Reklama

Księgowa: wzór CV – jak napisać CV księgowej?

Księgowa to zawód opatrzony wieloma stereotypami. Jednak obecnie podejście do księgowych zmienia się, a coraz więcej osób postrzega ten zawód jako dobrze płatną, przyszłościową pracę. Jak zostać księgową lub księgowym? Na początek stwórz profesjonalne dokumenty aplikacyjne!

Księgowa -skuteczne CV księgowej i CV księgowego, księgowa w pracy

Praca na stanowisku księgowej lub na stanowisku księgowego wiąże się przede wszystkim z prowadzeniem rozliczeń przedsiębiorstwa. To właśnie księgowi odpowiedzialni są za księgi rachunkowe firmy. Dla przedsiębiorców pomoc księgowych jest nieoceniona, szczególnie jeśli przychodzi do płacenia podatków. Z organami państwowymi nie ma żartów, dlatego należy zadbać, aby wszystkie rozliczenia prowadzone były zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym. W tym celu przedsiębiorcy podejmują współpracę z księgowymi, którzy tajemną wiedzę podatkową mają w małym palcu. Tak długo jak na rynku obserwujemy mnogość różnych firm, tak długo będą potrzebni księgowi, warto więc zastanowić się nad wyborem tej ścieżki zawodowej. Jak zostać księgowym? I jak stworzyć skuteczne CV, które zapewni Ci pracę w zawodzie?

Czym zajmują się księgowi?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę zajmują się księgowi. Ustalenie tego to punkt wyjścia do stworzenia profesjonalnego CV księgowej/księgowego.

Księgowi są przede wszystkim odpowiedzialni za prowadzenie wszystkich rozliczeń finansowych danego przedsiębiorstwa. Co to oznacza? W praktyce chodzi o to, aby przychody zgadzały się z tym ile pieniędzy faktycznie ma firma oraz aby odprowadzać odpowiednią ilość podatków do Skarbu Państwa. Gdy w tym zakresie dochodzi do nieścisłości, taka firma wraz z księgowym mogą zostać oskarżeni o przestępstwa podatkowe, a nie jest to zbyt przyjemna sprawa. Właśnie dlatego na księgowych spoczywa spora odpowiedzialność za poprawność wszystkich prowadzonych rozliczeń.

Księgowa to osoba, która prowadzi księgi finansowe przedsiębiorstwa oraz zajmuje się rozliczeniami faktur, opłatami, podatkami, bilansami finansowymi, PIT-ami oraz wszelkimi sprawami, które mają związek z finansami firmy. Dzięki temu przedsiębiorstwo sprawnie funkcjonuje, a co najważniejsze przynosi zyski.

Praca w zakresie księgowości to zazwyczaj praca na stanowisku księgowej, księgowego lub na stanowisku głównej księgowej/księgowego. Zazwyczaj jest to praca stacjonarna, choć coraz częściej księgowi pracują także zdalnie.

Zakres obowiązków księgowej/księgowego

Zawód księgowego polega na… liczeniu! Mimo że brzmi to absurdalnie, to tak właśnie jest. Liczenie jest głównym obowiązkiem księgowych. Co jeszcze zaliczamy do obowiązków księgowego? Do prowadzenia pełnej księgowości zaliczamy między innymi:

  • przygotowywanie analizy finansowej przedsiębiorstwa
  • wyliczanie i odprowadzanie składek ZUS
  • wysyłanie deklaracji podatkowych oraz informacji podatkowych przedsiębiorcy do Urzędu Skarbowego
  • przygotowywanie rocznych rozliczeń finansowych
  • księgowanie faktur VAT
  • rozliczanie projektów unijnych
  • prowadzenie ksiąg rachunkowych
  • prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów
  • przygotowywanie bilansów finansowych

Jak zostać księgowym?

