Zasiłek opiekuńczy po 28 czerwca – do kiedy i dla kogo? Gdzie złożyć wniosek?

Zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa i jednoczesnym zamknięciem szkół, żłobków oraz przedszkoli. Świadczenie te obecnie obowiązuje do 28 czerwca bieżącego roku. Jednak według ministerstwa, istnieje możliwość jego przedłużenia. Sprawdź, kogo będzie on obowiązywał?

zasiłek opiekuńczy po 26

Zasiłek opiekuńczy – do kiedy?

Zasiłek opiekuńczy jest to świadczeniem dla rodziców i opiekunów, którzy z powodu pandemii COVID-19 i zamkniętych szkół oraz żłóbków musieli zapewnić dzieciom samodzielną domową opiekę.

Obecnie zasiłek opiekuńczy wypłacany jest do 28 czerwca bieżącego roku. Jednak Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maciąg zaznacza, iż istnieje możliwość przedłużenia świadczenia o kolejny termin.

Zasiłek opiekuńczy po 28 czerwca – dla kogo?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim rodzicom i opiekunom, którzy:

  • Sprawują upiekę nad dzieckiem poniżej 8. roku życia
  • Objęci są ubezpieczeniem chorobowym (pracują na umowę o pracę, zlecenie lub prowadzą działalność gospodarczą tzn. samozatrudnieni czy prowadzący firmę)
  • Opiekują się dzieckiem do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności
  • Opiekują się dzieckiem do 18. roku życia z orzeczeniem o znacznej lub umiarkowanej niepełnosprawności
  • Opiekują się dzieckiem z orzeczeniem o potrzebnie kształcenia specjalnego

Zasiłek opiekuńczy po 28 czerwca. Co należy wiedzieć?

Przypomnijmy, iż zasiłek opiekuńczy został wprowadzony na mocy Rady Ministrów w związku z pandemią koronawirusa i pilnym zamknięciem szkół, przedszkoli oraz żłobków. Informuje o tym ustawa z dn. 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Według ministerstwa istnieje możliwość przedłużenia zasiłku opiekuńczego po 28 czerwca, jednak w pierwszej kolejności należy rozważyć funkcjonowanie dyżurów w przedszkolach i żłobkach, co pozwoli na wyciągnięcie odpowiednich wniosków do ponownego rozpatrzenia przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy – gdzie złożyć wniosek?

Na stronie zus.pl znajdziemy wzór oświadczenie o zasiłek opiekuńczy, który możemy złożyć do swojego pracodawcy/zleceniodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sprawdź również: 

Zasiłek solidarnościowy – dla kogo 1400 zł? Wniosek o zasiłek z ZUS i warunki do spełnienia. Najważniejsze informacje

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora