Dekorator wnętrz — zakres obowiązków dekoratora wnętrz

Dekorator wnętrz to jeden z tych zawodów, który jest szczególnie popularny w większych miastach. Często z usług dekoratora wnętrz korzystają osoby, które nie mają czasu lub po prostu nie lubią zajmować się dekorowaniem wnętrz. Na czym dokładnie polega praca dekoratora? Jak zostać dekoratorem wnętrz?

Dekorator wnętrz - dekorator wnętrz podczas pracy w biurze projektowym

Odpowiednia ergonomia wnętrz mieszkalnych to dla wielu osób synonim przestrzeni, która umożliwia relaks i daje poczucie bezpieczeństwa. Estetyczne wnętrze sprzyja wyciszeniu i zapewnia spokój. Możemy spotkać osoby, które są bardzo podatne na otoczenie, co jest równoznaczne z tym, że w chaotycznych, nieuporządkowanych miejscach nie będą potrafiły znaleźć sobie miejsca. Do tego może dojść ciągłe poddenerwowanie, którego źródła nie umiemy zidentyfikować lub nawet problemy ze snem i obniżony nastrój. Jeśli jesteś jedną z takich osób, warto zdecydować się na skorzystanie z usług dekoratora wnętrza, który tak zaaranżuje twoje mieszkanie lub dom, że z pewnością stanie się on twoją oazą spokoju. Na czym dokładnie polega zawód dekoratora wnętrz? Jak zostać jednym z nich i gdzie można znaleźć pracę jako dekorator wnętrz?

Dekorator wnętrz: kto to?

Zacznijmy od ustalenia, kim właściwie jest osoba odpowiedzialna za dekorowanie naszych wnętrz. Otóż już jak sama nazwa zawodu wskazuje, dekorator zajmuje się dekorowaniem. Dba on o to, aby nasze mieszkania i domy tworzyły spójną, estetyczną całość. Korzystając z elementów wystroju wnętrz, dekorator tworzy przestrzeń, która po pierwsze spełnia wymagania i oczekiwania klientów, a po drugie jest swoistą wizytówką dla samego dekoratora wnętrza.

Najczęściej dekorator wnętrz to architekt wnętrz lub projektant wnętrz. Jednak o ile architekt może być jednocześnie dekoratorem, to bycie dekoratorem wnętrz nie jest jednoznaczne z byciem architektem lub projektantem wnętrz. W tym przypadku architekt wnętrz zajmuje się takimi elementami jak projektowanie wnętrz od zera, łącznie z meblami w zabudowie lub poprowadzeniem oświetlenia. Natomiast dekorator wnętrz korzysta z przestrzeni, która już istnieje i ingeruje tylko w to co już istnieje, czyli zajmuje się tym, jak urządzić mieszkanie z tego co już mamy za pomocą zmiany koloru ścian, mebli i dodatków.

Czym zajmuje się dekorator wnętrz?

Dekorator wnętrz działa w strefie aranżacji na podstawie wybranych materiałów przez klientów. Stosuje praktyczne metody projektowania wnętrz, które dostosowuje do wielkości aranżowanych pomieszczeń, dostępności produktów danego producenta oraz do wymagań samego klienta. Aby stworzyć harmonijne wnętrze, dekorator wykorzystuje różne tricki dekoratorskie ze świata dekoratorów wnętrz.

Dekorator posiada warsztat projektowy, który umożliwia mu takie zaaranżowanie przestrzeni, które będzie idealnie dopasowane zarówno do właścicieli mieszkania jak i do najnowszych trendów architektonicznych i projektowych.

Ponadto często dekoratorzy wnętrz oprócz udzielania fachowych porad dotyczących wystroju wnętrz, mogą zagwarantować nam skorzystanie z różnych pakietów wykończeń wynegocjowanych w lokalnych firmach budowlanych.

Jak zostać dekoratorem wnętrz?

Aby zostać profesjonalnym i dobrze prosperującym dekoratorem wnętrz, najlepiej zainwestować swój czas i energię w ukończenie studiów kierunkowych takich jak projektowanie wnętrz lub inne pokrewne kierunki artystyczne. Podczas nauki dowiesz się, jak ważne jest wykonywanie rysunków, obliczeń i specyfikacji technicznych. Dodatkowo program nauczania skupia się także na nauce projektowania wnętrz oraz na przedmiotach takich jak:

  • historia sztuki
  • projektowanie kuchni
  • projektowanie mebli
  • projektowanie łazienki
  • podstawy psychologii biznesu
  • podstawy psychologii z elementami treningu interpersonalnego
  • wprowadzenie do materiałoznawstwa
  • projektowanie wnętrz z metodyką pracy
  • tkaniny i inne materiały dekoracyjne
  • historia architektury XX wieku

To tylko niektóre zagadnienia, które są poruszane na tego typu studiach. Podczas edukacji uzyskasz niezbędną wiedzę i triki znanych designerów dotyczące projektowania wnętrz.

