Reklama

Bezrobotny a przychód, jaki może osiągnąć

Jaki przychód może osiągnąć bezrobotny? Nie tylko sam stosunek pracy stanowi źródło przychodu. Oznacza to, że osoba pozostająca bez pracy, aby nie stracić swojego statusu, musi pilnować przypływu gotówki. Istnieje granica, od której bezrobotny np. uzyskując przychód z najmu, traci prawa bezrobotnego.

bezrobotny a przychód - osoba bezrobotna

Aby uzyskać status bezrobotnego, trzeba spełnić głównie dwa warunki. Pierwszy – oczywisty, czyli brak zatrudnienia. Drugi, czyli niski przychód. Wysokość przychodu, jaki może uzyskać osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy reguluje art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. h ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Jaki przychód może osiągnąć bezrobotny?

Przychód bezrobotnego nie może przekroczyć wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę (wykluczając przychody z odsetek konta w banku). W dniu przekroczenia przychodu bezrobotny od razu traci swój status. Ponowna rejestracja w urzędzie lub rejestracja jako bezrobotny online może nastąpić dopiero w kolejnym miesiącu.

Bezrobotny a przychód małżonka

Komplikacje następują w momencie, gdy to jedna z osób w małżeństwie ma status osoby bezrobotnej. Ponieważ małżonkowie mają wspólny majątek, to bezrobotny mąż będzie częściowo właścicielem przychodu, który osiągnęła jego małżonka. To może pozbawić go statusu. Małżonek bezrobotny a przychód z najmu i dzierżawy rozliczany powinien być osobno przez każdego z małżonków w zależności od części udziału. Żeby uchronić się przed tym rozwiązaniem, należy złożyć oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu z tego źródła przez jednego małżonka.

Bezrobotny a koszty uzyskania przychodu z najmu

Do wyznaczenia wysokości uzyskiwanego przychodu z najmu, należy wziąć pod uwagę wysokość czynszu najmu jeszcze przed odjęciem kosztów uzyskania przychodu. Należy pamiętać, że dochody z najmu opodatkowane na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego stanowią przychód i mogą wpłynąć na utratę statusu osoby bezrobotnej. 


Mieszkasz w Częstochowie? Odwiedź zakładkę praca: Częstochowa na GoWork.pl i poznaj ciekawe oferty pracy w Twojej okolicy


Przychodu nie stanowi świadczenie, które jest zwolnione z podatku dochodowego. Nie wpływa ono na status osoby bezrobotnej. Do tego zalicza się np. świadczenie rodzicielskie, czy odprawa. Więc osoba niepracująca, która otrzymuje powyższe, nie musi się martwić o utratę zasiłku.

Oceń artykuł
3/5 (2)