Fototechnik — zakres obowiązków. Praca i wymagania

Fototechnik to zawód dość tajemniczy, który dla osób spoza branży fotograficznej nie kojarzy się jednoznacznie. Technik fotografii to osoba zajmująca między innymi cyfryzacją materiałów analogowych. Co to oznacza? Jakie zakres obowiązków ma fototechnik?

Fototechnik - analogowy aparat na białym tle

Kiedyś fototechnik kojarzył się przede wszystkim z wywoływaniem zdjęć wykonanych przez aparaty analogowe. Obecnie to zajęcie odeszło w niepamięć, ponieważ wszyscy używamy telefonów lub aparatów cyfrowych. Jeśli ktoś chce wywołać zdjęcia, prędzej uda się do drogerii, gdzie od jakiegoś czasu możemy spotkać stanowiska umożliwiające wywołanie zdjęć bezpośrednio z telefonu, niż to fototechnika. Rozwój technologii sprawił, że fototechnicy musieli zmienić kierunek swojego rozwoju i dostosować się do tych dynamicznych zmian. Tak też zrobili. I mimo że nie jest to popularny zawód, to jednak wiele młodych osób interesuje się tą profesją i planuje rozwijać swoją karierę właśnie jako technik fotografii.

Fototechnik: czym zajmuje się fototechnik?

Zacznijmy od tego, czym właściwie zajmuje się fototechnik. Współcześnie fototechnicy rozszerzyli swoją działalność na nośniki cyfrowe. Co to oznacza? Technik fotografii odpowiedzialny jest często za obróbkę graficzną dostarczonych mu zdjęć, realizację projektów graficznych i multimedialnych, drukowanie cyfrowe i analogowe, oraz wszystkie prace zlecone mu przez klienta.

Często fototechnicy, którzy prowadzą własne laboratoria fotograficzne, robią także zdjęcia do dowodów osobistych, paszportów, czy legitymacji szkolnych. Co więcej, zajmują się także zdjęciami dokumentów i materiałów graficznych. W skrócie — technik fotografii zajmuje się fotografią, jednak bardziej z technicznego punktu widzenia. W tej pracy nie ma raczej miejsca na artystyczne uzewnętrznienia, choć zmysł estetyczny oczywiście się przyda. Chodzi przede wszystkim o wykonanie technicznej pracy nad zdjęciem, tak aby spełniało ono określone wymogi.

Zakres obowiązków fototechnika

Zakres obowiązków fototechnika zależy przede wszystkim od miejsca jego zatrudnienia oraz od zajmowanego stanowiska. Jednak możemy wyszczególnić kilka podstawowych obowiązków, które świetnie zarysują nam specyfikę tej pracy. Do takich zadań zaliczamy między innymi:

 • przygotowywanie materiałów graficznych i multimedialnych
 • realizacja projektów multimedialnych
 • realizacja projektów graficznych
 • przygotowywanie materiałów graficznych do procesu drukowania
 • obróbka obrazu
 • obsługa programów do obróbki fotografii analogowej, cyfrowej i grafiki komputerowej
 • publikacja obrazu według zaleceń zleceniodawcy
 • wykorzystanie nośników cyfrowych do zrobienia odbitek
 • dbanie o zasady estetyki obrazu
 • przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Oprócz pracy z zakresu fotografii cyfrowych i multimediów, technik fotografii zajmuje się także swoimi pierwotnymi obowiązkami. Jeśli więc chcesz wywołać tradycyjne zdjęci, to z pewnością śmiało możesz udać się do osoby specjalizującej się w zawodzie fototechnik.

Wymagania w zawodzie fototechnik

Realizacja projektów multimedialnych i graficznych oraz inne obowiązki spoczywające na technikach fotografii wymagają szeregu kompetencji, w tym kompetencji miękkich, dzięki którym fototechnik z amatora staje się profesjonalistą. Jakie to cechy?

Otóż każdy technik fotografii powinien odznaczać się zmysłem estetycznym. Jest to praktycznie tak samo ważne jak umiejętności techniczne. Dopiero połączenie tych dwóch cech może sprawić, że fototechnicy są w stanie dobrze wykonywać swoją pracę. Obróbka obrazu to zadanie, które wymaga jednocześnie artystycznego spojrzenia na fotografię, a także technicznej wiedzy, dzięki której możliwe jest naniesienie koniecznych poprawek.

Ponadto zajmujący się zdjęciami i zagadnieniami z zakresu multimediów, technik fotografii powinien umieć długo utrzymać skupienie oraz umieć odizolować się na czas pracy od „świata”. Przyda się także cierpliwość, ponieważ często realizacja projektów multimedialnych wymaga dużo czasu poświęconego na dopracowanie szczegółów.

W pewnym sensie osoba na tym stanowisku to trochę taki grafik komputerowy, który dodatkowo musi umieć robić zdjęcia i dbać o przyjazne relacje z klientami. Warto zaznaczyć, że technik fotografii musi być także delikatny, szczególnie jeśli mówimy o wykonywanie odbitek na papierze fotograficznym i negatywów tradycyjnych, czyli zarejestrowanych na kliszach światłoczułych w różnych formatach.

Jak zostać fototechnikiem?

Jeśli interesuje Cię praca fototechnika, warto zainteresować się przygotowaniem do zawodu już w młodości. W tym przypadku mamy na myśli szkoły zawodowe, technika fotograficzne oraz szkoły policealne. Absolwent szkoły kształcącej w tym kierunku ma znacznie większe szanse na zdobycie zatrudnienia w zawodzie, niż osoba, zajmująca się fototechniką na poziomie samouczka.

Wiele szkół przygotowujących do zawodu pozwoli Ci uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe z zakresu technik cyfrowych oraz procesów graficznych i multimedialnych. Ponadto możesz uzyskać także szereg, jednak dopiero po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji podstawowych między innymi takich jak publikacja obrazu AUD.

W ciągu zazwyczaj czteroletniej nauki zdajesz egzaminy potwierdzające przynajmniej dwie kwalifikacje zawodowe:

 • rejestracja i obróbka obrazu
 • wykonywanie i realizacja projektów multimedialnych

Fototechnik: praca

Po ukończeniu szkoły i potwierdzeniu kwalifikacji masz możliwości zatrudnienia między innymi w laboratoriach fotograficznych, bądź pracowniach szkolnych. Ponadto możesz pracować także w miejscach takich jak studio fotograficzne lub studio multimedialne.

Obecnie szybko rozwija się właśnie branża multimedialna, dlatego warto podjąć się dodatkowych kursów i szkoleń, które podniosą twoją wartość jako pracownika na rynku pracy. Szczególnie jeśli interesuje Cię własna działalność gospodarcza. Wtedy tym bardziej musisz zadbać o najwyższą jakość świadczonych usług, ponieważ w branży panuje duża konkurencja.

Ile zarabia fototechnik?

Tak naprawdę zarobki fototechnika są bardzo różne i zależą od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest fakt, czy pracujesz na etacie, czy może prowadzisz własną działalność. Dodatkowo liczy się także województwo, w którym pracujesz i konkurencja na lokalnym rynku. Jeden fototechnik może zarobić najniższą krajową, natomiast osoba prowadząca własne studio oraz ciesząca się popularnością wśród lojalnych klientów może liczyć nawet na zarobki rzędu 5-6 tys. brutto. Wszystko zależy od wielkości studia, jego umiejscowienia, oferowanych usług i twojego podejścia do marketingu.

Oceń artykuł
0/5 (0)