Jeśli chcesz zostać księgowym bądź księgową, musisz przede wszystkim posiadać naturalne predyspozycje do tego zawodu. Chodzi tu przede wszystkim o zdolności matematyczne. Oczywiście księgowi nie liczą wszystkiego w pamięci, jednak zdolności takie są konieczne, aby odpowiednio rozliczać finanse firmy — musisz wiedzieć, co do czego dodać, jak obliczyć podatek oraz jak korzystać z programów do prowadzenia księgowości.

Oprócz umysłu matematycznego przyda się także wiedza, którą możesz zdobyć na studiach lub na kursie księgowego. Pierwsza opcja z pewnością umożliwi Ci rozwój w zawodzie oraz pracę w dużej firmie. Najczęściej wybierane studia, które przygotują Cię do pracy w zawodzie księgowego to przede wszystkim finanse i rachunkowość, ekonomia lub marketing i zarządzanie.

W zależności od tego, jakiej pracy szukasz, możesz zamiast uczelni wyższej wybrać kurs księgowego. Takie szkolenia organizowane są przez prywatne ośrodki szkoleniowe, dlatego długość i cena kursów może się różnić. Przy wyborze odpowiedniego ośrodka najlepiej kierować się opinią oraz „rozpoznawalnością” kursu. Obecnie najpopularniejsze kursy organizuje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Najlepszą opcją, która otwiera przed tobą najwięcej drzwi, jest połączenie studiów z kursem. Dzięki temu możesz znaleźć prestiżowe stanowisko głównej księgowej w dużej korporacji. To nie tylko znaczny krok w karierze, ale także szansa na atrakcyjne zarobki. Warto także wspomnieć, że po uwolnieniu zawodów, nie jest konieczny certyfikat księgowego, jednak jeśli jesteś zainteresowany podnoszeniem kwalifikacji, możesz taki zdobyć.

Szukając ogłoszeń o pracę, najlepiej udać się na internetowe portale zajmujące się tematyką rynku pracy. Znajdziesz tam informacje o wakatach na stanowisku księgowej/księgowego. Jednak to dopiero początek. W całym procesie rekrutacyjnym liczy się przede wszystkim posiadanie dokumentów aplikacyjnych, takich jak CV i list motywacyjny. Jak w takim razie stworzyć profesjonalne CV księgowej i CV księgowego?

CV księgowej/ CV księgowego — elementy

Każde CV, w tym także CV księgowej i CV księgowego musi zawierać obowiązkowe elementy, dzięki którym rekruter łatwo i szybko uzyska wszystkie potrzebne mu informacje. Właśnie dlatego CV księgowej/księgowego powinno być podzielone na sekcje, w których zawrzesz najważniejsze zagadnienia. Jakie to sekcje?

CV księgowa: podsumowanie zawodowe

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie CV księgowej i CV księgowego od podsumowania zawodowego. Jest to formuła, która pozwala już na wstępie zareklamować swoją kandydaturę. Zamieszczając takie podsumowanie zawodowe, masz większe szanse zainteresować rekrutera i nakłonić go do zapoznania się ze wszystkimi informacjami zamieszczonymi w twoich dokumentach aplikacyjnych.

Pisząc podsumowanie, skup się przede wszystkim na dotychczasowym doświadczeniu oraz sukcesach zawodowych. Taka wzmianka powinna zmieścić się w kilku krótkich zdaniach, w których udowodnisz, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko.

Przykładowe podsumowanie zawodowe:

Posiadam ponad 5-letnie doświadczenie zawodowe na stanowisku głównej księgowej w biurze rachunkowym „XYZ”. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku finanse i rachunkowość z tytułem magistra. Podczas dotychczasowych wyzwań zawodowych tworzyłam analizy finansowe oraz koordynowałam przepływ procesów finansowych za pomocą systemu SAP. Moje atuty to perfekcyjna znajomość aktualnych przepisów podatkowych oraz skuteczne wprowadzanie optymalizacji podatkowych po przeprowadzeniu audytu wewnętrznego.

