Minimalizm sposobem na życie. Jak zacząć?

Minimalizm rozwiązuje problemy związane z nadmiarem wielu niepotrzebnych rzeczy, które gromadzą się w naszych mieszkaniach i zajmują sporo powierzchni. Dzięki niemu oszczędzamy czas i pieniądze, a także poprawiamy jakość naszego życia. Im mniej, tym lepiej oraz mniej najczęściej znaczy więcej! Sprawdź, jak zacząć.

minimalizm

Minimalizm – co to jest?

Minimalizm nie jest wbrew pozorom tak łatwą i szybką zmianą w życiu. Może dlatego, że wiąże się z reorganizacją naszych rutynowych nawyków oraz przyzwyczajeń. Wymaga to od nas sporego wysiłku, motywacji i pewności, że to, co robimy, przyniesie pozytywne i satysfakcjonujące nas efekty.

W minimalizmie chodzi o większą radość z życia, lepsze wykorzystanie czasu, a także docenienie rzeczy, które już się ma i czerpanie z tego największych korzyści. Minimalizm pobudza kreatywność. pozwala zaoszczędzić pieniądze i wydać je na coś, co rzeczywiście będzie nam potrzebne. Jest on całkowitym przeciwieństwem konsumpcjonizmu, gdzie ślepa pogoń za kupowaniem może być bolesną pułapką, z której ciężko będzie się wydostać.

Minimalizm – jak zacząć?

Na samym początku zastanów się, która z twoich rzeczy jest dla ciebie niezbędna w życiu codziennym. Czy może posiadasz coś, bez czego twoje życie wcale by się nie zmieniło? Zastanów się, jakie możesz wprowadzić zasady, aby móc lepiej wydawać swoje pieniądze. Przed zakupem zadaj sobie pytanie, czy dana rzecz jest ci rzeczywiście potrzebna?

Następnie:

  • Wybierz obszar, od którego chcesz zacząć wprowadzać minimalizm. Może być to dom, relacje z ludźmi, praca, pieniądze, szafa
  • Wypisz swoje cele na kartce i sukcesywnie je odznaczaj. Dzięki temu będziesz mieć lepszy obraz tego, co udało ci się osiągnąć, a co jeszcze na ciebie czeka
  • Ustalaj proste i mało skomplikowane zadania. Dzięki temu łatwiej i szybciej będzie ci postawić swój pierwszy krok oraz nie zaczniesz się zniechęcać
  • Nagradzaj się zarówno za małe, jak i te duże sukcesy. Może być to na przykład wypad do kina, spacer, relaks z książką czy kubek ulubionej herbaty

Pamiętaj jednak, aby do niczego się nie zmuszać. Jeśli zakup czegoś, co nie jest w stu procentach przydatne, bardzo cię cieszy, nie ma sensu sobie tego odbierać. To tylko zrazi cię do tej idei, przez co możesz szybko z niej zrezygnować. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem pewnej rzeczy, postaw na jakość, a nie na ilość. Lepiej posiadać jeden porządny produkt, który będzie ci służyć przez długi czas, niż ciągle wydawać pieniądze i ostatecznie stracić większą kwotę niż za jakościowo lepszą i trochę droższą rzecz.

Minimalizm – bądź eko!

Ziemia jest naszym jednym wielkim domem, a sytuacja ekologiczna na świecie nie jest w najlepszym stanie. Dlatego każdy z nas powinien dbać o środowisko. Im mniej kupujemy, tym mniej wyrzucamy i nie doprowadzamy do większego zanieczyszczenia. W dodatku nie przyczyniamy się też do zużycia większej ilości surowców do produkcji. Na przykład na jedną parę spodni przypada 10 000 litrów wody. Jest to kwestia dość przerażająca, skoro na świecie w ostatnich latach dominuje globalne ocieplenie i wody jest coraz mniej.

Sprawdź również: 

Jak oszczędzać w czasie epidemii COVID-19?

Oceń artykuł
5/5 (6)