Reklama

Kalkulator snu – jak spać mniej i się wysypiać?

Sen jest jedną z najważniejszych czynności w ciągu dnia, która pozwala nam odpowiednio się zregenerować i nabrać sił do dalszego działania. Podczas spania przechodzimy różne fazy i to właśnie one świadczą o tym, czy obudzimy się wyspani, czy też nie. Sprawdź, jak używać kalkulatora snu, aby za każdym razem budzić się pełnym energii.

Kalkulator snu - osoba śpiąca z zegarkiem przy głowie
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_103342887_rudow%C5%82osy-m%C5%82ody-cz%C5%82owiek-%C5%9Bpi-w-sypialni-w-pobli%C5%BCu-budzika-zdrowy-sen-drzemka-marzenie-budzenie.html

Sen jest niezwykle istotny w naszym życiu. Nie tylko dla zachowania dobrego samopoczucia, ale i zdrowia. Niewyspani jesteśmy mniej wydajni, a jakość naszego życia spada. Niestety natłok obowiązków życiowych sprawia, że nie zawsze znajdujemy czas na dobry sen. Warto więc poszukać sposobów na efektywne wysypianie się dostosowane do naszej sytuacji życiowej.

Kalkulator snu a fazy NREM i REM

Kiedy śpimy, nasz mózg przechodzi dwie fazy NREM (sen głęboki) i REM (sen płytki). Podczas trwania fazy NREM nasz mózg stopniowo się odpręża, zaczyna wolniej pracować i przechodzi w stan największego relaksu. To właśnie wtedy najciężej jest nam się obudzić, nie możemy podnieść się z łóżka, czujemy się rozbici i zmęczeni. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy spokojnie prześpimy całą noc. Faza NREM trwa zazwyczaj 90 minut (1,5 h).

Z kolei faza REM utrzymuje się przez 15 minut i następuje tuż zaraz po fazie snu głębokiego (NREM). To czas, kiedy nasz mózg pracuje na najwyższych obrotach, mamy przyspieszony puls, zwiększoną czujność i możemy obudzić się nawet poprzez zwykłe szturchnięcie czy w miarę cichy dźwięk.

W związku z tym najlepszym czasem na przebudzenie jest faza REM. Aby obliczyć, kiedy ona następuje, skorzystaj z kalkulatora snu.

Kalkulator snu – jak obliczyć fazy snu?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, faza NREM trwa 90 minut, czyli 1,5 h zaś faza REM 15 minut i następuje tuż po śnie głębokim. W trakcie snu fazy te się zmieniają, dzięki czemu nasz organizm może się zregenerować. Według naukowców najlepsza długość snu przypada na wielokrotność 90-minutowej fazy NREM. To znaczy, że nie ma znaczenia czy śpimy 9,7 lub 5 godzin. Ważne, aby nie obudzić się w trakcie trwania fazy głębokiej, ponieważ możemy czuć się średnio wypoczęci i będziemy mieć problem ze wstaniem.

Oprócz naturalnego sposobu posługiwania się naszym kalkulatorem snu możemy jeszcze skorzystać z innej metody. Należy codziennie, bez wymówek budzić się o jednej i tej samej godzinie. Prawdopodobnie po krótkim czasie nasz organizm sam reguluje ilość i jakość snu. Dzięki temu łatwiej jest nam wstawać z rana do pracy. Czy jednak teoria pokrywa się z rzeczywistością? Musisz sama/sam sprawdzić!

Kalkulator snu – aplikacje

Świetną metodą wspomagającą nasz naturalny kalkulator snu są aplikacje do jego monitorowania. Jedne z najlepiej ocenianych przez użytkowników aplikacji jest Sleep Cycle na iPhone’ach zaś na Androidach – Sleep as Android. Ich zadaniem jest wybudzenie nas w odpowiedniej fazie snu, tak, abyśmy przez resztę dnia czuli się wypoczęci i pełni energii.

Kiedy śpimy, aplikacja na Androidzie ma dodatkowo śledzić naszą aktywność ruchową, przez co w odpowiednim momencie, a także na podstawie ustalenia przez nas maksymalnej ilości snu, włączy swój alarm, zmuszając nas do pobudki. Oprócz tego możemy również włączyć przyjemną kołysankę, która pomoże nam szybciej zasnąć.

Zajrzyj również do naszego artykułu, w którym szczegółowo wyjaśniamy jak dobrze się wyspać?

Oceń artykuł
3.8/5 (6)