CV księgowej/ CV księgowego — dane osobowe

Następnym elementem, który koniecznie musi znaleźć się w CV księgowej lub CV księgowego to dane osobowe. Obowiązkowo wpisujemy tak informacje takie jak:

  • imię i nazwisko
  • data urodzenia
  • miejscowość zamieszkania
  • numer telefonu
  • adres e-mail

Obecnie coraz częściej podaje się także profil do portalu LinkedIn, dzięki czemu pracodawca ma szansę „podejrzeć” twoje dotychczasowe zobowiązania finansowe i dowiedzieć się więcej o projektach, w jakich brałeś udział.

Uzupełniając tę sekcję, upewnij się, że wszystkie informacje są poprawne i nie zawierają żadnych literówek lub błędów. Nie ma nic gorszego niż podanie błędnego numeru telefonu lub adresu e-mail, szczególnie jeśli starasz się o stanowisko księgowej/księgowego, gdzie liczy się przede wszystkim skrupulatność i wyczulenie na tego typu niedopatrzenia.

CV księgowa: doświadczenie zawodowe

Kolejnym elementem w CV księgowej/księgowego jest sekcja z doświadczeniem zawodowym. Obecnie na rynku pracy możemy zaobserwować tendencję, w której pracodawcy cenią kandydatów z większym doświadczeniem zawodowym bardziej od tych z imponującym wykształceniem. Oczywiście nie jest to regułą, jednak coraz więcej pracodawców stawia na wykorzystanie wiedzy w praktyce.

W swoim CV księgowej postaw na chronologię odwróconą, czyli na ułożenie doświadczenia zawodowego od tego najwcześniejszego, bądź aktualnego, do tego, które było pierwsze. Oczywiście starając się o pracę księgowej, nie musisz wymieniać wszystkich doświadczeń zawodowych, łącznie ze sprzedawaniem lodów na lokalnym festynie. Wybierz te stanowiska, które mają największe znaczenie dla twoich przyszłych obowiązków. Postaraj się tak opisać doświadczenie zawodowe, aby zainteresować pracodawcę lub rekrutera, jednak nie zdradzaj od razu wszystkiego — resztę dopowiesz na rozmowie rekrutacyjnej.

Jeśli nie posiadasz doświadczenia ukierunkowanego na stanowisko księgowej, wybierz takie, w których zakres obowiązków choć trochę obija się o obowiązki księgowych. Jeśli do tej pory pracowałeś jako sprzedawca w sklepie, w opisie stanowiska wspomnij o tym, że byłeś odpowiedzialny za przeprowadzanie inwentaryzacji i przygotowywanie raportów sprzedażowych. Postaraj się przywołać wszystkie zadania, które wykonywałeś podczas pracy jako sprzedawca, a które polegały na liczeniu lub zarządzaniu finansami.

CV księgowej/księgowego: wykształcenie

W przypadku pracy księgowego w dużej firmie lub korporacji wykształcenie również odgrywa znaczącą rolę. Szczególnie wtedy gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z zawodem i nie możesz się jeszcze pochwalić dużym doświadczeniem zawodowym.

W sekcji z informacjami o wykształceniu wymień te punkty, które mają największe znaczenie dla zawodu. Jeśli posiadasz tytuł magistra zamieść informacje o studiach licencjackich i studiach magisterskich — to jakie liceum kończyłeś, w tym wypadku nie ma większego znaczenia. Jeśli natomiast posiadasz wykształcenie średnie, ale za to ukończyłeś szkołę policealną oraz kursy wspomnij o każdym z tych elementów, pomijając wcześniejsze lata nauki.

Jeśli w swoim dorobku posiadasz zarówno studia jak i kursy, warto rozdzielić te informacje na dwie osobne sekcje, dzięki temu każda z nich będzie bardziej widoczna.

CV księgowa: umiejętności i kompetencje

W Internecie możesz odszukać niejeden wzór CV księgowej, w którym zauważysz, że sekcja z umiejętnościami i kompetencjami jest równie ważna jak pozostałe. Wybierając gotowy wzór CV księgowej zwróć więc uwagę, czy elementy te są dostatecznie wyróżnione na tle innych sekcji, ponieważ w zawodzie księgowego kompetencje twarde i kompetencje miękki są bardzo istotne. Często to one warunkują to, czy nadajesz się do tej pracy, czy może jednak nie jest to zawód dla Ciebie.

