Reklama

Co zrobić by być lubianym w pracy?

Praca to po prostu czynność, która daje nam możliwości zarobienia pieniędzy. Niby nic skomplikowanego – Ty poświęcasz swój czas i dzielisz się swoimi umiejętnościami, a pracodawca Ci za to płaci. Jednak wiąże się z tym szereg pobocznych czynników, które wpływają na to jak Ci się pracuje. Jednym z nich jest atmosfera w pracy oraz to, czy… jesteś lubiany!

Jak być lubianym w pracy

Kontakt z innymi ludźmi w pracy jest niezwykle ważny. Choć może wydawać Ci się, że po prostu idziesz do pracy i skupiasz się na obowiązkach, to jednak trzeba sobie uświadomić, że w miejscu pracy spędzamy znaczną część naszego życia i dobrze jest dbać o wzajemne relacje i przyjazną atmosferę. Ludzie, z którymi pracujesz, również chcą wykonywać swoje obowiązki w zgranej drużynie, dlatego dobrze jest dbać wspólnie o klarowną komunikację i przyjazne nastawienie. Bycie lubianym w życiu prywatnym i w pracy nie zawsze jest łatwe i nie powinno być priorytetem, jednak czasami warto spróbować, bo jeśli istnieje szansa, że działania te przełożą się na efektywność i pogodę ducha zespołu i Twoją, to dlaczego nie? W końcu warto sobie życie ułatwiać, a nie utrudniać. A jeśli staniesz się wrogiem numer jeden i na przerwie nie będziesz miał z kim pogadać, to sam przyznasz, że taka praca może być znacznie trudniejsza. Zatem co zrobić, aby być lubianym w pracy? I dlaczego jest to ważne?

Czy trzeba być lubianym w pracy?

Oczywiście, że nie trzeba być lubianym w pracy! Jednak czy jest to odpowiednia droga? Nikt nie mówi o naginaniu swoich moralnych, czy etyczny zasad tylko po to, aby zyskać aprobatę współpracowników. W końcu czasy podstawówki dawno minęły. Jednak utrzymywanie dobrych stosunków z pozostałymi członkami zespołu to wyraz profesjonalizmu. Dlatego też dobrze jest dbać jednocześnie o to, aby skupiać się na swoich zadaniach oraz na tym, aby być względnie lubianą osobą. Takie podejście znacznie ułatwi Ci codzienną pracę, a jednocześnie pozytywnie odbije się na całym zespole. W końcu zdarzają się momenty, w których musicie współpracować, dlatego dobrze byłoby, aby na gruncie zawodowym występowała między wami sympatia i wzajemny szacunek.

Nie można pominąć też jednego ważnego aspektu – bycie lubianym w pracy daje Ci dostęp do grupy wzajemnego wsparcia. Razem możecie ponarzekać na szefa, lub podenerwować się na niezrozumiałe wytyczne nowego projektu. Co więcej, mając zaufanie i sympatię grupy wiesz, że możesz polegać na drugiej osobie i zawsze znajdzie się ktoś gotowy Ci pomóc w kryzysowej sytuacji. Takie wzajemne zależności są niezwykle ważne, ponieważ jesteśmy istotami społecznymi i podświadomie potrzebujemy znajdować akceptację wśród ludzi, z którymi przebywamy.

Dobre pierwsze wrażenie

Twoja przygoda ze współpracownikami zaczyna się już w pierwszy dzień w nowej pracy. To właśnie wtedy budujesz pierwsze wrażenie w oczach swoich współpracowników. Uśmiech, wyprostowana postawa i pewny krok to tylko niewielka część tego, jak może wyglądać Twój język ciała na pierwszym spotkaniu. Bądź pozytywnie nastawiony choć staraj się powściągnąć swoją ekscytację. Czasami osoby, które pracują już długo, mogą czuć niechęć do nowych pracowników, którzy cieszą się nawet z najmniejszego przydzielonego im zadania. Nie oznacza to jednak, że masz zupełnie wyzbyć się Twojej radości z otrzymania stanowiska. Zaczynając nową pracę nie bój się okazywać emocji – mów o tym, że się stresujesz lub cieszysz. Postaraj się jednak, żeby te emocje nie przysłoniły Ci prawdziwego obrazu firmy, czy przełożonego. Może bowiem okazać się, że współpracownicy źle reagują na Twoje zachwyty, ponieważ wiedzą już, że niektóre rzeczy w przedsiębiorstwie są dalekie od ideału.

Pamiętaj także, że budowanie relacji w pracy nie opiera się na podlizywaniu – unikaj więc tych błędów i znaj swoją wartość. Nawet jeśli dopiero zaczynasz i nie masz doświadczenia, staraj się emanować pewnością siebie, zmieszaną z chęcią nauki i rozwoju. Współpracownicy szybko zauważą, że warto budować z Tobą zdrowe relacje zawodowe, ponieważ dla Ciebie znaczenie ma współpraca oparta na szacunku i wzajemnej pomocy.

