Reklama

Kot Schrodingera – żywy i martwy jednocześnie. Na czym polega ten eksperyment?

Kot Schrodingera to eksperyment myślowy, który określa materię żywą i martwą jednocześnie. Jesteś ciekaw, na czym polega? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

kot schrodingera
Kot Schrodingera, rys. The New Yorker Cartoons

Kot Schrodingera – co to jest?

Kot Schrodingera został wymyślony i opublikowany przez austriackiego fizyka i laureata Nagrody Nobla Erwina Schrodingera w 1935 roku. Określany jest jako paradoks, który stwierdza zajście dwóch sprzecznych wobec siebie zachowań w tym samym czasie.

Ma on zastosowanie nie tylko w fizyce, ale również w życiu codziennym. Skłania do analizy dwóch sprzecznych wobec siebie sytuacji, które mogłyby wydarzyć się w rzeczywistości. Jednak nie dowiemy się, która z nich jest prawdziwa, dopóki tego nie sprawdzimy. Dzięki temu eksperymentowi możemy z innej perspektywy spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość i sytuacje, które nam się przydarzają. Dodatkowo pomaga on w podejmowaniu często niełatwej decyzji i związanego z nią ryzyka.

Kot Schrodingera wykorzystywany jest również w kulturze, sztuce jak i literaturze. Rozpoznamy go w powieściach brytyjskiego pisarza Terry’ego Pratchetta oraz amerykańskiego serialu “Teoria Wielkiego Podrywu” czy “Sześć stóp pod ziemią”.

Kot Schrodingera – na czym polega?

Na samym początku pragnę wspomnieć, iż kot Schrodingera jest tylko eksperymentem myślowym i żaden bezbronny kot w nim nie ucierpiał.

Ok, wyobraź sobie żywego kota w nieprzeźroczystym pudełku. Zaraz obok niego znajduje się młotek, butelka z trucizną, licznik Geigera i atom pierwiastka promieniotwórczego. Poprzez rozpad atomu może zostać uruchomiony licznik Geigera, który wprawi w ruch młotek, uderzając znajdującą się obok niego butelkę z trucizną. W wyniku reakcji kot umiera.

Z racji tego, iż kot znajduje się w nieprzeźroczystym i zamkniętym pudełku, nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy powyższy eksperyment pozbawił go życia. Dopóki tam nie zajrzymy, nie będziemy wiedzieć, co się tak naprawdę stało.

Zastanów się więc, w jaki sposób Kot Schrodingera może wpłynąć na Twoje życie prywatne i zawodowe. Póki czegoś nie zrobisz, nigdy nie będziesz wiedzieć, jaki mógłby być z tego rezultat. Warto więc postawić swój pierwszy krok, niż wiecznie żyć w niepewności.

Oceń artykuł
4.3/5 (6)