Reklama

Zwolnienie pracownika będzie trudniejsze? Nadchodzą rewolucyjne zmiany

Zwolnienie pracownika już od przyszłego roku może być w niektórych sytuacjach znacznie trudniejsze niż obecnie. Wszystko za sprawą projektu nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. Zatrudnieni zostaną objęci szczególną ochroną. 

 

Zmiany w zwalnianiu pracowników - pracwonik w garniturze siedzący przy biurku i zasłaniający część twarzy dokumentami

Zmiany w zwalnianiu pracowników – projekt ustawy o emeryturach pomostowych

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości 6 czerwca zgłosili projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Już 20 czerwca projekt został skierowany do Senatu i podpisu prezydenta. Projekt w założeniu ma regulować kwestie emerytur stażowych, lecz część przepisów zawartych w treści dotyczy innych kwestii. Przykład stanowi kwestia konieczności dalszego zatrudnienia pracownika na jego wniosek (do czasu prawomocnego zakończenia postępowania) w razie uznania przez sąd braku skuteczności wypowiedzenia umowy o pracę lub przywrócenia go do pracy. Aktualnie sąd także ma prawo nałożyć taki obowiązek na pracodawcę, jednak nie jest to konieczne. Wobec tego na mocy nowych przepisów ochrona pracownika przed zwolnieniem zostanie znacznie wzmocniona. 

Większa ochrona przed zwolnieniem

Nowe przepisy mają wejść w życie w styczniu 2024 roku. Jeśli pracownik zostanie zwolniony, sąd pracy będzie obligatoryjnie nakładał na pracodawcę konieczność zatrudnienia go z powrotem. Pracownik będzie wykonywał pracę do czasu prawomocnego wyroku sądu. Pracodawca będzie musiał w tym czasie realizować wszelkie świadczenia, które wynikają ze stosunku pracy względem pracownika. To ze względu na długość niektórych spraw może trwać nawet latami, na co uwagę zwraca ekspert cytowany przez portal Money.pl. Marcin Frąckowiak, ekspert prawa pracy Kancelarii Sadowski i Wspólnicy podkreśla, że procesy przed dwiema instancjami w Polsce mogą trwać nawet trzy lata. 

Dalej wskazuje na problematyczne kwestie tego propracowniczego rozwiązania. Choćby związane z ewentualnym zwrotem kosztów związanych z przymusowym zatrudnieniem pracownika, w razie, gdy sąd drugiej instancji zmienił wyrok sądu pierwszej instancji. Problematyczna pozostaje także kwestia braku informacji o okresie przejściowym i zastosowania przepisów do spraw z konkretnych okresów. 

Kolejny zapis w projekcie daje także szerokiej grupie pracowników prawo do dochodzenia przed sądem pracy przywrócenia ich do pracy i uznania wypowiedzenia umowy za bezskuteczne na każdym etapie sprawy. Są to m.in. działacze związkowi, pracownicy na urlopie rodzicielskim, wychowawczym, czy kobiety w ciąży. Ekspert wskazuje, że nowe przepisy mogą prowadzić do wielu patologii i do unikania przez pracodawców zatrudniania pracowników na umowie o pracę. 

Źródło: Money.pl

Oceń artykuł
1/5 (1)