Kampania wyborcza zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią zapowiedzi rozlicznych zmian w polskiej polityce, płynące z ust polityków wszelkich opcji. Jedną z nich jest waloryzacja świadczenia 500+, jaką zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

500-plus-800-plus-inflacja

Kiedy 500 plus zmieni się w 800 plus? Jak wpływ będzie miała ta zmiana na sytuację ekonomiczną Polaków? Czy inflacja wzrośnie? Kto jeszcze popiera zapowiadane zmiany? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym materiale.

Waloryzacja 500 plus – jaki będzie miała wpływ na inflację?

Zgodnie z programem jaki Prawo i Sprawiedliwość niedawno zaprezentowało, od stycznia przyszłego roku świadczenie 500+ ma zamienić się w 800+ plus. Zgodnie ze słowami polityków PiS, ma to być odpowiedź na stale rosnącą w Polsce inflację, która według prognoz może być wkrótce najwyższa w Europie.

Choć mogłoby się wydawać, że waloryzacja 500+ pozytywnie wpłynie na portfele większości Polaków, to prawda może okazać się dużo mniej optymistyczna. Ekonomiści podkreślają, że dalsza kontynuacja redystrybucyjnej polityki odniesie odwrotny do zamierzonego skutek, jedynie napędzając inflacyjną spiralę. Zapowiedzi partii rządzącej stanowią zatem złą informację nie tylko dla inwestorów i przedsiębiorców, ale wszystkich obywateli.

800 plus – Donald Tusk i Lewica chcą przyspieszenia zmian

Zapowiadane przez PiS zmiany poparł Donald Tusk (Koalicja Obywatelska) oraz Nowa Lewica. Obie strony domagają się jednak przeprowadzenia waloryzacji świadczenia jak najszybciej, nie chcąc czekać do przyszłego roku.

Program „800 plus” nie znalazł jednak poparcia w gronie sympatyków Szymona Hołowni (Polska 2050) oraz koalicji budowanej przez Polskie Stronnictwo Ludowe, któremu przewodzi Władysław Kosiniak – Kamysz. Obie strony opowiadają się za utrzymaniem świadczenia na dotychczasowym poziomie.

Zmian w programie 500+ nie popiera również Konfederacja, która docelowo opowiada się także za jego całkowitą likwidacją. Po co komu opozycja, która chce robić to samo co rząd, tylko wcześniej?” – pytał za pośrednictwem serwisu Twitter Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji, prezes partii Nowa Nadzieja.

Oceń artykuł
5/5 (2)