Jak stworzyć skuteczne CV księgowej przy użyciu kilku niezbędnych umiejętności zawodowych? Postaraj się przeanalizować ostatnie doświadczenia zawodowe lub zdobytą wiedzę. Jako samodzielny księgowy działałeś zawsze na czas i wywiązywałeś się ze wszystkich rozliczeń przed upływem deadlinu? Warto o tym wspomnieć! Umiesz korzystać z programów księgowych takich jak ERP BAAM? Wpisz do do CV księgowej!

Aby podkreślić kompetencje możesz podzielić je na dwie sekcje:

  • kompetencje twarde:
    • obsługa systemu SAP
    • obsługa systemu ERP BAAN
    • znajmość prawa podatkowego
    • sporządzanie deklaracji CIT, PIT, ZUS, VAT, GUS
    • tworzenie analiz finansowych
    • wiedza z zakresu międzynarodowej rachunkowości
  • kompetencje miękkie:
    • skrupulatność
    • dokładność
    • umiejętność utrzymania skupienia
    • multitasking
    • priorytetyzacja zadań
    • pragmatyzm
    • umiejętność logicznego myślenia
    • uczciwość
    • lojalność

Możesz także w sekcji związanej z kompetencjami wymienić jakimi władasz językami. Warto jednak lekko odznaczyć te informacje, tak aby całość była bardziej uporządkowana. Możesz więc stworzyć pewnego rodzaju podsekcję, taką jak „języki”.

CV księgowa: zainteresowania i hobby

Ta sekcja nie jest obowiązkowa i ma raczej charakter dodatkowy. Jeśli zdecydujesz się na dodanie tych elementów, postaraj się, aby część zainteresowani lub hobby była jak najbardziej kompatybilna ze stanowiskime, na które aplikujesz. W ten sposób pokażesz rekruterowi, że praca księgowego to nie tylko sposób na zarobienie pieniędzy, ale także twoje hobby.

Przykładowa sekcja „zainteresowania”:

  • nowe technologie wykorzystywane do prowadzenia księgowości
  • polityka ekonomiczna przy istniejącym prawie podatkowym
  • nocne maratony muzealne
  • wspinaczka wysokogórska

Wzór CV — CV księgowej/CV księgowego

Gotowy wzór CV księgowej – Wzór CV księgowa PDF

Curriculum Vitae

stanowisko: główna księgowa

Posiadam ponad 5-letnie doświadczenie zawodowe na stanowisku głównej księgowej w biurze rachunkowym „XYZ”. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku finanse i rachunkowość z tytułem magistra. Podczas dotychczasowych wyzwań zawodowych tworzyłam analizy finansowe oraz koordynowałam przepływ procesów finansowych za pomocą systemu SAP. Moje atuty to perfekcyjna znajomość aktualnych przepisów podatkowych oraz skuteczne wprowadzanie optymalizacji podatkowych po przeprowadzeniu audytu wewnętrznego.

Imię i nazwisko
Data urodzenia
Miejscowość
Numer telefonu
E-mail
LinkedIn


DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

  • XYZ asystentka działu księgowości 20.05.2013-24.05.2015
    • pomagałam przy tworzeniu rozliczeń finansowych
    • rozliczałam PIT-y firmy oraz pracowników
    • asystowałam przy wyliczaniu składek ZUS
  • XYZ młodszy księgowy 26.05.2015-28.05.2016
    • sporządzałam bilansy i rachunki
    • przygotowywałam deklaracje podatkowe VAT i PIT
    • przygotowywałam sprawozdania dla GUS
    • ewidencjonowałam faktury
  • STU księgowy 05.09.02016 – 10.09.2017
    • prowadziłam ewidencję przychodów i rozchodów
    • tworzyłam analizy podatkowe
    • prowadziłam systemy podatkowe w SAP
    • rozliczałam umowy o pracę
  • ABC główny księgowy 20.09.2017-do teraz
    • zarządzałam 10 osobowym zespołem w dziale księgowości
    • prowadziłam optymalizacje podatkowe
    • nadzorowałam księgi rachunkowe firmy
    • kontrolowałam treść umów pod kątem zgodności z prawem podatkowym

