. Na czym polega praca fotoreportera?

Fotoreporter to zawód dynamiczny, niecodzienny i bardzo ciekawy. Jego praca polega przede wszystkim na przygotowaniu materiału fotograficznego. Jak dokładnie wygląda praca fotoreportera? Jaki jest zakres obowiązków na tym stanowisku?

Fotoreporter - mężczyzna z aparatem

Dziennikarze opisują zdarzenia słowem, natomiast fotoreporterzy mają do dyspozycji fotografię. Fotoreporter zdjęciem opisuje aktualne wydarzenia, a jego zadaniem jest przekazanie jak największej skali emocji i uchwycenie ich na cyfrowym obrazie. Zawód fotoreportera to z pewnością nie jest praca systemie 8:00-16:00. To niezwykle dynamiczne i płynne stanowisko skupia wokół siebie prawdziwych pasjonatów fotograficznych, którzy przejawiają dziennikarskie zacięcie. Przekaz poprzez fotografię to uzupełnienie tekstu, który bez tego dodatku okazałby się tylko jałowymi słowami bez pokrycia. Często fotoreporter tworzy dowody i uwiecznia sytuacje, które mogą działać zarówno na niekorzyść, jak i na korzyść firm, polityków, czy nawet małomiasteczkowych biznesmenów. Jak dokładnie wygląda praca fotoreportera? Czy da się jednoznacznie określić obowiązki wykonywane przez fotoreporterów?

Fotoreporter — czym się zajmuje?

Fotoreporter to pewnego rodzaju dziennikarz, który opisuje bieżące wydarzenia za pomocą fotografii. Jego praca polega przede wszystkim na realizowaniu określonych tematów fotograficznych, czyli wykonywanie zdjęć na określony temat interesujący zleceniodawcę. Dodatkowo fotoreporter często sam wyszukuje tematy, na które zamówienie może pojawić się dopiero po zrobieniu zdjęć.

Osoba na tym stanowisku zazwyczaj zajmuje się również edycją i obróbką gotowych fotografii, a jeśli istnieje taka potrzeba, również ich wywołaniem. Dlatego tak istotne jest, aby fotoreporter poszerzał swoje umiejętności z dziedziny fotoedycji, ponieważ tylko samodzielnie sprawując pieczę na całym procesem, może zadbać o to, aby finalnie fotografia wyglądała tak, jak to zaplanował.

Fotoreporter zakres obowiązków

Zakres obowiązków fotoreporterów zdjęć dziennikowych i informacyjnych jest dość zbliżony. Wiele zależy jednak od agencji, która zatrudnia fotoreportera oraz zajmowanego stanowiska. Możemy jednak wyodrębnić kilka podstawowych obowiązków, takich jak:

  • samodzielne wyszukiwanie tematów fotograficznych, które możemy określić mianem „potencjalnie interesujących” agencje prasowe lub gazety
  • wykonanie dobrej jakości zdjęć podczas zleconego zadania dotyczącego zazwyczaj aktualnych wydarzeń
  • opisywanie na bieżąco wykonywanych zdjęć
  • przesyłanie zdjęć do agencji prasowej lub innego zleceniodawcy
  • konserwacja i dbałość o stan techniczny powierzonego lub własnego sprzętu fotograficznego
  • dokonywanie oceny wykonanych zdjęć
  • odbywanie podróży krajowych i zagranicznych w celu zrealizowania określonych tematów
  • edycja i obróbka zdjęć

