Reklama

Monter – zakres obowiązków

Zakres obowiązków montera uzależniony jest od konkretnego stanowiska. Sam montaż może dotyczyć różnych podzespołów i wymagać innych kwalifikacji. Sprawdź, jakie są zadania konkretnych monterów.

Monter zakres obowiązków

Monter to ogólna nazwa grupy stanowisk, które dotyczą montażu różnego rodzaju komponentów. To mogą być np. metalowe konstrukcje, okna, czy okablowanie. Stanowisko pracy montera w zależności od branży wiąże się z innymi obowiązkami. Taki zawód występuje np. w budownictwie, branży przemysłowej, czy meblarskiej. Zwykle wiąże się z kilkoma głównymi czynnościami, przede wszystkim montażem i towarzyszącym temu cięciem, układaniem, łączeniem, szlifowaniem, wkręcaniem komponentów. Monter także demontuje instalacje, przeprowadza prace serwisowe, naprawia usterki, wykonuje kontrole. Swoje obowiązki pełni w oparciu o szczegółowy projekt, sam także musi sporządzać dokumentację montażową, często raportuje swoją pracę. Musi mieć na uwadze kryteria techniczne instalacji. Czasem do jego obowiązków należy również szkolenie nowych pracowników. Efektem głównej pracy każdego montera jest stworzenie pewnej całości, spójnego produktu, czy instalacji.

Gdzie może pracować monter?

Praca monter może się odbywać w firmach o różnym profilu działalności. Monterów rusztowań poszukują firmy budowlane. Monterzy maszyn i urządzeń zwykle są potrzebni w przedsiębiorstwach wykonujących usługi montażowe lub też produkcyjnych. Stanowisko montera dostępne jest także w firmach meblarskich. Z kolei przedsiębiorstwa oferujące usługi z zakresu elektryki lub też firmy przemysłowe, w których instalacja elektryczna pełni ważną funkcję, zatrudniają monterów elektryków. Wraz ze wzrostem cen energii i świadomością na temat odnawialnych źródeł wzrasta również zapotrzebowanie na monterów instalacji fotowoltaicznych.

Monter – wymagania stanowiskowe

Każdy monter musi mieć przede wszystkim wiedzę techniczną w zakresie danej branży. Przykładowo z zakresu elektroniki, klimatyzacji, fotowoltaiki, budowy maszyn, czy też wykrywania usterek. Pracodawcy często wymagają od kandydatów prawa jazdy, ponieważ praca montera w dużej mierze opiera się na dojeździe do klienta. W branży przemysłowej i budowlanej cenne są również uprawnienia spawalnicze. Nie wszystkie zlecenia da się zaplanować, jeśli praca dotyczy dyżurów, to konieczna jest także dyspozycyjność.

W pracy montera ważne są także kompetencje zawodowe miękkie. Często pełni on stanowisko jednoosobowe, lecz zdarza się, że praca wymaga kooperacji w grupie. Przydaje się więc zdolności do takiej pracy i komunikatywność. Sama umiejętność prowadzenia rozmów z innymi ważna jest również w kontekście utrzymania dobrych relacji z klientem.

Monter powinien także potrafić oszacować priorytet konkretnych czynności i tak rozplanować czas, by udało się zrealizować wszystkie punkty projektu. Często praca montera wymaga odporności na stres i umiejętności pracy pod presją czasu. Zawód ten bywa też niebezpieczny – konieczna jest znajomość zasad BHP i PPOŻ. To praca z często drobnymi komponentami, dlatego kluczowe są zdolności manualne i sprawne zmysły. Monter powinien być także osobą odpowiedzialną, samodzielną i o dobrych zdolnościach organizacyjnych.

Monter – zakres obowiązków

W zależności od konkretnego stanowiska każdy monter ma inny zakres obowiązków. Poniżej wyszczególniono zadania na często spotykanych stanowiskach związanych z montażem.

 • Monter konstrukcji stalowych

Monter konstrukcji stalowych to jedno z częściej spotykanych propozycji zatrudnienia dla monterów w serwisach pracy. Jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się montażem elementów stalowych. To mogą być np. belki, bramy, drzwi, mosty, czy platformy. Jest to stanowisko pracy, jakie można spotkać w branży budowlanej. Specjalista tworzy konstrukcje budynków, konserwuje je, ustala jaki zakres prac należy wykonać, przygotowuje niezbędne do pracy narzędzia. Montuje instalacje na podstawie projektu, dbając na każdym kroku o jakość instalacji, zabezpieczając ją. To bardzo odpowiedzialne stanowisko, częściowo to właśnie od prawidłowej instalacji konstrukcji stalowej zależy bezpieczeństwo osób korzystających z obiektu.

 • Monter rusztowań

Rusztowanie umożliwia pracownikom budowlanym poruszanie się na wysokościach podczas budowy i napraw budynków. Osobą odpowiedzialną za rozłożenie instalacji jest właśnie monter rusztowań. Do jego zadań należy, najogólniej mówiąc postawienie rusztowania, zbadanie jego stabilności i złożenie po zakończeniu prac. Zanim jednak rusztowanie zostanie rozłożone, specjalista musi ocenić i dostosować do tego teren, co wiąże się z koniecznością posiadania specjalistycznej wiedzy w tym zakresie i doświadczenia. Rusztowanie łączy przy wykorzystaniu specjalnych klamer i złączek.