WYKSZTAŁCENIE

  • Uniwersytet Wrocławski, finanse i rachunkowośc, studia licencjackie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, finanse i rachunkowość, studia magisterskie

KOMPETENCJE SPECJALISTYCZNE

  • obsługa systemu SAP
  • obsługa systemu ERP BAAN
  • znajmość prawa podatkowego
  • sporządzanie deklaracji CIT, PIT, ZUS, VAT, GUS
  • tworzenie analiz finansowych
  • wiedza z zakresu międzynarodowej rachunkowości

KOMPETENCJE MIĘKKIE

  • skrupulatność
  • dokładność
  • umiejętność utrzymania skupienia
  • multitasking
  • priorytetyzacja zadań
  • pragmatyzm

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia rekrutacji na stanowisko głównej księgowej w firmie NMB.

List motywacyjny księgowej/księgowego

CV i list motywacyjny księgowej/księgowego to podstawowe dokumenty aplikacyjne, dzięki którym możesz przystąpić do procesu rekrutacyjnego. Skuteczne CV to często za mało, dlatego przygotuj również list motywacyjny, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse na zdobycie przewagi nam innymi kandydatami.

Jeśli szukasz pracy jako samodzielny księgowy z pewnością zauważyłeś, że wielu pracodawców prosi o dołączenie dokumentu, jakim jest list motywacyjny na stanowisko księgowego. Jest to dla Ciebie szansa, aby rozbudować informacje zawarte w CV oraz pokazać się z bardziej prywatnej strony. List motywacyjny to także świetna okaza, aby zaprezentować i opisać swoje kompetencje miękkie, które są niezwykle ważne na tym stanowisku.

List motywacyjny może zaiwerać podobne informacje jakie znalazły się w podsumowaniu zawodowym, jednak musisz podać je w bardziej rozbudowanej wersji. W poszukiwaniu inspiracji możesz spojrzeć na każdy przykładowy wzór listu motywacyjnego dostępny w Internecie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ułożyć poszczególne elementy listu motywacyjnego.

CV księgowej – jak napisać skuteczne CV i list motywacyjny?

Jeśli chcesz, żeby twoje CV i list motywacyjny przeszły wstępną weryfikację, a następnie abyż został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, musisz zachować kilka podstawowych zasad tworzenia CV.

Zacznijmy od tego, że CV zazwyczaj tworzysz pod konkretną ofertę oracy lub pod stanowiska związane z jedną branżą. Postaraj się, aby twoje CV zawierało wszystkie niezbędne informacje, które są cenne dla potencjalnego pracodawcy. Potrzebujesz CV, które idealnie zgra się z ofertą pracy, dlatego wplataj w jego treść „słowa kluczowe”, które znajdują się w ofercie pracy.

Możesz korzystać z wzoru CV, jednak miej na uwadze, że taki gotowy wzór CV ma służyć jako pomoc przy tworzeniu własnych dokumentów. Dlatego wystrzegaj się kopiowania 1:1 informacji zawartych w takim wzorze. Pamiętaj – korzystaj z formy, a nie z treści.

Pisząc CV księgowej zwróć szczególną uwagę, aby cały dokument prezentował się profesjonalnie i schludnie. Musi być on estetyczny i ułożony. W tym celu możesz skorzystać z takiego narzędzia jak kreator CV. Kreator CV pomoże Ci pogrupować poszczególne informacje na sekcje i odpowiednio ułożyć je w CV.

Przyjmuje się, że CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4. W praktyce jest to często trudne, szczególnie jeśli posiadasz wieloletnie doświadczenie, o którym warto wspomnieć. Wielu rekruterów dopuszcza więc CV zajmujące dwie lub nawet trzy strony. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. CV na pięć stron raczej nie zostanie przeczytane.

Oceń artykuł
0/5 (0)