Bon turystyczny stanowi jeden z rządowych programów socjalnych – jego zadaniem jest udzielenie wsparcia rodzinom z dziećmi w zakresie finansowania wakacyjnego wypoczynku i rekreacji, jednocześnie wspomagając rodzimy sektor turystyczny. Jakich zmian w jego funkcjonowaniu należy się spodziewać w 2023 roku?

bon-turystyczny-2023

Czym dokładnie jest bon turystyczny i jakich zmian w jego funkcjonowaniu możemy spodziewać się w 2023 roku? Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z programu? Dla kogo jest on przeznaczony? Jak duża jest wysokość świadczenia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Czym jest bon turystyczny i jak zmieni się w 2023 roku?

Bon turystyczny to jedna z oferowanych przez rząd form wsparcia, kierowanych do rodzin z dziećmi. Rzeczony bon, zgodnie z jego nazwą, wykorzystać można dla pokrycia kosztów związanych z rekreacją i wypoczynkiem – można nim na przykład zapłacić za pobyt w hotelu, pensjonacie, obozie sportowym, etc., ale wyłącznie na terenie Polski.

Świadczenie wynosi 500 złotych na jedno dziecko, przy czym w przypadku dziecka z niepełnosprawnością wzrasta ono do 1 000 złotych. Jak podaje ZUS, w trakcie obowiązywania bonu turystycznego, a więc od 1 sierpnia 2020 do 31 marca 2023 roku, rząd przeznaczył na ten cel aż 3,2 miliarda złotych.

Bon turystyczny 2023 – dla kogo? Jakie warunki trzeba spełnić?

Bon turystyczny ma w bieżącym roku powrócić w odświeżonej wersji. Kryterium jego przyznania nadal będzie ilość posiadanych dzieci, jednak tym razem bon turystyczny ma być w sposób ścisły powiązany z programem Rodzina 500+.

Aby otrzymać bon turystyczny w 2023 roku, trzeba jednak będzie w jednym miesiącu zrezygnować ze świadczenia 500+ wypłaconego gotówką – w zamian za to, wartość samego bonu będzie większa, wynosząc 800 złotych lub 1 000 złotych. Ostateczne decyzje są jeszcze nieznane, w związku z możliwą waloryzacją 500+ do 800+.

Oceń artykuł
3.1/5 (53)