Reklama

Jak oszczędzać w czasie epidemii COVID-19?

Epidemia koronawirusa i obecny kryzys gospodarczy sprawiają, że budżet domowy wielu Polaków jest w dużo gorszej kondycji. Jak oszczędzać, aby chociaż trochę zminimalizować straty?

szklanka wypełniona monetami z której wyrasta roślina

Jak oszczędzać co miesiąc?

Odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym to pierwszy sposób, który przychodzi do głowy, jeśli chodzi o oszczędzanie co miesiąc. Niestety przelewy wewnętrzne mają jedną wadę, która potrafi przekreślić wszelkie starania – bardzo łatwo przelać je z powrotem. Oczywiście łatwość w wykonywaniu przelewów telefonem bardzo pomaga w życiu codziennym, jednak jeżeli nie jesteśmy najlepsi w odkładaniu, ten sposób raczej odpada. Jak oszczędzać na koncie i tego nie zauważyć?

Sposobów na oszczędności bankowe jest naprawdę dużo, jednak w jednym przypadku można zastosować ciekawą zagrywkę psychologiczną. Wiele osób przelewa sobie ustaloną z góry kwotę na swój rachunek oszczędnościowy, aby pod koniec miesiąca i tak ją wykorzystać. Może dobrym pomysłem jest zapomnieć o tym, że się oszczędza? Kilka banków w Polsce oferuje ciekawą usługę działającą na zasadzie zaokrąglania kwot podczas płatności kartą. 

Działanie usługi polega na prostym mechanizmie, który zaokrągla kwotę zakupów wykonanych za pomocą karty płatniczej do 10 złotych. To znaczy, że jeśli płacisz w sklepie 8.50 – z Twojego konta zostaje zabrane 10 złotych. Co się dzieje z pozostałymi pieniędzmi? Reszta jest automatycznie przelewana na specjalny rachunek oszczędnościowy i pozwala na kumulowanie środków, o których się nie pamięta. 

Jak oszczędzać na zakupach?

Aby zminimalizować niepotrzebne koszty podczas zakupów w dużych sklepach, warto zacząć od sporządzania listy zakupowej. Chyba każdy znalazł się kiedyś w sytuacji, w której pojechał na zakupy do supermarketu po rzeczy na obiad i wrócił z trzema torbami wartymi 300 złotych. A tymczasem według przeprowadzonych badań, marnujemy średnio 50 złotych miesięcznie na wyrzucanym jedzeniu, którego wcale nie mieliśmy ochoty zjeść.

Dlatego warto planować zakupy, obserwować promocje i przemyśleć jadłospis na kilka następnych dni. Wtedy dużo łatwiej ograniczyć ilość wyrzucanego jedzenia w domu. 

Jak oszczędzać na usługach telekomunikacyjnych?

Czas kryzysu to odpowiedni moment, aby przyjrzeć się podpisanym umowom z operatorami komórkowymi i np. dostawcami internetu. Bardzo wiele osób z czystego przyzwyczajenia pozostaje przy umowach podpisanych lata temu, a konkurencyjność na rynku sprawiła, że wiele innych ofert operatorów jest dużo korzystniejszych. Nie potrzebujesz nowego telefonu i opłacasz wysoki abonament? Może warto zainteresować się usługą na kartę? 

Prawda jest taka, że większość usług na kartę jest całkowicie wystarczająca, a kosztuje wielokrotnie mniej niż oferty abonamentowe. 

Jak oszczędzać na jedzeniu w pracy?

Pierwszym i jedynym wymaganym krokiem jest wyuczenie nawyku zabierania posiłku do biura. Szybki obiad do pracy, który zostanie odpowiednio zaplanowany to oszczędność nawet kilkuset złotych w miesiącu. Wystarczy sprawdzić, ile pieniędzy wydajemy na firmowy catering albo obiady w restauracji pracowniczej i porównać do kosztów samodzielnego przygotowania posiłków.

Sprawdź też: Szybki obiad do pracy – zadbaj o swoje zdrowie

Jak oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody to nie tylko niższe rachunki co miesiąc. To przede wszystkim jeden z najłatwiejszych sposobów na pomoc matce naturze – zwłaszcza podczas przedłużającej się suszy. Poznaj kilka sposobów na to, jak oszczędzać wodę w domu:

  • wybierz prysznic zamiast kąpieli – pełna wanna na pewno jest przyjemna, jednak to kilka razy więcej zużytej wody niż dłuższy prysznic
  • zamykaj kran podczas mycia zębów
  • nie używaj zraszaczy do trawy dłużej niż to potrzebne
  • uruchamiaj zmywarkę i pralkę tylko wtedy, kiedy są zapełnione
Oceń artykuł
3.7/5 (3)