500 zł na wakacje – gdzie złożyć wniosek online? Dla kogo jest przeznaczony bon turystyczny?

Program 500 plus na wakacje w Polsce to zapowiadany od jakiegoś czasu projekt mający pomóc rodzinom z dziećmi i branży turystycznej, która ucierpiała z powodu epidemii koronawirusa. Wniosek online złożysz na stronie internetowej ZUS. Kto dostanie bon turystyczny i kiedy będzie można go wykorzystać?

kobieta na wakacjach w Polsce

Bon turystyczny 500 plus – dla kogo?

500 złotych na wakacje jest odpowiedzią rządu na ciężką sytuację materialną rodzin i branży turystycznej wywołaną trwającą epidemią koronawirusa. Pierwsze zapowiedzi sugerowały, że bon turystyczny wyniesie 1000 zł i będzie przysługiwał wszystkim osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, które nie zarabiają więcej niż średnia krajowa. Plany uległy zmianie i program 1000 plus dla pracownika został przekształcony w 500 zł na wakacje dla każdego dziecka

500 plus na wakacje otrzyma jednorazowo każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Rząd przewiduje przyznanie dodatkowych 500 zł dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności. Warto dodać, że bon turystyczny będzie przysługiwał rodzinom bez względu na poziom zarobków. 

Wniosek o 500 zł na wakacje online – jak go złożyć?

Złożenie wniosku o 500 plus będzie możliwe przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Zalogowanie do systemu jest dość proste – wystarczy użyć profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz systemów niektórych bankowości internetowych. Jeżeli wniosek o 500 złotych na wakacje zostanie zaakceptowany, kandydat otrzyma informację zwrotną wraz z bonem turystycznym w formie specjalnego kodu elektronicznego.

Sprawdź też: PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych

Bon turystyczny – jak skorzystać?

Bony turystyczne będą przekazywane w formie kodów elektronicznych, które trzeba będzie okazać podmiotom biorącym udział w programie (podczas rezerwacji lub najpóźniej zaraz przed zakwaterowaniem). 500 zł na wczasy będzie można wykorzystać, opłacając np. hotel, pensjonat, pobyt na koloniach i obozach. 

Aby rozwiać wątpliwości kandydatów, ZUS uruchomi specjalną infolinię, której celem będzie odpowiedź na pytania wszystkich zainteresowanych osób. 

Kiedy będzie można złożyć wniosek o 500 plus?

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym trafiła do senatu i czeka na ewentualne poprawki. Status ustawy i podstawowe informacje można uzyskać, sprawdzając rządową stronę internetową bonturystyczny.gov.pl.

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora