Reklama

Praca pokojówki – jakie obowiązki i ile można zarobić?

Pokojówka. Zawód przez wielu niedoceniany, a przecież to często właśnie od pokojówki zależy czy goście hotelowi będą miło wspominać pobyt. Czysty i schludny pokój oraz miła obsługa, to jeden z najczęściej wymienianych elementów, którym kierują się turyści przy wyborze hotelu.

pokojówka-ile-zarabia
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Pokojówka wykonuje ciężką pracę fizyczną, pilnuje porządku i jest odpowiedzialna na utrzymanie czystości w pokojach pod nieobecność gości. Często od niej zależy, czy goście będą zadowoleni z pobytu w hotelu. Szczególnie w czasach pandemii, rola, jaką odgrywają pokojówki, znacznie zyskała na znaczeniu. W tych czasach, dokładne sprzątanie oraz dezynfekcja to podstawa prowadzenia biznesu hotelarskiego. Czym dokładnie zajmują się pokojówki? Jakie trzeba spełnić wymagania i ile można zarobić na tym stanowisku?

Pokojówka – kto to jest?

Pokojówka to osoba odpowiedzialna za utrzymanie porządku w pokojach hotelowych. Do jej obowiązków zalicza się odkurzanie oraz mycie podłogi, mycie łazienki, wymiana pościeli oraz ręczników, a także ich pranie i składanie pod nieobecność gości. Sprzątanie pokoi w hotelach musi być wykonane z najwyższą starannością. Nie można sobie pozwolić na zacieki, brudne lustra lub kurz. Dodatkowo pokojówka przygotowuje pokój dla nowych gości. Musi wymienić pościel i profesjonalnie zaścielić łóżko. Przygotowuje ręczniki oraz drobny poczęstunek i prezenty dla gości – oczywiście jeśli hotel przewiduje tego rodzaju pakiet powitalny.

Obowiązki pokojówki obejmują także dbanie o uzupełnianie artykułów potrzebnych do sprzątania, prowadzenie ich ewidencji, zgłaszanie technicznych mankamentów w pokojach, a także, w miarę możliwości, wykonywanie próśb gości hotelowych dotyczących wymiany pościeli, ręczników lub dodatkowego sprzątania.

Jak wygląda praca pokojówki?

Pokojówki zazwyczaj zatrudnione są w systemie zmianowym. W dużych hotelach nawet w nocy musi być obecna pokojówka. Niekoniecznie chodzi o sprzątanie pokoju o 3 nad ranem, jednak mogą zdarzyć się sytuacje, w których sprzątania wymaga hol hotelowy, recepcja bądź korytarz.

Pokojówka, rozpoczynając pracę, dostaje uniform służbowy, który w większości hoteli jest obowiązkowy. Musi dbać, aby zawsze prezentował się schludnie, ponieważ jako pracownica obsługi, pokojówka pełni także rolę reprezentacyjną.

Dzień w pracy pokojówki, zazwyczaj zaczyna się sprawdzeniem harmonogramu, w którym zawarte są informacje o pokojach, których goście wyjeżdżają oraz o dodatkowych sprzątaniach. Często, w szczycie sezonu, między wyjazdem starych gości a przyjazdem nowych, pokojówki mają tylko kilka godzin, aby perfekcyjnie sprzątać kilka pokoi. Muszą utrzymać w czystości pokoje, łazienki a czasami także korytarze oraz hol hotelowy. W małych hotelach, gdzie pokoje również są małe i słabiej wyposażone, łatwiej jest zadbać o odpowiedni poziom czystości. Sprawa wygląda gorzej, jeśli weźmiemy pod uwagę ekskluzywne hotele, które w swojej ofercie mają także duże apartamenty. Posprzątanie takiego apartamentu wymaga dużo czasu oraz dokładności.

Do codziennych obowiązków pokojówki zalicza się także dbanie o czystość tekstyliów, czyli pranie pościeli, ręczników, firan, obrusów oraz koców. Także dostarczanie dodatkowych artykułów na prośbę gości, jest w gestii pokojówek.

Jakie wymagania na stanowisku pokojówki?

Aby dostać pracę pokojówki, niepotrzebne jest wykształcenie ani żadna szkoła kierunkowa. Jest to zazwyczaj praca dedykowana dla kobiet, ponieważ uznaje się, że mają one lepszy zmysł estetyczny i potrafią lepiej zadbać o atrakcyjny efekt końcowy – chodzi o ułożenie pościeli, ręczników, drobnych upominków dla gości. Dodatkowo kobiety z reguły, dokładniej sprzątają, ponieważ są wrażliwsze na porządek. Oczywiście w zawodzie można spotkać także panów, jednak jest to dość rzadkie.

Dobra pokojówka cechuje się dokładnością oraz starannością, która jest konieczna w tym zawodzie. Niestarannie posprzątany pokój może rzutować na opinię hotelu, a co za tym idzie, na zmniejszenie obrotów. Szczególnie w obecnych czasach, naznaczonych doświadczeniem pandemii, czystość w miejscach takich jak hotele, pensjonaty i hostele jest czymś obowiązkowym. Dlatego od kandydatów na pokojówki wymaga się skrupulatności w wypełnianiu obowiązków.

Ponadto powinna być dyskretna, sprawna fizycznie i niebojąca się ciężkiej pracy. W dużych hotelach i resortach, od osób na tym stanowisku, wymaga się także znajomości języków obcych. Goście często są obcokrajowcami, dlatego znajomość języków obcych może okazać się bardzo przydatna.

W utrzymaniu czystości na wysokim poziomie pomaga także obowiązkowość, zadaniowość, a także odrobina zmysłu estetycznego.