Fotoreporter — warunki pracy

Warto zaznaczyć, że fotoreporterzy pracują w dość niecodziennych warunkach. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj czas ich pracy jest nienormowany, a zrobienie dobrego zdjęcia wymaga nie tylko umiejętności i wiedzy, ale także gotowości do pracy o każdej porze i w każdych warunkach. Podejmując pracę w redakcji dziennika, fotoreporter zazwyczaj pełni dyżury redakcyjne, które w skrócie polegają na tym, że fotoreporter czeka na sygnał o ważnym wydarzeniu i jak najszybciej udaje się we wskazane miejsce. Nieważne czy jest to niedzielny poranek, czy może środek wtorkowej nocy.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że fotoreporter pracuje z ludźmi. W swej pracy fotoreporter poznaje wiele osób, które niejednokrotnie mogą być nastawione negatywnie do jego zawodu. Wynika to z faktu, że wielu fotoreporterów, szczególnie tych udających się na miejsca wypadków i tragedii nie zawsze szanuje granice obecnych tam osób, w tym np. rodzin ofiar lub poszkodowanych. Jest to bardzo mały odsetek, jednak właśnie z tego powodu robienie zdjęć wiąże się czasem z nieprzychylnymi komentarzami, agresją słowną, a nawet rękoczynami.

Często nieprzyjemne sytuacje zdarzają się fotoreporterom, zajmującym się dokumentowaniem wydarzeń z życia osób popularnych. Głośne są sytuacje pobić lub szarpanin, w których zazwyczaj cierpi drogi, profesjonalny sprzęt fotograficzny. Istotne jest znalezienie złotego środka i wykonywanie swojej pracy w poszanowaniu innych — co dotyczy zazwyczaj dwóch stron tego rodzaju konfliktów.

Jak zostać fotoreporterem?

Jeśli chcesz się podjąć pracy reportera, musisz wiedzieć, że posiadanie wykształcenia wyższego nie jest wymagane, choć zdarza się, że kilka dużych redakcji wydawnictw periodycznych wymaga od swoich fotoreporterów wykształcenia kierunkowego na wydziale fotografii, dziennikarstwa lub fototechniki. Oficjalnie nie ma jednak wymagań dotyczących wykształcenia fotoreportera etatowego.

Możesz być samoukiem, jednak w tym zawodzie bardzo ważne jest stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Wykonywanie zdjęć w oparciu o jedną wyuczoną technikę, przestarzałym sprzętem może okazać się niewystarczające, aby utrzymać się z pracy fotoreportera. Zarówno kandydaci na początku swojej zawodowej drogi, jak i doświadczenie fotoreporterzy muszą żyć swoją pracą nawet w czasie wolnym. Fotografia jest po prostu pasją, którą przekłuło się w pracę zarobkową. Inwestuj więc swój czas w kursy oraz szkolenia, które bez problemu znajdziesz w Internecie. Niektóre z nich są dostępne za darmo, za inne należy zapłacić.

Istotnym elementem jest również sprawność fizyczna i kompetencje miękkie. Praca fotoreportera wiąże się często z udziałem w sytuacjach wymagających szybkości i precyzji ruchu przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości świadczonych usług. Z tego powodu nie wszyscy mogą się podjąć pracy fotoreportera.

Warto też popracować nad swoim portfolio, czyli doświadczeniem. Warto udać się do lokalnych redakcji osobiście i popytać o zlecenia. Fotoreporterów poszukują również agencje zlecające tematy fotograficzne dla swoich klientów. Możesz również działać jako freelancer, jednak nie posiadając portfolio i „wyrobionego” nazwiska, może być ciężko zdobyć klientów.

Zarobki fotoreportera

Niestety w tym miejscu pojawia się problem. Zarobki fotoreporterów cechują się tak dużą rozbieżnością, że ciężko jednoznacznie powiedzieć jak wygląda średnia wypłata w tym zawodzie. Wszystko zależy od sposobu rozliczenia, rodzaju umowy, prestiżu agencji bądź wydawcy oraz o ilości zleceń. Często fotoreporterzy działają w oparciu o umowę zlecenie bądź umowę o dzieło i dostają wynagrodzenie za opublikowane zdjęcia w serwisach fotograficznych, gazetach bądź dziennikach. Często redakcje zatrudniają etatowych fotoreporterów, którzy otrzymują stałe wynagrodzenie i są zatrudnieni na umowę o pracę. W takim przypadku zarobki zaczynają się od najniższej krajowej, a mogą sięgać do nawet 5 tys. zł brutto plus dodatki za zaakceptowane fotografie.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)