Możesz także odbyć kurs aranżacji wnętrz lub skorzystać z nauczania oferowanego przez szkoły policealne (np. nauka na projektanta wnętrz) i postawić na zdobywanie doświadczenia i budowanie swojej marki. Zdarza się, że takie kursy organizowane są online. Warto jednak zadbać o to, aby szkolenie spełniało wymogi, a jego program, choć w części pokrywał się z wiedzą, którą możesz zdobyć na studiach.

Tak naprawdę właściciele mieszkań szukają fachowych porad dotyczących wystroju wnętrz u dekoratorów, którzy mogą pochwalić się obszernym portfolio i cieszą się dobrą opinią wśród swoich klientów. Dlatego podczas swojej zawodowej drogi zadbaj o zgromadzenie jak największego doświadczenia zawodowego. Mogą to być praktyki zawodowe lub staże. Przyda się także łapanie pojedynczych zleceń lub praca na stanowisku asystenta dekoratora.

Dekorator wnętrz — wymagania

W przypadku pracy dekoratora wnętrz liczy się zarówno warsztat projektowy, doświadczenie jak i kompetencje miękkie. Nie jest to praca dla wszystkich, ponieważ do wykonywania tego zawodu trzeba mieć smykałkę i zmysł artystyczny. Oto kilka podstawowych wymagań i cech, które powinien mieć dekorator wnętrz:

  • wykształcenie kierunkowe lub kurs
  • zmysł estetyczny
  • zaufanie do swoich pomysłów
  • myślenie przestrzenne
  • umiejętność dobrania odpowiednich rozwiązań dekoratorskich po zapoznaniu się z daną przestrzenią
  • ciągła chęć poszerzania wiedzy
  • umiejętność słuchania

Oprócz tego przyda się także umiejętność prowadzenia swobodnej rozmowy biznesowej w języku angielskim oraz prawo jazdy. Dekorator, który dojeżdża do klienta komunikacją miejską, jest ekologiczny, jednak nie wzbudza zaufania. Jeśli zależy Ci na profesjonalizmie postaw na samochód elektryczny lub, z mniejszym budżetem, na skuter bądź hulajnogę elektryczną. W ten sposób zadbasz o środowisko, a jednocześnie zachowasz profesjonalizm. Co więcej, z pewnością zyskasz także przychylność niektórych klientów.

Ile zarabia dekorator wnętrz?

Zarobki dekoratora wnętrz są bardzo różne. W tym przypadku dużo zależy od tego gdzie i w jaki sposób dekorator pobierał naukę projektowania, doświadczenia, zrealizowanych projektów, formy zatrudnienia, a także miejscowości. Często także zarobki dekoratora zwiększają się o kwoty ewentualnych prowizji wynegocjowanych podczas sprzedaży rekomendowanych produktów.

Jak podaje portal Wynagrodzenia.pl mediana zarobków dekoratora wnętrz to 3700 zł brutto. Jednak kwota ta jest bardzo umowna, ponieważ średnie zarobki ściśle zależne są od liczby zleceń i projektów w danym miesiącu. Dekorator pracujący na etat w biurze projektowym może zarabiać znacznie mniej niż osoba na tym samym stanowisku, jednak pracująca na własnej działalności gospodarczej.

Dekorator wnętrz: praca dekoratora wnętrz

Gdzie może szukać pracy dekorator wnętrz? Zatrudnienie czeka w pracowniach designerskich, biurach projektowych lub w punkcie projektowania znajdującym się przy sklepie wnętrzarskim. Co więcej, z pewnością możesz także znaleźć posadę w przedsiębiorstwach budowlanych, biurach nieruchomości lub nawet biurach projektowych mebli. Wielu dekoratorów decyduje się także na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej pod postacią jednoosobowej firmy zajmującej się zleceniami projektowymi.

Wybór formy zatrudnienia w dużej mierze regulowany jest przez opcje dostępne na rynku pracy oraz analizę lokalnego rynku. Jeśli masz możliwości, aby zaryzykować z własnym, biznesem, jest to ryzyko, które może bardzo się opłacić. Jednak nie wszyscy mamy możliwości, aby je podjąć, dlatego część z nas decyduje się na podjęcie stabilniejszej formy zatrudnienia, czyli pracy na etacie.

Oceń artykuł
0/5 (0)