Reklama

Iloraz inteligencji – jak go rozwijać i czy od niego zależy nasz sukces zawodowy?

Iloraz inteligencji to wynik naszego testu IQ. Zależy od wielu czynników, mających wpływ na rozwój naszej kory mózgowej. Sprawdź, jak go rozwijać i czy ma on wpływ na nasz zawodowy sukces?

Schemat ludzkiego mózgu w dłoniach
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_77968528_ludzki-m%C3%B3zg-w-d%C5%82oni.html

Iloraz inteligencji to wskaźnik, którego praktycznie każdy z nas jest ciekawy. To naturalne, że każdy z nas chciałby odznaczać się wysokim ilorazem, ponieważ utożsamiamy to z byciem inteligentniejszym, mądrzejszym, bystrzejszym od innych. Osoby, które uzyskają dobry wynik w testach, lubią przekazywać te informacje dalej, ponieważ pozytywnie wpływa to na ich poczucie własnej wartości. O czym mówi nam iloraz inteligencji i czy ma jakieś znaczenie dla naszej przyszłości zawodowej? 

Iloraz inteligencji – co to jest?

Iloraz inteligencji to inaczej IQ, wartość liczbowa testu na inteligencję. Aby go obliczyć, należy skorzystać z licznych testów specjalistycznych, które mają małą formę krótkich zadań. Ich celem jest zbadanie naszych sprawności językowych, arytmetycznych, analitycznych, przestrzennych i skojarzeniowych.

Iloraz inteligencji nawiązuje do naszej inteligencji intelektualnej, a także sprawności umysłowej.

Testy IQ. Czy warto im wierzyć? 

Co ma wpływ na iloraz inteligencji człowieka?

Iloraz inteligencji zależy od wykształcenia się naszej kory mózgowej, w której struktury odpowiadają za między innymi logiczne lub abstrakcyjne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów, czy przyswajanie wiedzy. Zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe mają ogromny wpływ na inteligencję człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice swojego dziecka już od małego odpowiednio stymulowali jego umysł, rozwijając jego sposób myślenia i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Dzięki temu w jego mózgu wykształci się sieć połączeń między neuronami, które odpowiadają za IQ.

Na iloraz inteligencji ma również wpływ nasze hobby i zainteresowania, a także wysiłek aerobowy. Kiedy ćwiczymy, szczególnie na świeżym powietrzu, nie tylko dotleniamy swój mózg, opóźniając procesy starzenia, ale także zwiększamy ilość istoty szarej w hipokampie odpowiedzialnej za przetwarzanie nowych informacji i przesyłanie ich do pamięci długotrwałej.

Czy jeden iloraz inteligencji jest nam dany na całe życie?

Badania kognitywistki Cathy Price z University College London udowodniły, że iloraz inteligencji nie jest rzeczą stałą, ponieważ w dowolnym okresie życia może wzrastać lub słabnąć. Cały ten proces zależy od zmian w budowie mózgu. Kiedy nasze IQ rośnie, to jednocześnie zwiększa się gęstość i objętość istoty szarej w obszarach motorycznych kory mózgowej lewej półkuli, jak i w obrębie płata móżdżku przedniego. Cathy Price zbadała, że w ciągu czterech lat nasz iloraz inteligencji może wzrosnąć o 21 punktów lub spaść o 18.

IQ możemy kształtować przez całe życie. Sprawdź artykuł, w którym szerzej wyjaśniamy, w jaki sposób możesz trenować swój umysł!

Czy od ilorazu inteligencji zależy nasz zawodowy sukces?

Według badań amerykańskiego psychologa Daniela Golemana, oprócz inteligencji intelektualnej, na nasz sukces zawodowy ma wpływ również inteligencja emocjonalna. Dopiero kiedy połączymy te dwa “składniki”, możemy liczyć na powodzenie i pomyślny przebieg naszej kariery. Należy jednak nie zapominać o ciągłym rozwoju, ambicji i chęci do działania, które będą popychać nas do odnoszenia coraz to lepszych wyników w pracy.

Kolejne badania przeprowadzone przez Carnegie Institute of Technology w Pittsburghu (USA) wykazały, że 85% naszego sukcesu zawodowego zależy od umiejętności komunikowania się, przywództwa i negocjowania, a także od cech osobowości. Reszta to wiedza techniczna, niezbędna do profesjonalnego zajmowania się swoją specjalizacją.

Typy osobowości i ich wpływ na predyspozycje zawodowe

Oceń artykuł
3.8/5 (5)