Bon turystyczny w 2020 roku już nie dla pracownika. Gdzie i kiedy złożyć wniosek o nowe świadczenie?

Bon turystyczny w 2020 roku miał oznaczać świadczenia dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które nie zarabiają więcej niż średnia krajowa. Założenia projektu uległy zmianie sprawiając, że 1000 zł dla pracownika zmieniło się w 500 zł na wakacje dla każdego dziecka. Gdzie złożyć wniosek i kiedy będzie można otrzymać środki z ZUS?

krajobraz Polski w wakacje

Bon turystyczny w 2020 roku – dla kogo?

Bon turystyczny to pomoc skierowana do branży turystycznej, która miała oznaczać 1000 złotych dla każdego pracownika na etacie, niezarabiającego więcej niż wynosi średnia krajowa w 2020 roku. Jednak program bonów turystycznych w 2020 roku został zmieniony. Będzie oznaczał 500 złotych na wakacje, przeznaczone dzieciom w formie świadczenia socjalnego. Nie ma pewności, czy bon wakacyjny dla dzieci wykluczy 1000 zł na wakacje dla pracownika. Istnieją szanse, że będzie jednym z dwóch obowiązujących świadczeń. 

Warto wiedzieć, że 500 zł na wakacje otrzyma każde dziecko, bez względu na kryteria zarobkowe jego rodziców i formę wykonywania pracy. Samo świadczenie zostanie przyznane w taki sam sposób jak dotychczas obowiązujące 500+ na dziecko.

Bon turystyczny 2020 – od kiedy?

Bon turystyczny w wysokości 500 zł na wakacje dla dzieci będzie wprowadzony jeszcze w tym sezonie. Według zapewnień rządu nowy plan 500+ ruszy najwcześniej pod koniec lipca. Wiele osób zastanawia się – do kiedy bon turystyczny utrzyma ważność, zwłaszcza że rozpoczęcie programu pod koniec wakacji może wiązać się z trudnościami w zaplanowaniu wyjazdu. Najprawdopodobniej 500 zł na wakacje będzie można wykorzystać do końca 2021 roku.

Wniosek o bon wakacyjny dla dzieci – gdzie złożyć?

Wniosek o 500 zł na wakacje najprawdopodobniej będzie można złożyć, korzystając z usług Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Decyzję dotyczącą wniosku sprawdzimy w zakładce „Dokumenty i wiadomości”. W przypadku akceptacji wniosku każdy ubiegający się otrzyma specjalny kod elektroniczny do wykorzystania na wakacje w Polsce.

Sprawdź: PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych

Bon wakacyjny 500 plus – informacje i zasady działania

Bon turystyczny wbrew wcześniejszym założeniom nie stanowi świadczenia w formie karty przedpłaconej a pewnego rodzaju kodu elektronicznego. Takim bonem turystycznym będzie można zapłacić za kolonie dziecka, noclegi, wycieczki z przewodnikiem, przejazdy i inne atrakcje dla najmłodszych. Warto wspomnieć, że opłata kodem elektronicznym dotyczy tylko tych firm turystycznych, które będą brały udział w rządowym programie. 

Bon 1000 zł na wakacje został odwołany?

1000 plus na wakacje dla pracowników zostanie zastąpione przez bony turystyczne 500+ dla dzieci. Jednak według rządu prace nad projektem 1000+ trwają i istnieje szansa, że taka forma świadczenia także wejdzie w życie.

Oceń artykuł
5/5 (4)