Reklama

PIP kontra umowy zlecenia – krok w stronę stabilności zatrudnienia

Zmiana umów cywilnoprawnych na umowy o pracę to dodatkowe kompetencje, o jakie stara się Państwowa Inspekcja Pracy. Przepisy są w trakcie przygotowywania, a nowelizacja ustawy ma trafić do Sejmu. Jeśli zostanie zaakceptowana, pracodawcy będą zmuszeni do narzuconych warunków zatrudnienia.

rząd-chce-zmieniać-umowy-o-pracę
Źródło zdjęcia: 123rf.com

Właśnie trwają prace nad ustawą, która rozszerza uprawnienia, jakie ma Państwowa Inspekcja Pracy. Zadania miałyby zostać wzbogacone o możliwość zmiany umowy zlecenie na umowę o pracę przez PIP. Procedura wymagałby od inspektorów jedynie decyzji administracyjnej. Państwowa Inspekcja Pracy chce mieć większe kompetencje wobec zawieranych umów i warunków zatrudnienia przez pracodawców.

PIP chce zmienić zlecenia w umowy o pracę. Jak? 

Niedawno omawialiśmy planowane nowe uprawnienia PIP. W dużej mierze dotyczyły one walki ze „śmieciówkami”. Tym razem Państwowa Inspekcja Pracy idzie o krok dalej – PIP chce zmienić zlecenia w umowy o pracę. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o inspekcji taka sytuacja miałaby miejsce, jeśli w czasie kontroli PIP uzna, że obowiązki pracownika mają charakter stałego stosunku pracy. W ramach działań, jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” Inspekcja będzie mogła wystąpić do sądu w celu ustalenia stosunku pracy.  Przekształcanie zleceń w umowy o pracę przez PIP będzie możliwe poprzez wydanie decyzji administracyjnej. Jeśli pracodawca nie zgodzi się z opinią Inspekcji, będzie mógł odwołać się do sądu. 


Szukasz nowego zatrudnienia? Sprawdź oferty pracy w Lublinie na GoWork.pl


Zmiana umów cywilnoprawnych w umowę o pracę przez PIP. Czy się uda? 

Jak wskazuje „Dziennik Gazeta Prawna”, posłowie podkreślają, że szeroki zakres nowelizacji ustawy utrudni jej wdrożenie.  Decyzja o tym, czy PIP zmieni zlecenia na umowy o pracę, zostanie podjęta przez Sejm. Portal wskazuje, że podobny projekt był już składany przez Posłów Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem jego realizacja może jednak zostać utrudniona ze względu na propozycje Polskiego Ładu. Po wprowadzeniu jego przepisów zatrudnienie ma zostać ujednolicone, a umowy zlecenia praktycznie wyeliminowane. Jacek Męcin – doradca zarządu Konfederacji Lewiatan w rozmowie z Gazetą wskazuje na niezgodność z prawem proponowanych rozwiązań, mówiąc:

Oczywiście instytucje publiczne funkcjonują na co dzień na podstawie procedury administracyjnej, ale nie sądzę, aby była to prawidłowa ścieżka do ustalania istnienia stosunku pracy. Trudno wyobrazić sobie, że badaniem takich spraw – w razie odwołania ze strony zatrudniającego – miałyby się zajmować sądy administracyjne.

Czy zmiana umów zleceń w umowy o pracę przez PIP to dobre rozwiązanie? W poprzednim roku Inspekcja skontrolowała 24,7 tys. umów cywilnoprawnych. Aż 2,2 tys. były zawarte w przypadku stosunku o charakterze pracowniczym. Interwencja PIP zakończyła się uznaniem stosunku pracy dla 1,5 tys. osób. Jak widać, działania przekształcające umowy cywilnoprawne w umowy o pracę są skuteczne. Nowe przepisy ułatwiłyby tę procedurę.

Przekształcanie umów zleceń w umowy o pracę – nowe regulacje i konsekwencje

Państwowa Inspekcja Pracy coraz częściej podejmuje działania mające na celu eliminację nadużyć związanych z umowami cywilnoprawnymi. Jednym z najnowszych postulatów jest przekształcanie umów zleceń w umowy o pracę, gdy ich charakter wskazuje na stałe zatrudnienie. Takie zmiany mają na celu zapewnienie pracownikom większej ochrony prawnej i stabilności zatrudnienia.

Dla pracodawców może to jednak oznaczać wyższe koszty związane z oskładkowaniem oraz konieczność zapewnienia dodatkowych świadczeń, takich jak urlopy czy wynagrodzenie chorobowe. W wielu branżach, w szczególności w gastronomii czy handlu, przekształcanie umów zleceń budzi kontrowersje. Pracodawcy obawiają się zwiększenia kosztów, natomiast pracownicy zyskują większą stabilność zawodową.

Czy wszystkie umowy zlecenia są zagrożone przekształceniem?

Nie wszystkie umowy zlecenia podlegają przekształceniu. Inspekcja pracy koncentruje się przede wszystkim na przypadkach, w których warunki zatrudnienia odpowiadają typowej umowie o pracę. Jeżeli zleceniodawca wymaga od pracownika regularnego świadczenia pracy w określonych godzinach i miejscu, może być to podstawą do zmiany rodzaju umowy.

Przekształcenia nie obejmują jednak sytuacji, w których praca jest wykonywana w sposób nieregularny lub dorywczy. Dla osób korzystających z tej formy zatrudnienia oznacza to pewną elastyczność, jednak Inspekcja Pacy zaznacza, że nadal należy przestrzegać przepisów dotyczących minimalnego wynagrodzenia i innych aspektów związanych z prawami pracowników.

Oceń artykuł
5/5 (1)