Reklama

Czy można pić piwo bezalkoholowe w pracy? Zasady

Piwo bezalkoholowe w pracy może wzbudzać w szefostwie mieszane uczucia. Z alkoholem czy bez – wciąż jest to piwo. Czy brak procentów sprawia, że trunek staje na równi z oranżadą czy herbatą? Sprawdźmy, czy można pić piwo bezalkoholowe w pracy.

piwo bezalkoholowe w pracy - otwarte butelki piwa

Piwo bezalkoholowe jeszcze kilka lat temu rzadko można było spotkać na półkach sklepowych. W ostatnim czasie ludzie jednak bardzo otworzyli się na piwo bez procentów, a wraz z popytem wzrosła także podaż. Obecnie wybór  tego rodzaju napojów jest bardzo szeroki, a ich sympatyków  u możemy spotkać zarówno za kółkiem samochodu, jak i na placu zabaw. Nic więc dziwnego, że niektórzy nie dostrzegają nic złego w popiciu piwem zero firmowego lunchu.

Piwo bezalkoholowe w miejscu pracy. Czy to coś złego?

Na wstępie warto zaznaczyć, że rzadko można spotkać się z piwem, które całkowicie pozbawione jest procentów. Piwo zero to takie, w którym zawartość alkoholu mieści się w 0,5% całkowitej objętości. Nic więc dziwnego, że alkohol w pracy nie jest mile widziany. Pracodawca może się obawiać, że nawet śladowe ilości procentów w piwie mogą wpłynąć na wydajność pracownika.

Piwo bezalkoholowe w pracy: co mówi prawo?

By sprawdzić, czy w pracy można pić piwo bezalkoholowe, warto sięgnąć do Kodeksu pracy.
W art. 108 § 1 KP czytamy, że:

„(…) za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy – pracodawca może również stosować karę pieniężną”.

Z powyższego wynika, że w pracy można zostać ukaranym za spożywanie alkoholu. Jeśli zaś pracownik sięga po piwo zero w pracy, nie spożywa alkoholu. Ma zatem takie samo prawo do wypicia tego typu piwa, jak do spożycia oranżady czy jakiegokolwiek innego napoju.


Oferty pracy w Bydgoszczy, Częstochowie czy w Warszawie znajdziesz na GoWork.pl. Wybierz swoje miasto!


Czy pracodawca może zakazać piwa bezalkoholowego w miejscu pracy? 

Kwestię tego, czy w pracy można pić piwo bezalkoholowe, może rozstrzygnąć regulamin wewnętrzny firmy. Pracodawca ma prawo zawrzeć w nim zakaz spożywania piwa zero. Wówczas, jeśli pracownik go złamie, może otrzymać karę porządkową czy nawet naganę.

Wyrok sądu dotyczący picia piwa zero w biurze

Wyrok SN z dnia 11 kwietnia 2000 r., I PKN 589/99 stanowi przykład sytuacji, w której badanie alkomatem w pracy zakończyło się wykryciem alkoholu u pracownika, który wypił piwo zero.  Zakład pracy zwolnił pracownika. Ten jednak został przywrócony do pracy, po tym, jak sąd uznał, że: 

„(…) piwo bezalkoholowe zawiera 1,2-1,5% alkoholu. Taka ilość nie wpływa na układ psychofizyczny człowieka i nie powoduje stanu nietrzeźwości”.

Sugerując się tym wyrokiem, można uznać, że nawet spożywanie małej ilości alkoholu nie powinno stanowić problemu. Lepiej jednak nie iść tym tropem, gdyż ta sytuacja miała miejsce już ponad 20 lat temu. Bezpieczne jest natomiast picie piwa całkowicie pozbawionego alkoholu. Pracownik może je spożywać – pod warunkiem, że w regulaminie pracy tego nie zakazano.

Oceń artykuł
1/5 (1)