Reklama

Brak pracy a ubezpieczenie – czy to możliwe? Co z ubezpieczeniem dziecka?

Brak pracy a ubezpieczenie to temat zastanawiający wiele osób.  Zarówno były pracownik, jak i jego rodzina mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych jeszcze przez 30 dni. Co dalej? Dowiedz się, skąd wziąć bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne dla siebie i rodziny.

brak pracy a ubezpieczenie - lekarz sprawujący opiekę zdrowotną

Ubezpieczenie zdrowotne jest podstawą bezpiecznej egzystencji. Bez składek zdrowotnych nie moglibyśmy korzystać z państwowej opieki medycznej. Na co dzień nie myślimy o nim, gdyż kwestię prawa do ubezpieczenia reguluje za nas płatnik, czyli głównie pracodawca. Problem powstaje w momencie, gdy tracimy to prawo. Zwykle dzieje się tak po utracie pracy. Na szczęście istnieją sposoby do zachowania ubezpieczenia zdrowotnego mimo braku zatrudnienia. Jak rozwiązać problem braku pracy i ubezpieczenia? Czy można w ten sposób zabezpieczyć dziecko?

Brak pracy a ubezpieczenie – co, jeśli go nie masz?

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego daje prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Brak pracy a ubezpieczenie – czy zostaje przerwane przez zakończenie stosunku pracy? Niestety – tak. Wówczas za wszelkie wizyty lekarskie, badania, rehabilitacje czy leczenie szpitalne będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. 

Brak pracy po studiach a ubezpieczenie. Jak długo przysługuje?

Okres nauki jest dla studentów czasem ochrony. Mogą korzystać wówczas z ubezpieczenia członka rodziny. Mogą zostać zgłoszeni przez rodziców lub opiekunów prawnych. Prawo to ustaje dopiero w momencie ukończenia 26. roku życia. Wtedy student musi wnioskować do uczelni o zgłoszenie do ubezpieczenia, które będzie go obowiązywało do czasu ukończenia nauki. 

Absolwent, który ukończy studia, ma jeszcze czas na znalezienie pracy, która zapewni mu ubezpieczenie. Nie traci prawa do niego w dniu ukończenia nauki. Brak pracy po studiach przerwie ubezpieczenie dopiero po 4 miesiącach. Te regulacje zawarte zostały w art. 67 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 

Brak pracy a ubezpieczenie po ukończeniu szkoły

Osoby, które ukończyły szkołę ponadgimnazjalną, mają prawo do świadczeń jeszcze przez 6 miesięcy od momentu zakończenia nauki (lub skreślenia z listy uczniów). Świadczenia są wówczas finansowane ze środków publicznych. 

Ubezpieczenie zdrowotne a brak pracy – zgłoszenie członka rodziny

Osoba pracująca objęta ubezpieczeniem zdrowotnym ma prawo zgłosić do niego także członków swojej rodziny przy pomocy druku ZCNA. Może to być m.in.: 

  • dziecko,
  • dziecko męża/żony, 
  • dziecko przysposobione, 
  • wnuk, 
  • dziecko, nad którym ubezpieczony sprawuje opiekę prawną, 
  • dziecko, nad którym ubezpieczony sprawuje opiekę w ramach prowadzenia rodziny zastępczej, 
  • mąż/żona, 
  • rodzice i dziadkowie, z którymi ubezpieczony prowadzi wspólne gospodarstwo domowe.

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego jest możliwe, gdy:

  • wykazuje on brak pracy, a ubezpieczenie nie obejmuje go z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, 
  • nie ma prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji systemów zaopatrzenia społecznego w zakresie udzielania rzeczowych świadczeń zdrowotnych. 

Osoba, która jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, w celu ubezpieczenia członka rodziny musi zgłosić się do swojego płatnika. Rolą płatnika jest zgłoszenie członka rodziny pracownika do ubezpieczenia. Informacje te należy przekazać w ciągu 7 dni od momentu ustania ubezpieczenia dopisywanej osoby. 


Z ofertami pracy dostępnymi na GoWork.pl zbudujesz swoją ścieżkę rozwoju. Sprawdź oferty pracy w Poznaniu na GoWork.pl


Brak pracy a świadczenia z ZUS. Gwarantują ubezpieczenie zdrowotne? 

Do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej uprawnione są osoby, które pobierają świadczenia z ZUS, jednak tylko do ostatniego dnia, w którym dane świadczenie przysługuje. Mowa o osobach pobierających:

  • zasiłek chorobowy
  • świadczenie rehabilitacyjne,
  • zasiłek macierzyński.

Osoby ubiegające się o przyznanie emerytury lub renty także są uprawnione do świadczeń opieki zdrowotnej.

Brak pracy a ubezpieczenie zdrowotne – rejestracja w urzędzie pracy jako bezrobotny

Rejestracja w urzędzie pracy jako bezrobotny to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu uzyskania ubezpieczenia. Osoba dokonująca rejestracji już od jej momentu jest objęta bezpłatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Ubezpieczenie przysługuje każdej osobie zarejestrowanej, niezależnie od posiadanego prawa do zasiłku czy sposobu rozwiązania umowy z pracodawcą. 

Ciągłe prawo do ubezpieczenia ma człowiek posiadający status osoby bezrobotnej. Od momentu utraty statusu w rejestrze prawo do niego obowiązuje jeszcze przez 30 dni. Do tego ubezpieczenia również można zgłosić członka rodziny. 

Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia a brak pracy

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne to opcja dla osób, które nie podlegają ubezpieczeniu obowiązkowemu. Osoby długo pozostające bez zatrudnienia oprócz uiszczenia składki będą musiały dokonać dopłaty. Jej wysokość jest uzależniona od okresu, w którym osoba pozostawała bez ubezpieczenia. 

Brak pracy a ubezpieczenie dziecka – sposoby

Kobiety w ciąży oraz w czasie porodu i połogu są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Co w momencie, gdy po tym czasie nie mają pracy? Jak ubezpieczyć dziecko? Brak pracy i ubezpieczenie dziecka wcale się nie wykluczają. Gdy żadne z rodziców nie jest objęte obowiązkowym ani dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, wnuka mogą ubezpieczyć dziadkowie. 

Ponadto dzieci do 18. roku życia mają prawo do opieki zdrowotnej niezależnie od tego, czy są objęte ubezpieczeniem. Muszą jednak zostać do niego zgłoszone. Obowiązek zgłoszenia ciąży na rodzicu, szkole bądź instytucji sprawującej opiekę nad dzieckiem. Z tego względu posiada ono jeden z trzech możliwych tytułów do ubezpieczenia:

  • jako członek rodziny, 
  • jako podopieczny instytucji,
  • jako uczeń.

Nawet wówczas, gdy dziecko nie zostanie zgłoszone do ubezpieczenia, i tak może korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej aż do 18. roku życia. Gdy dziecko posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoznaczne, posiada także prawo do ubezpieczenia jako członek rodziny (niezależnie od jego wieku). 

Oceń artykuł
1/5 (1)