Reklama

Ile dni do przodu można wystawić L4? Zasady

Czy L4 można wystawić do przodu? Lekarzy obowiązują pewne przepisy dotyczące orzekania o niezdolności do pracy. Co mówią o L4 wypisywanym do przodu? Czy lekarz może to zrobić? Opisujemy, w jakich przypadkach możliwe jest wystawienie zwolnienia lekarskiego do przodu.

lekarka wystawiająca pacjentce L4 do przodu

Lekarz posiadający możliwość orzekania o czasowej niezdolności do pracy zwykle wystawia zwolnienie lekarskie wstecz lub od dnia badania. Według zasad możliwe jest jednak również wypisanie L4 z datą do przodu, choć zdarza się to stosunkowo rzadko. W przypadku, gdy lekarz stwierdzi, że stan pacjenta kwalifikuje się do skierowania go na zwolnienie lekarskie, musi on przestrzegać zasad dotyczących wystawiania L4. Ile dni do przodu może je wypisać?

Kiedy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie?

Z reguły lekarz ma prawo wskazać w zwolnieniu lekarskim okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia, który bezpośrednio następuje po dniu badania. Jednak nie jest to twarda zasada, ponieważ wobec niej stosowane są także wyjątki. Jednym z częściej poruszanych wyjątków jest wystawienia L4 wstecz. Jest to dosyć częsta praktyka ze względu na to, że pacjent nie zawsze jest w stanie ze względu na złe samopoczucie pójść do lekarza jeszcze tego samego dnia, kiedy podejrzewa chorobę. Ponadto terminy do lekarza także nie zawsze dają możliwość szybkiej reakcji. Z tego względu możliwe jest wystawienie zwolnienia wstecz nawet do trzech dni. Takie prawo nadaje § 7 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. Kolejnym wyjątkiem jest wystawienie zwolnienia lekarskiego do przodu. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku zwolnienia lekarskiego szpitalnego

Zwolnienie lekarskie za pobyt w szpitalu wystawia się nie później niż w dniu wypisania z placówki. Gdy pobyt trwał dłużej niż 14 dni, to zwolnienie wydaje się co 14 dni. Inne prawa obowiązują także w przypadku zwolnienia lekarskiego od psychiatry. Ten specjalista może wystawić zwolnienie wstecz na znacznie dużej niż 3 dni do tyłu, jeśli podejrzewa zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Czy można wypisać zwolnienie lekarskie do przodu?

Jak już wspomniano, ogólne reguły mówią, że lekarz powinien wystawić zwolnienie pacjentowi od dnia przeprowadzenia badania lub następnego. Istnieją jednak pewne wyjątki. Doktor może uznać, że konieczne będzie zwolnienie lekarskie z datą do przodu.

W tym przypadku pacjent może zostać poinformowany o tym, że otrzyma e-ZLA wypisane nawet na kilka dni w przód. Lekarz musi jednak ściśle trzymać się zasad związanych z wystawianiem L4 i ograniczeń, jakie nakłada na niego prawo. Na ile dni do przodu może orzec czasową niezdolność do pracy i jakie przepisy o tym decydują?

Przeczytaj także, ile można być na zwolnieniu lekarskim.

Zasady wystawiania L4 do przodu

Przepisy dotyczące wystawiania zwolnień lekarskich znajdują się w Rozporządzeniu w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. Zawarto tam również zasady wypisywania zwolnienia lekarskiego do przodu i wstecz.

W jakich przypadkach może dojść do wystawienia L4 do przodu? Wymienia się dwie sytuacje, w których jest to dopuszczalne:

  • gdy tuż po dniu badania przypadają dni wolne od pracy (weekendy/święta),
  • gdy wizyta lekarska odbywa się w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.

Szukasz zatrudnienia? Aplikuj na najnowsze oferty pracy w Krakowie.


Ile do przodu lekarz może wystawić L4?

Istnieje możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego do przodu przez lekarza. Zwolnienie lekarskie często wystawiane jest 1 dzień w przód. Może jednak zdecydować o orzeczeniu niezdolności do pracy rozpoczynającej się jeszcze później, o ile istnieją ku temu przesłanki. Możliwe jest zwolnienie wystawione 3 dni do przodu lub więcej (maksymalnie do 4 dni).

Załóżmy, że chory odwiedził lekarza w sobotę. Doktor uznał, że konieczne jest e-ZLA, jednak zatrudniony będzie pracować dopiero w poniedziałek. Wtedy lekarz może wystawić L4 dwa dni do przodu. Gdyby badanie odbyło się w czwartek, a piątek byłby dniem wolnym od pracy, doktor mógłby wystawić L4 z czterodniowym wyprzedzeniem.

Ciąża a L4: ile do przodu?

Pracownice spodziewające się dziecka prędzej czy później będą potrzebować zwolnienia lekarskiego. Jest to związane z pogorszeniem się ich ogólnego samopoczucia oraz dolegliwościami, które towarzyszą ciąży. Czy zasady określające, ile do przodu można wystawić L4, odnoszą się również do nich, czy w tym przypadku obowiązują inne reguły?

Zwolnienie dla ciężarnej może wystawić ginekolog lub inny specjalista. Kobieta może dostać L4 w ciąży do przodu, jednak maksymalnie cztery dni – nie istnieją regulacje, które zmieniałyby ogólne zasady.

Jeśli zatem ciężarna, która posiada e-ZLA do 30 września, zgłosiła się na kontrolę lekarską 28 września, lekarz może wypisać zwolnienie lekarskie do przodu – od 1 października.

Co, gdy zwolnienia się nakładają?

Może dojść do sytuacji, w której pacjent otrzyma od dwóch różnych specjalistów zwolnienia lekarskie, które będą się nakładać. Choć obecnie, od kiedy funkcjonują elektroniczne zwolnienia lekarskie, takie ryzyko jest bardzo małe. Wystawienie zwolnienia do przodu daje możliwość uniknięcia nakładania się zwolnień lekarskich, jeśli chory pracownik doświadczył symptomów nowej choroby. W przypadku gdy dochodzi do nakładania się zwolnień lekarskich, pracownikowi przysługuje tylko jedno wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. 

Jak sprawdzić poprawność zwolnienia i czy można je anulować? 

Jeśli pracownik podejrzewa, że jego elektroniczne zwolnienie lekarskie zostało wystawione w nieprawidłowy sposób, może łatwo sprawdzić, czy widnieje błąd w zwolnieniu lekarskim. Wystarczy, że zaloguje się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W internetowym koncie pacjenta znajduje się szczegółowe zestawienie wszystkich zwolnień lekarskich.

Źle wystawione zwolnienie lekarskie można anulować. Może to jednak zrobić lekarz, który takie zwolnienie wystawił. Jest na to 3 dni od dnia, kiedy zauważył błąd lub został o nim poinformowany przez pacjenta.

Aby otrzymać L4 do przodu, pacjent, który źle się czuje, powinien udać się do lekarza osobiście. Jeśli lekarz stwierdzi, że istnieje uzasadniona przyczyna wystawienia takiego zwolnienia, wówczas prześle dokument do systemu ZUS.

Oceń artykuł
3.5/5 (13)