Dobre relacje to podstawa!

Dobre relacje na gruncie zawodowym są podstawą dobrze działającego zespołu. Nie chodzi tutaj o hasła typu „po prostu bądź miły”, ponieważ to nie wystarczy jeśli chcesz budować profesjonalne relacje. Musisz zrobić coś więcej. Chodzi przede wszystkim o zagadnienia takie jak:

  • pomagaj, gdy ktoś ze współpracowników tej pomocy potrzebuje,
  • wspieraj w kryzysowych sytuacjach związanych np. z trudną rozmową z przełożonym,
  • nie przypisuj sobie cudzych zasług,
  • nie miej oporów przed chwaleniem współpracowników,
  • dbaj o zrozumiałe komunikaty i brak niedopowiedzeń,
  • staraj się skupiać na swoich obowiązkach, a nie wytykać błędy innych jeśli nie jest to bezpośrednio związane z Tobą,
  • zaangażuj się w ratowanie sytuacji bez zbędnych pytań – na wyjaśnienia, czyja to była wina, przyjdzie czas później,
  • przyznaj się do błędu jeśli niedopatrzenie było po Twojej stronie,
  • nie angażuj się w intrygi i plotkowanie,
  • pozwól sobie na żarty i nieco prywatnych zwierzeń – to zawsze zbliża.

Pozytywne nastawienie popłaca

Ludzie, którzy z tobą współpracują, chcą czuć, że wierzysz w to co robisz i wykonujesz swoje obowiązki z zaangażowaniem. Nikt nie lubi słuchać ciągłego marudzenia, ponieważ prędzej czy później ten stan zacznie udzielać się także im. Jeśli więc chcesz być lubianym w pracy i dbać o dobrą atmosferę w relacji zawodowej staraj się wypracować w sobie racjonalne, pozytywne nastawienie. Nie chodzi o to, abyś nagle zaczął recytować regułki internetowych motywatorów, że jeśli czegoś chcesz bardzo mocno, to na pewno się stanie. Jednak nieco pozytywnej energii może wprowadzić motywację i zapał do pracy. Nawet najgłupsze zadanie może okazać się okazją do nauki czegoś przydatnego, dlatego warto podjąć się tego zadania bez zbędnych narzekań i wyrzutów.

Pamiętaj jednak, że ludzie lubią sobie ponarzekać razem – każdy z nas czasem lubi. I nie ma w tym nic złego. Jednak jeśli jako fundament relacji wybierasz narzekanie na innych ludzi, to może się okazać, że współpracownicy nie będą czuli się komfortowo w Twoim towarzystwie. W końcu jeśli narzekasz na wszystkich dookoła, to pewnie na nich też prędzej czy później zaczniesz narzekać.

Czy musisz być duszą towarzystwa?

W związku z tematem bycia lubianym w pracy pojawia się także jeszcze jedno ważne pytanie – czy musisz być dusza towarzystwa, aby zjednać sobie ludzi? Jeśli jesteś typem introwertyka, może zdarzyć się, że z podziwem patrzysz na kolegów z pracy, którzy świetnie odnajdują się jako liderzy i nie mają żadnych problemów ze zjednaniem sobie sympatii innych. Niezależnie od tego, do kogo podejdą, to świetnie się dogadują i potrafią nawiązać przyjazny kontakt. Nie każdy jednak potrafi odnaleźć się w takiej sytuacji. Niektórzy lepiej czują się w spokojniejszych sposobach budowania relacji. I nie ma w tym nic złego!

Nie musisz być dusza towarzystwa, aby wzbudzać sympatię i być lubianym w pracy. Wyważone, spokojne i ciche osoby również są cenione w towarzystwie. Ich umiejętność słuchania, mądre spostrzeżenie i właśnie wrodzony spokój działają jako zdrowa przeciwwaga dla tego pędzącego świata. Jeśli nie czujesz się komfortowo w sytuacjach towarzyskich, nie oznacza to, że nie masz żadnych szans na zbudowanie miłych i profesjonalnych relacji służbowych. Wręcz przeciwnie! I być może zajmie Ci to nieco więcej czasu, jednak ludzie wokół Ciebie docenią to, jaką jesteś osobą. Bycie duszą towarzystwa wcale nie gwarantuje, że nagle wszyscy wokół Ciebie będą za Tobą szaleć. Prawdopodobnie w miejscu pracy są także osoby, które znacznie bardziej cenią sobie spokój i równowagę. Dlatego tak istotne jest, abyś nie udawał na siłę kogoś, kim nie jesteś w imię dobrej atmosfery w pracy. Pamiętaj także, że nie musicie być wszyscy przyjaciółwmi – chodzi po prostu o zdrowe, towarzyskie, koleżeńskie relacje, które przekładają się na motywację, efektywność i przyjemność z wykonywania codziennych obowiązków.

Oceń artykuł
1/5 (1)