 • Monter mebli

Zakres obowiązków tego fachowca obejmuje montaż elementów meblowych przy pomocy różnych urządzeń. Najpierw kompletuje niezbędne elementy składające się na mebel, dobiera również narzędzia i łączenia, śruby, mocowania. W swojej pracy posługuje się elektronarzędziami, np. wiertarką. Używa również kombinerek, dłuta, czy młotka i kluczy imbusowych. Ostatecznie montuje meble na docelowych stanowiskach, kontroluje jakość pracy i zapobiega awariom.

 • Monter elektronik

Elektromonter zajmuje się budową instalacji elektrycznej, naprawia również usterki, przeprowadza serwis instalacji, zabezpiecza przewody elektryczne. Pracownicy lub klienci zgłaszają mu bieżące awarie. Zajmuje się nie tylko samą instalacją elektryczną budynku, lecz również urządzeniami, które działają w firmie, np. sterującymi czy zabezpieczającymi. Wymienia także starą instalację elektryczną i zakłada nową na podstawie projektu.

 • Monter maszyn i urządzeń

To zawód ściśle techniczny związany z mechaniką. Wymaga rozległej wiedzy z dziedziny działania maszyn i urządzeń oraz zdolności manualnych. Monter montuje maszyny, instaluje je i uruchamia, zajmuje się także ich konserwacją, uczy użytkowników jak prawidłowo z nich korzystać. Do jego zadań należy także diagnostyka maszyn, przeglądy i analiza stanu technicznego. W razie konieczności demontuje komponenty, dostosowuje je, wymienia. Jakiego rodzaju maszyny obsługuje? To mogą być różne urządzenia. Często etat dotyczy opieki nad maszynami w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Stała obecność montera pozwala zachować sprawność maszyn i ciągłość produkcji.

 • Monter okien

Monter okien zakłada okna w nowych budynkach, jak i wymienia w starych. Zajmuje się pojedynczymi oknami, lecz także okazałymi fasadami, które wymagają dużej siły fizycznej i odwagi w pracy na wysokościach. Przed montażem przeprowadza prace przygotowawcze, zakłada taśmy uszczelniające. Elementem jego pracy jest także demontaż okien, czy ich serwisowanie. Czasem obowiązki obejmują także montaż drzwi.

 • Monter izolacji przemysłowych

W serwisach pracy często można spotkać się ze stanowiskiem montera izolacji przemysłowych. W tym przypadku fachowiec montuje, konserwuje i naprawia izolacje obiektów o charakterze przemysłowym. W zakresie jego zainteresowań są wszelkie rurociągi, turbiny, piece, wentylatory. Montuje izolację termiczną, np. wełnę, czy blachę, przeprowadza obróbki, izoluje kanały wentylacyjne.

 • Monter instalacji sanitarnych

W zakresie obowiązków montera instalacji sanitarnych jest montaż, instalacja, naprawa instalacji grzewczych i wodno-kanalizacyjnych. Zajmuje się kształtowaniem, gwintowaniem i instalacją rur, lutuje, zgrzewa i łączy rury z wykorzystaniem różnych metod. W pracy posługuje się dokumentacją techniczną i dba o przestrzeganie przepisów. Przeprowadza również oględziny, pomiary i naprawy. Wymienia części i podzespoły instalacji.

 • Monter wentylacji

Monter wentylacji i klimatyzacji dba o instalacje nawiewne i wywiewne w budynkach. Często przeprowadza zlecenia w biurowcach i obiektach użyteczności publicznej. Obsługuje układy klimatyzacyjne w obrębie różnych systemów, montuje rekuperacje, układy wentylacyjne, zajmuje się serwisem instalacji, czasem również wspiera montaż pomp ciepła. Wykonuje kanały wentylacyjne, montuje centrale. W swojej pracy posługuje się elektronarzędziami, czasem spawa lub lutuje.

Ile zarabiają monterzy?

Zarobki monterów r uzależnione są od rodzaju obsługiwanych instalacji. Najlepiej zarabiający monterzy za granicą mogą osiągnąć nawet zarobki rzędu 20 tys. zł brutto. Jednak standardowo zarobki są niższe, choć wciąż utrzymują się na dobrym poziomie. Dobrym źródłem informacji w tym zakresie jest portal Wynagrodzenia.pl. Zgodnie z danymi zgromadzonymi w serwisie:

 • Monter konstrukcji stalowych – co drugi pracownik na tym stanowisku zarabia od 3 640 zł brutto (2 792 zł netto) do 5 510 zł brutto (3 986 zł netto);
 • Monter klimatyzacji i wentylacji – co drugi pracownik na tym stanowisku zarabia od 3 750 zł brutto (2 862 zł netto) do 6 100 zł brutto (4 390 zł netto);
 • Monter rusztowań – co drugi pracownik na tym stanowisku zarabia od 3 840 zł brutto (2 919 zł netto) do 6 300 zł brutto (4 531 zł netto).

Jak zostać monterem?

Aby zostać monterem, należy zdobyć wykształcenie branżowe. Pracodawcy cenią wykształcenie techniczne i zawodowe, szczególne uprawnienia, np. UDT, kursy i przede wszystkim doświadczenie. Jednak częstą praktyką jest proponowanie pracy kandydatom do przyuczenia, wówczas mają szansę zdobyć doświadczenie pod okiem wieloletnich pracowników. Dużym atutem jest odbycie praktyk zawodowych.

Praca montera to stabilny zawód i stanowisko pracy umożliwiające uzyskanie dobrych zarobków. Niestety wiąże się często z koniecznością pracy zmianowej, również na wysokościach. Pracownik narażony jest na urazy i musi pracować pod presją czasu. Osoby o technicznych zainteresowaniach powinny odnajdywać się w tym zawodzie.

Oceń artykuł
0/5 (0)