Ile zarabia pokojówka?

Zarobki pokojówki w naszym kraju, nie są powalające. Oczywiście wszystko zależy od miasta, wielkości oraz poziomu hotelu, w którym pracujemy. Dodatkowo, pokojówki z większym doświadczeniem mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie, niż ich koleżanki, które dopiero niedawno rozpoczęły prace. Większość pracodawców zdaje sobie sprawę, że dobra, profesjonalna obsługa pokojów ma duży wpływ na funkcjonowanie hotelu, dlatego stara się wynagradzać najlepszych pracowników dodatkowymi benefitami w postaci premii, dodatków lub nawet darmowych posiłków. W Polsce średnie zarobki pokojówki ukazane na podstawie mediany na największym w Polsce portalu o tej tematyce Wynagrodzenia.pl to 3270 złotych brutto. Jak informuje ten portal 25% pokojówek, może liczyć na zarobki powyżej 3800 złotych brutto.

Znacznie atrakcyjniejsze wynagrodzenie dla pokojówek oferują nasi zachodni sąsiedzi. Podejmując pracę za granicą, pokojówki, mogą liczyć na pensję nawet 2 -3 razy większą niż w Polsce. Jednak w tym wypadku wymagana jest przynajmniej komunikatywna znajomość języka obcego. W Niemczech pokojówka może zarobić od 9 do nawet 15 euro na godzinę. Także w tym przypadku doświadczenie zawodowe działa na korzyść pokojówki i umożliwia uzyskanie większej stawki.

Praca pokojówki: ciemne strony zawodu

Wiele pań chwali sobie to zajęcie jako mało stresujące i pozwalające zachować „wolną głowę”. Niestety, praca pokojówki wiąże się także z kilkoma nieprzyjemnościami związanymi z gośćmi hotelowymi. Często pokoje, nawet w ekskluzywnych hotelach, są zostawiane w tragicznym stanie. Nieczystości pozostawione na podłodze w łazience, śmieci oraz uszkodzenia mienia hotelu zdarzają się bardzo często. Dlatego pokojówka musi odznaczać się twardym charakterem, który pomoże jej przejść przez nieprzyjemne etapy sprzątania.

Dodatkowo częstym zjawiskiem, szczególnie w odniesieniu do młodych dziewczyn zaczynających pracę, jest molestowanie ze strony gości. Ten element związany z tym zawodem od lat spędza sen z powiek pokojówek. Mimo że mamy XXI wiek, to nadal zdarzają się niedopuszczalne sytuacje, w których pokojówki są nagabywane lub stają się obiektem rubasznych żartów.

Ważne, aby w takich sytuacjach umieć zachować zimną krew i stanowczo wyznaczyć granice. Dodatkowo należy takie sytuacje zgłaszać do kierownika zmiany, bezpośrednio do pracodawcy lub do odpowiednich fundacji i organów.

Praca pokojówek to także bardzo ciężka praca fizyczna. Osoby na tym stanowisko zazwyczaj są bardzo długo na nogach, przenoszą ciężkie worki z pościelami i ręcznikami, a także szorują i odkurzają duże powierzchnie. Należy także wspomnieć o długiej ekspozycji na chemiczne detergenty, które używane są do sprzątania oraz prania. Utrzymanie porządku w kilku pokojach w ciągu paru godzin nie jest łatwą sprawą. Pokojówka, która posiada doświadczenie, ma już usystematyzowany tryb pracy, jednak dla nowej osoby może okazać się szokiem nakład pracy jako musi wykonać pokojówka.

Rozwój zawodowy w pracy pokojówki

Utarło się, że pokojówka nie może liczyć na rozwój zawodowy na swoim stanowisku. Nie jest to prawdą, ponieważ pokojówki również mogą starać się o awans. Często osoby, które podchodzą skrupulatnie do swoich obowiązków oraz posiadają doświadczenie zawodowe, mogą ubiegać się o podwyżkę lub o awans na przełożonego, lub kierownika całego zespołu, lub jednego piętra.

To samo tyczy się pokojówki, która podjęła pracę za granicą. Od kandydatów na wyższe stanowiska wymaga się znajomości języka obcego, ogłady i sumienności. Dodatkowym atutem jest posiadanie charyzmy oraz doskonała organizacja czasu pracy – swojego oraz współpracowników. Zawód ten z pewnością jest bardzo wymagający i odpowiedzialny, w szczególności, że na ramionach pokojówki często spoczywa reputacja hotelu.

Jak wygląda typowy dzień pracy pokojówki?

Praca pokojówki to nie tylko sprzątanie pokoi – zakres obowiązków obejmuje również wymianę pościeli, uzupełnianie kosmetyków i minibarów oraz zgłaszanie usterek technicznych. W hotelach o wyższym standardzie pracownicy muszą przestrzegać ścisłych procedur i standardów jakości.

Każdego dnia pokojówki sprzątają kilkanaście pokoi, co wymaga dobrej organizacji pracy i sprawności fizycznej. W sezonie turystycznym tempo pracy jest szczególnie intensywne, a grafik bywa nieregularny.

Czy praca pokojówki jest opłacalna?

Zarobki pokojówek różnią się w zależności od lokalizacji i standardu hotelu. W dużych miastach i popularnych kurortach wynagrodzenia mogą być wyższe, a dodatkowym źródłem dochodu są napiwki od gości.

Dla wielu osób atutem tej pracy jest możliwość zdobycia doświadczenia w branży hotelarskiej, co może otworzyć drogę do awansu na wyższe stanowiska, np. housekeepinga czy kierownika zmiany.

Oceń artykuł
3/5 (4)